A Don-kanyarban elesettekre emlékeztek a Hőseink ösvényeit járók
A Hőseink Ösvényén túracsapat január 18-án a doni áttörés 82 évfordulójára emléktúrá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Hogyan kerültetek ki a január 6-13 között lezajlott vermonti versenyre, az Egyesült Államokba?
– Az esettanulmány-versenyek arról szólnak, hogy diákok egy valós vállalati problémára kell megoldásokat kidolgozzanak, majd egy prezentációban bemutatniuk egy vállalati szakemberekből és akadémikusokból álló zsűrinek. Ezúttal kimondottan családi vállalkozások problémáira kerestük a választ az University of Vermont által szervezett nagypresztízsű, világkupának nevezhető megmérettetésen, ami a legrégebbi a hasonló esettanulmány-versenyek közül.
– Min kellett átdolgoznotok magatokat a döntőbe jutásig?
– A verseny négy fordulós volt, mindegyikben készen kaptunk egy-egy problémahelyzetet a szervezőktől: egy 10-18 oldalas dokumentumban leírták a tudnivalókat az iparágról, a cég hátteréről, meg a megválaszolandó kérdéseket, majd négyünknek egy szobába bezárkózva, internetes vagy másfajta segítség nélkül, két laptopon négy óra alatt kellett kidolgoznunk a cselekvési tervet és rögtön azután angolul prezentálnunk.
– Beszélnél kicsit részletesebben is arról, a családi vállalkozások milyen természetű nehézségeit kellett megoldanotok?
– Több forduló volt, az előválogatókat is beleértve négy, három esetben pedig hasonló helyzettel álltunk szemben: először egy maláj építkezési vállalatnak, aztán egy mexikói kézműves fagylaltgyártónak, majd egy német nyomdának kellett javaslatokat tennünk arra vonatkozóan, hogy hogyan örökítsék át a céget a következő generációnak úgy, hogy megmaradjanak annak értékei. Még pontosabban egyik vállalkozásnál az örökös nem kívánt részt venni a cég további vezetésében, tehát meg kellett keresnünk a megfelelő befektetési csoportot, amely megvásárolhatja a vállalkozást, de meg is őrzi azt, egy másik esetben a több örökös (testvér) közül ki kellett választanunk a legalkalmasabbat és a többiek szerepét meghatározni, a maláj építkezési cég esetében pedig a generációk közötti kommunikációs problémákra kellett áthidaló megoldást találnunk.
– Három esetet említettél, a negyedik – és utolsó – bizonyára a legkomplexebb volt. Jól sejtem?
– A negyedik esetben, a döntőben egy svájci nemzetközi vállalat volt terítéken: ez különböző ízesítőket és kozmetikai termékeket gyártott nagyon innovatív és fenntartható módon, nagy cégek voltak a partnerei (Nestlé, L’Oreal). Ebben az esetben kicsi időutazást kellett tennünk visszafelé, mert úgymond 2021-ben, a koronavírus-járvány közepette kellett eldönteni, hogy az említett cég megvásároljon-e egy francia partnercéget, amely tökéletesen illett a fejlesztési tervekbe vagy sem? A gazdasági környezet ugye akkor elég sok kockázatot rejthetett, nekünk pedig meg kellett találnunk a család, a vezetők és befektetők számára a legkielégítőbb megoldást.
– Milyen közegben versenyeztetek, kik és honnan voltak a versenytársak?
– 24 csapat feszült egymásnak, volt köztük amerikai, kanadai, thaiföldi, Európából rajtunk kívül Németország képviseltette még magát.
– Mi volt a nehézség számotokra, illetve volt-e valamilyen előnyötök a többiekhez képest?
– A nehézség az volt, hogy nem az angol az anyanyelvünk és a prezentáció előtt nem tudtuk leírni a szövegünket. Előnynek tekintem, hogy kimondottan jól felkészült csapatunk volt és hogy mi csapattagok jól ismertük egymást, összhang volt köztünk, végül hogy mind dolgozunk már az egyetem egy-egy partnerválallatánál, így gyakorlati tudásunk is volt, amit fel tudtunk használni.
– Hogyan zajlott a felkészülés?
– Az egyetemen mi tagjai vagyunk a Gazdasági Tanácsadói Klubnak, amely tulajdonképpen egy vezetőképző és ahol a hasonló nemzetközi versenyekre is felkészítenek bennünket. Minket dr. Szász Levente, dr. György Lehel, dr. Rácz Béla Gergely és Kelemen Kincső doktorandusz készítettek fel, utóbbi el is kísért minket a versenyre.
– Kérlek mutasd be akkor a csapatot is!
– Három csapattársam, Bugár Anna, Bánffy Zsófia, Kovács Kata kolozsvári egyetemista, most elsőéves mesterképzősök adatvezérelt menedzsment szakon, én pedig másodéves mesteris vagyok vállalkozásmenedzsmenten.
– Amerikában volt idő lazulásra, városnézésre is?
– Egy szabad délutánunk volt, de a vendéglátó egyetem is szervezett nekünk programokat, például több közös vacsorát, ahol ismerkedhettünk a többiekkel. Elvittek a természettudományi múzeumba is, ahol a helyi kultúra érdekességeivel is megismerkedhettünk.
– Mi volt a legnagyobb élmény ezen az egyhetes kiszálláson?
– Egyértelműen az, hogy összemérhettük a tudásunkat a világ más részeiről, egyetemeiről érkezett hallgatókkal, és annak ellenére, hogy nekünk nem az angol az anyanyelvünk, sikert értünk el. Illetve egyik este mindenki beszélhetett a saját egyeteméről, és mi büszkén konstatáltuk, hogy az egyetemisták által képviselt intézmények közül a mienk, a Babes-Bolyai Tudományegyetem volt a legrégebben alapított felsőoktatási intézmény. Ez meg is lepte a többieket.
– Pár napja érkeztetek vissza az Egyesült Államokból, minden visszazökkent a régi kerékvágásba?
– Így van. Mind bejárunk dolgozni, illetve próbálunk felkészülni a január 20-án kezdődő vizsgaszesszióra.
– Mi tervezel az egyetem elvégzése után?
– Egyelőre úgy gondolom, hogy maradok a jelenlegi munkahelyemen, vagyis egy csirkehús-termékeket előállító vállalatnál, ahol marketing-specialista vagyok.
Fotó: Bokor Tóth Krisztina személyes archívuma