Már több mint száz esetben avatkoztak be idén a háromszéki tűzoltók
Alig telt el egy hét az évből, és máris szász sürgősségi helyzetet kezeltek a hároms...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Méltó helyen, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem bejáratánál avatták fel pénteken a Gaál Sándor emlékére Vargha Mihály képzőművész által készített domborművet, az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) éves eseményének nyitóakkordjaként.
A rövid ünnepség után, amelynek során Vargha Mihály és Para Zoltán, az EMT alelnöke leleplezte, Incze Sándor nyugalmazott református esperes pedig megáldotta az emléktáblát és plakettet, az egyetem nagytermében felidézték Gaál Sándor alakját.
Czegő Zoltán, 50 évvel ezelőtt készített interjúja kapcsán, a „hihetetlen nyomorban élő” fizikust, Haszmann Pál nyugalmazott muzeológus pedig az egykori mérnök hányatott életének csernátoni korszakát idézte fel. Dr. Péter Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy „még lehetnek olyanok, akiknek neve nagyobb figyelmet érdemelne”. Miholcsa Gyula, fizikus, szerkesztő, aki korábban filmet is forgatott Gaál Sándorról, azt mondta: „jobb helyet el sem tudott képzelni” a táblának.
A szakember szerint nem szerencsés megfogalmazás, hogy „ellopták tőle a Nobel-díjat”, mert jóllehet a ciklotron elvét bő egy évvel hamarabb kidolgozta, mint Ernst Lawrence, aki ezért utólag megkapta a legmagasabb tudományos kitüntetést, ez csak az elv volt, a Berkley professzora pedig meg is valósította a találmányt.
Emlékeztetett: a mérnökember sok egyébbel is foglalkozott: például kidolgozta az egyenáramú villanymotor elvét, és a sepsiszentgyörgyi Bauer Gusztávval együtt egy olyan forgódugattyús belsőégésű motoron dolgozott, amit később a Mazdánál nagy karriert befutó Wankel-motorként ismert meg a világ.
„Ahhoz nem fér kétség, hogy Székelyföld egyik legnagyobb tudósa volt, kinek emlékét ápolni illik” – hangzott el.