Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A válság helyi hatásai

A válság helyi hatásai Kovászna megye

Az időszerű politikai válság közepette a kormányzási távlatokra is rákérdezett a sajtó Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester sajtótájékoztatóján, ám az elöljáró nem szolgált túl biztató előrejelzéssel, meglátásában nem csak a jövő, a jelen sem fest túl rózsásan.

Nem hisz egy szakértői kormány kompetenciájában, azok után, hogy már volt az országnak egy technokrata vezetése, de három jó döntést nem tud neki tulajdonítani – így összegezhető Antal Árpád véleménye. Ideális esetben maradna a legutóbbi állás szerinti jobbközép politikai kormány, de miután már eddig is túltaktikázták a stratégiát a jelenlegi kormánypártok – nyilván nem az RMDSZ, hiszen nem ő idézte elő a kormányválságot –, nehéz visszaállítani az egyensúlyt a felek között.

Hirdetés
Hirdetés

– A legnagyobb gond, hogy az országban nincs kialakulva a koalíciós kormány kultúrája, a pártok képviselőiből hiányzik az empátia, a szolidaritás és olykor az értelem is – vélekedett a polgármester.

Az aktuális politikai, az ezzel egy időben bekövetkezett egészségügyi és szociális-gazdasági válság kapcsán arra is kitért, átmenetileg sincsen rendben, hogy egy RMDSZ-es miniszter két minisztériumot kell vezessen, emberfeletti munkával, utalt Cseke Attilára, akinek a fejlesztési, illetve egészségügyi minisztérium vezetőjeként is helyt kell állnia.

Minél hamarabb kell egy teljes jogkörű, politikai támogatással rendelkező kormány, ilyen válsághelyzetben korlátozott hatáskörökkel vezetni igen kockázatos – fejtette ki Antal.

A mostanihoz hasonló, nyolc éve sorjázó politikai kríziseknek a következménye többek között az is, hogy a 2014–2020-as pénzügyi ciklus pályázataiban most került sor a finanszírozási szerződések aláírására, 2023-ra pedig minden pénzt le kell hívniuk – mondta a polgármester, hozzátéve: a múlt héten írtak alá a városházán három, az Őrkő fejlesztését célzó pályázatot. Ez azért történt így, mert az eddigi kormányok későn írták ki a pályázatokat, többször megváltoztatták a játékszabályokat, teljesítendő feltételeket.

Ennek pedig nemcsak az az eredménye, hogy most nagyon leterhelik az önkormányzatokat, mert már az újabb, 2021–2027-es pénzügyi ciklus pályázatain kell dolgozniuk, ráadásul az Anghel Saligny-terv és a nemzeti helyreállítási terv (PNNR) projektjei is sok munkát kívánnak. Nem utolsósorban anyagi szempontból is negatívan érinti az önkormányzatokat az örökös késlekedés, mert közben jelentős drágulások voltak, de a pályázatokban leszögezett összegeken nem lehet változtatni, így ha eddig mondjuk 2%-os önrésze volt a városnak egy pályázatban, a finanszírozó adott 98-at, most egy 30%-os drágulás esetén az önkormányzatnak kell felvállalni a különbséget, és állnia a 30% fölötti költséget. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások