Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy tö...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A múzeum fotótára egyike Erdély legjelentősebb fotógyűjteményeinek. Bár leginkább a Székelyföldet dokumentálja, ennek ellenére Erdély valamennyi vidékéről vannak benne fotók, képeslapok, és egy-egy „világpolgár” adományozó jóvoltából még Európa távolabbi vidékeiről, történelmi nevezetességeiről is tartalmaz kisebb kollekciókat. Mint régi gyűjtemény, az erdélyi fotográfia története szempontjából is kiemelkedő jelentőségű: Erdély legjelentősebb műtermeinek fényképeit őrzi.
Az utóbbi évtizedben is jelentősen bővült: József Álmos helytörténész székelyföldi képeslap-gyűjteménye és helytörténeti fotói, Kónya Ádám néhai múzeumigazgató műemlékeket dokumentáló negatívjai, Bortnyik György sajtófotós háromszéki iparosodást, város- és faluképváltozást rögzítő negatívjai, Demeter Lajos helytörténész képeslap- és fotógyűjteménye mellett az idén dr. Szigetváry Ferenc erdélyi műemlékeket számba vevő hatalmas gyűjteményét kezdte a múzeum megvásárolni.
Az intézmény közgyűjteményi feladatkörét úgy tudja kiteljesíteni, ha az anyagát átcsomagolják savmentes és klórmentes csomagolóanyagokba, ezáltal a hosszú távú állagmegőrzést biztosítják. A Bethlen Gábor Alap támogatásából korszerű mikroporszívókat, tisztító eszközöket, fényerősség- és savasságmérő eszközöket, nagy mennyiségű sav- és klórmentes csomagolóanyagot vásároltak.
A csomagolással párhuzamosan széles spektrumú digitalizálási akció zajlik. A digitalizálás, nyilvántartásba vétel nem egyszerű feladat. Nem csak szkennelést jelent: Szőcsné Gazda Enikő és Sántha Imre Géza muzeológusok helytörténészekkel együttműködve próbálják azonosítani az adatolatlan képeket. Lázár-Prezsmer Kinga restaurátor és Zsók Enikő gyűjteménykezelő a tisztításban és csomagolásban segítenek, Bagoly Róbert informatikus a képek világhálóra tételével dolgozik.
A fototéka anyagából bő válogatás látható a múzeum honlapján, a http://www.sznm.ro/fototeka.php linken, keresőmotorok és tematikai csoportok segítik a kutatók és érdeklődők böngészését.