Ha sebészhez kerülünk, betegként számos, például személyével, szakértelmével, előző műtéteivel kapcsolatos kérdés foglalkoztat, és néha kora is „kielemzésre” kerül. A fiatal orvosokkal szembeni előítéletekről. Szakmájáról, illetve a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház általános sebészeti osztályán kínálkozó lehetőségekről faggattuk a 33 éves dr. György-Szakács Csaba sebészorvost, aki mint kiderült, óriási előrelépésnek tartja a sebészetben a minimál invazív vagy laparoszkópos beavatkozások megjelenését és széles körű felhasználási lehetőségeit: képzése alatt olyan emberekkel dolgozott, akiktől elsajátíthatta ezeket a technikákat.
A kézdivásárhelyi születésű dr. György-Szakács Csaba sebész két és fél éve tevékenykedik a megyei sürgősségi kórházban, és beszélgetésünk során bevallotta, hogy – 12 éves marosvásárhelyi tartózkodása után – elsőre nem volt szándékában, hogy a megyeszékhelyen munkálkodjon.
– Végül a körülmények győztek meg, illetve az elmúlt öt évben észleltem, hogy Sepsiszentgyörgyön pezseg az élet, a fiatalságnak olyan kulturálisan aktív élettere lett, amelyet máshol nem tapasztaltam – magyarázta.
Kérdésünkre mosolyogva vallotta be, hogy nagyon fiatal sebészorvosnak számít, ennek megítélése pedig – megyénként változó, ám – néhol „hátrány”.
– Sok helyen megfordultam különböző centrumokban végzett képzéseim alatt, és azt tapasztaltam, hogy minél nagyobb egy város, az intézmény, ahol széleskörű patológiát födnek le, a betegek annál inkább az új procedúrákat választják. Azokon a helyeken, ahol nincs olyan dinamikus haladás, a betegek inkább a megszokottat, a mások által éveken át biztosnak titulált, „jól bevált” módszert igénylik: így egyértelmű, hogy óvakodnak a fiatal szakemberektől. A cél az lenne, hogy a páciensekben tudatosuljon, hogy a betegségüket milyen formákban lehet kezelni, ez által jogos döntéssel választhassák ki a módszert, procedúratípust – részletezte.
A sebész elmondta, hogy Sepsiszentgyörgyön kellemesen csalódott a betegek részéről tapasztalt fogadtatásban, elvárásai ellenére nagyon sokan keresték fel, igényelték munkáját az érkezése után.
– Számomra a pozitív visszajelzés a legfontosabb, mert ennek alapján mérem fel munkám eredményét. Volt olyan idős hölgy, aki 8 hónappal a műtétje után a járóbeteg-rendelőben átölelt és végigpuszilt. Persze ezt nem várom el (nevet), de ezek a jelzések visszaigazolják, hogy hatékonyan ténykedem. Természetesen vannak negatív példák is, amikor rám kérdeznek, hogy „ebben a kórházban csak ilyen fiatal orvosok vannak?”. Jómagam folyton elmagyarázom, hogy más opció is adott – avatott be a szakember.
Dr. György-Szakács Csaba célja a lehető legkisebb beavatkozással jót tenni a betegnek.
– A sebészeti beavatkozás olyan külső beavatkozás, ami nem természetes, nem jó a szervezetnek, ám szükségszerű. Óriási előrelépésnek tartom a sebészetben a minimál invazív vagy laparoszkópos eljárások megjelenését. Több haladó képzésen is részt vettem, és igyekszem folyamatosan fejleszteni magam. Nemrég elkezdhettünk dolgozni az új műtőkben, ilyen korszerűen felszerelt műtőkkel sok egyetemi klinikán sem találkozik az ember. A betegek java már tudja, hogy az epét „lézerrel” (köznyelvben ez a téves megnevezés) műtik, ezt igénylik is, ám ritka az a beteg, aki bármilyen más típusú műtétnél rákérdez, vagy igényelné az ilyen fajta műtéteket. Ez a tájékoztatás hiányából fakad – fejtette ki.
Kiderült, hogy a már „befuttatott” epehólyag-műtétek mellett a fiatal orvos érkezésekor szorgalmazta, és kollégáival közösen kiszélesítette a beavatkozások skáláját, mivel hitt a minimál invazív eljárás hasznosságában: így az első laparoszkópos műtétek között vakbélműtéteket is végzett, de rohamosan változott a beavatkozások típusa, így bélvarratokat, bélkivágást, idegen test eltávolítását is elvégeztek, de a hasfali sérvek megoldását is ily módon kivitelezték. Hihetetlen kis metszéseken át hasfali hálót is behelyeztek.
Jelenleg a megyei kórházban a klasszikus műtétek mellett lehetőség van laparoszkóposan kivitelezni epeműtéteket, vakbélműtéteket, nőgyógyászati műtéteket, de diagnosztikai beavatkozásokra (biopszia), hasfali-, lágyék-, rekeszizomsérv (gyomorsérv) megoldására, hasüregi tályogok drénezésére, egyes esetekben vastagbélkimetszés (daganat vagy egyéb gyulladás miatt), nyirokcsomó eltávolításra is mód nyílik. Sürgősségeknél is tudnak laparoszkópos beavatkozást végezni (például perforált fekély varrata, vagy húgyhólyag-sérülésnél). Különböző eljárásokkal (gyomorkimetszés, gyomorszűkítő műtétek) a laparoszkópia megoldást tud jelenteni a kóros elhízás kezelési eljárásában is.
– Nagy műtétekről van szó, ám utólag a beteg nem kell, hogy a méretes hegekkel bizonyítsa a beavatkozás súlyosságát, arról nem is beszélve, hogy a felépülés sokkal rövidebb időt igényel – összegzett, hangsúlyozva, hogy szerencsére olyan „varrógépeket”, hatékony műszerparkot sikerült megvásárolni, amellyel ritkán büszkélkedhet állami kórház.
Minden tiszteletem a Doktor úrnak!!Alázattal végzi munkáját!!!