Bölcsődeépítésre készülnek Gelencén, így oldva meg a hároméves gyerekek felügyeletét
Több mint másfél évig váratott magára a bölcsőde építése Gelencén, miután az önkormá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kovászna városban háborognak a Fenyő utcai tömbház lakói, mert egy idős személy január közepén jelentette a Kovászna Megyei Készenléti Felügyelőségnek (ISU), hogy gázszagot érez a lépcsőházban, illetve az újonnan behelyezett lépcsőházajtón nincs szellőzőablak. Két másik személy is jelentette a rendőrségen, hogy az új lépcsőházajtók nem felelnek meg a vonatkozó előírásoknak.
„Miért is kellett mindenütt elzárni a gázt? Csak egy lépcsőházban, a feljelentőében nincs ablak, a többiben azzal is megoldható lett volna a helyzet, ha megnyitnak egy ablakot” – háborgott egy hölgy, aki épp olajkályhát vásárolni indult.
A készenléti felügyelőség a gázelosztó hatáskörébe utalta az esetet, amelynek munkatársai február 3-án a helyszíni szemlén nyugtázták, hogy valóban nem felel meg a helyzet a törvényes előírásoknak – egy 2008-ban megjelent törvénynek –, így aztán mind a hét lépcsőházban, azaz közel 140 lakásban elzárták a gázt. Egyúttal arra kötelezték a lakókat, hogy gázszivárgás-érzékelőket szereltessenek minden lépcsőházba. Ez egy lépcsőházban mintegy 5000 lejbe kerül, az összeget a lakók összepótolták, hogy mihamarabb eleget tegyenek a törvényes feltételeknek, és újra legyen gázellátás.
Ám ezt a munkálatot csak egy magáncég tudja a kellő gyorsasággal, azaz 2-3 nap alatt megoldani. Az egy lakrészre jutó 350 lejes kiadás is kellemetlenül érintette a lakókat – egy idős nyugdíjas kétségbeesve panaszolta, hogy 1000 lejes nyugdíjából a gyógyszerek ára mellett ezt nem tudja most előteremteni. Az igazi gond azonban az, hogy épp ezekben a napokban hűlt le jelentősen a hőmérséklet, és mivel nincs gáz, ezért melegvizük sincs, ez pedig nagyon sokakat elkeserített. Egyik érintett a Székelyhonnak megjegyezte, jelenleg mindössze 10 fok körüli hőmérséklet van a lakások fűtés nélküli helyiségeiben.
A helyszínen a lakókat csoportokba verődve találtuk a tömbház előtt. Épp azon tanakodtak, mitévők lehetnének azon túl, hogy aki csak tehette, vásárolt magának melegítőkészüléket, olajkályhát vagy más fűtőalkalmatosságot. Ezt sem mindenki engedhette meg magának: kisgyermekes családokat, betegeket, egyedülálló időseket egyaránt érintett a gázvállalat azonnali intézkedése, melyet minden előzetes bejelentés nélkül tett meg. A tömbházban fogászat és fodrászat is működik, ahonnan a klienseket a keddi nap folyamán hazaküldték.
A helyzetről tudomást szerzett Gyerő József polgármester is, akik a maga hatáskörében megtette, amit megtehetett: rögtön átiratot intézett a prefektushoz, hogy közvetítsen az előállt helyzet mielőbbi megoldásában. Jelezte egyúttal azt is, hogy az érintett lakók indulata a feljelentő idős személy ellen is aggodalomra ad okot – valaki azzal a kéréssel fordult hozzá, hogy biztosítson a helyi rendőrség védelmet az illetőnek.
„Ha lenne alternatív megoldás a fűtésre és főzésre, nem is lenne olyan súlyos a helyzet. De ha több napig így marad minden, sürgősségi vészhelyzet állhat elő, és azon kell gondolkodnunk, milyen sürgősségi szállást ajánljunk fel az embereknek, vagy milyen más módon oldható meg a helyzet” – mondta a polgármester.
Kerestük a Distrigaz vállalat területi vezetőjét is, ő azonban a központi adminisztrációhoz irányított információkért; eddig azonban ott nem értünk el senkit.
Fotó: Tuchiluș Alex