Nem 20 halovány pluszba, hanem 107…
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kézdivásárhelyen az elmúlt évben 451 születést anyakönyveztek, tudtuk meg Kovács Mária Magdolnától, az önkormányzat személynyilvántartó és anyakönyvi irodájának vezetőjétől. Ez a szám nagyobb, mint a tényleges születések száma (a municípiumi kórházban 412 újszülött jött világra, ebből 3 ikerpár), a különbség abból adódik, hogy az előző év végén (2020 decemberében) született babák anyakönyveztetése is átcsúszott 2021 elejére, ehhez még hozzáadódnak azok, akik külföldön születtek, és késve kerülnek romániai nyilvántartásba is. (A jelenleg még érvényes szabályozás szerint az első hazajöveteltől számítva 6 hónapon belül kell ezt megtenniük a szülőknek, ám gyakori, hogy 2–3 éves gyerekek kapnak romániai születési anyakönyvi kivonatot, ami majd arra is feljogosítja őket, hogy 14 évesen román személyi igazolványt is kapjanak.)
A házasságkötések száma 61, ez szinte megegyezik a tavalyelőttivel, ám a koronavírus előtti időszakhoz viszonyítva mindössze annak kétharmada (2019-ben 93 házasságot jegyeztek). A csökkenés valószínűleg annak (is) tudható be, hogy korlátozva voltak a tömegrendezvények, azaz lakodalmat sem lehetett tartani, vagy csak nagyon bizonytalan körülmények, szigorú szabályok mellett.
Egyértelműen mutatja a különbséget a koronavírus világjárvány előtti évek és a tavaly-tavalyelőtti között az elhalálozások aránya is. A számok nem hazudnak: az elmúlt 31 év alatt soha nem haltak meg annyian, mint 2021-ben. Tavaly ugyanis 357 halálesetet vezettek be a hivatalos nyilvántartásba, 22-vel többet, mint a 2020-ban jegyzett 335, ami még mindig kiugróan magas az azelőtti évek mintegy 250-es átlagához viszonyítva. Megjegyzendő, hogy a tavaszi és az őszi hónapokban hunynak el legtöbben, áprilisban 44, októberben 47, novemberben 54 haláleset történt. Egyértelműen a járvány rovására írható a növekedés, amely minden korosztályt érintett.
Kovásznán is megugrott az elhalálozások száma
Negyvenkilenc gyermeket anyakönyveztettek 2021-ben Kovászna városában. Mivel már több mint fél éve nem működik a szülészet a fürdővárosban, ez a szám inkább azokat a kisbabákat foglalja magába, akik külföldön jöttek a világra, és utólag, honosítás kapcsán kerültek be a fürdővárosi nyilvántartásba. Az elhalálozás száma nagyot ugrott 2020-hoz képest: míg akkor 139 személy hunyt el, addig tavaly 159. Viszonylag magas volt a házasságkötési kedv is, ugyanis 37 pár mondta ki a boldogító igent 2021-ben.
Kevés magyar gyermek született Szentgyörgyön
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat anyakönyvi hivatalának adatai szerint 2021-ben a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban 1088 baba jött a világra, de nagyon sokan közülük más helységekben élő szülők gyermekei. A városban iktatták 1649 gyermek születését, ezekből 559 külföldön történt születésekre vonatkozik: 468 moldovai–román kettős állampolgársággal rendelkező polgárok utódja. 91 gyermeknek egyik szülője szentgyörgyi, aki kérte, hogy itt anyakönyvezzék a babát. Pár korábbi években született gyermeket is iktattak. A nemek megoszlása nagyon kiegyenlített: 2021-ben 824 fiú és 825 lány látta meg a napvilágot. Bejegyzett sepsiszentgyörgyi lakhellyel 402 gyermek rendelkezik, szüleik 247-et magyarnak, 132-t románnak, 17-et romának nyilvánítottak.
Ezzel szemben az elhalálozások száma 1317, ebből 49 esetben külföldön elhunyt személyről van szó.
A sepsiszentgyörgyi anyakönyvi hivatalban szentesítették 198 pár házasságkötését, de további 189 – külföldön megkötött – házasságot is regisztráltak.
Baróton is több volt a haláleset
Barót anyakönyvi hivatala a tavaly 39 házasságkötést, 87 születést, illetve 130 halálesetet jegyzett. Toma Éva anyakönyvvezető elmondása szerint a korábbi évekhez viszonyítva, a születések száma egyértelmű csökkenést mutat, hiszen a 2012–17-es időszakban az 140 is volt, a halálesetek száma viszont nőtt (tavalyelőtt például csak 103 volt, 2019-ben pedig csak 81.) Házasságkötés több volt, mint 2020-ban, ám itt a szám nem mérvadó, hiszen a pandémia beleszólt a házasulandók szándékaiba.
Nem 20 halovány pluszba, hanem 107…
Vajon az a szomorú, hogy ön nem tud számolni és felfogni amit a statisztika mutat vagy az, hogy még van legalább 18 ember ugyanilyen tudással? Meg nulla empátiával.
357-250=107
Igen, két év alatt kb. 200 olyan ember halt meg Kézdivásárhelyen, aki a vírus hiányában ma is élhetne.
Ahogy a vasarloero csokken, egyre silanyabb minosegu elelmiszert vasarolunk, aminek a valos taperteke egyre kevesebb, es ennek kovetkezteben lassan-lassan megrovidul az eletkor is. Ne beszeljunk a sok korlatozasokrol, ami negativan hat az elmenkre, aminek ujbol rombolo hatasa van.
Na most aztán jól megijedtünk ettől a mocsok virustól. Egy év alatt varosonként 20 halottal több és közben a halottak kb felét kovidosnak könyvelik el, akkor miről beszélünk? Egy Világ járvány, egy pusztító vírus, egy 20000 városban elért egy +20 halottat hozó statisztikát! Mind meghalunk! Reszkes paraszt!