Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Antal Árpád: a közigazgatási átszervezésbe bele van kódolva az államosítás lehetősége

Antal Árpád: a közigazgatási átszervezésbe bele van kódolva az államosítás lehetősége Kovászna megye

Az RMDSZ álláspontja nem változott, ami a közigazgatási átszervezést illeti – közölte Antal Árpád, aki a PSD munkacsoportja által kidolgozandó és területi átszervezésre vonatkozó törvénytervezete kapcsán fejtette ki álláspontját. 

Hirdetés
Hirdetés

 „Ma is ugyanazt gondoljuk és mondjuk, mint korábban: a jelenlegi alkotmányos berendezkedés nem tesz lehetővé egy olyan közigazgatási átszervezést, ami az emberek életminőségét tudná javítani” – szögezte le a polgármester. Mint kifejtette, a közigazgatás nem egy profitorientált tevékenység, eredményessége nem pénzben mérhető, hanem abban, hogy képes-e jobb minőségű közszolgáltatásokat biztosítani a lakosságnak és ezáltal annak életminőségét javítani. Ezért a pénzspórlás önmagában nem érv, inkább arról kellene beszélni, hogy a jelenlegi minőséget biztosítsák kevesebből, vagy ugyanennyi pénzből magasabb minőségű közszolgáltatásokat.

Antal Árpád Európában tett megfigyelései kapcsán arra a következtetésre jutott, hogy minden közigazgatási átszervezésbe bele van kódolva az a lehetőség, hogy helyi intézményeket államosítanak, hogy városi, megyei hatáskörök átvándorolhatnak az államhoz. Ha ez Romániában megtörténne, akkor megfordulna egy már elindult decentralizációs folyamat, vélekedett a politikus. Magyarországhoz viszonyítva most  kétségkívül jobban állunk, egy romániai megyei önkormányzatnak, de akár a városoknak is összehasonlíthatatlanul több autonómiája, feladata, erőforrása és hatásköre van, mint az anyaországban, nyomatékosította a polgármester.

„Nem voltunk, vagyunk és leszünk partnerek olyan átszervezésben, ami a magyarság érdekei ellen történik: tehát a megyék felszámolását, összevonását nem támogatjuk. Ami támogatni tudunk és meg is lehet valósítani, a fejlesztési régiók átszervezése (mert túl nagyok a jelenlegiek), de ezek megvalósítása is csak az unió következő költségvetési ciklusától, 2028-tól lesz érdekes. Illetve még megoldható lenne, hogy a kisebb önkormányzatok közösen lássanak el különböző feladatokat Ebben közös nevezőre lehet jutni” – mondta az elöljáró, utóbbi javaslatra azt a példát hozván, hogy több kicsi községnek közös főépítésze, jegyzője vagy gazdasági igazgatója lehetne.

Legfontosabb teendő mégis az lenne, hogy az állami intézmények között létező párhuzamosságokat megszüntessék, nyomatékosította Antal Árpád, illetve tárgyalásokat folytatnak azért is, hogy a prefektúrák hatáskörét szűkítsék, a dekoncentrált intézményektől az ellenőrzés feladatán kívül minden más vándoroljon át az önkormányzatokhoz. Ez utóbbi pedig azt eredményezhetné, hogy működhetnének az egyablakos rendszerek, mert minden információ egy helyen van, ami kétségtelenül a polgárok javát szolgálná.

„Bízom benne, hogy lesz előrelépés” – zárta mondandóját a sepsiszentgyörgyi politikus.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás