Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Átnéznek a kerítésen: a háromszékiek is átveszik a jó hargitai gyakorlatot

Átnéznek a kerítésen: a háromszékiek is átveszik a jó hargitai gyakorlatot Kovászna megye

A  jó Hargita megyei gyakorlatból merítkezve a Sepsi Metropolisz-övezet vezetése is kertészkedésre ösztönözné a gyermekeket. A kiskertészeket mindenben segíteni fogják, akik az idény végén értékes jutalmakkal is gazdagodhatnak.

Hirdetés
Hirdetés

A hamarosan induló Kiskertész programról Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Zsigmond József, a háromszéki megyeszékhelyet és 12 közeli községet szervezetbe tömörítő Sepsi Metropolisz-övezet igazgatója beszélt.

„A térség elkötelezett a fenntarthatóság és a környezeti nevelés mellett, ez egy hosszú távú befektetés a jövő nemzedékekbe. A régió fantasztikus természeti adottságokkal rendelkezik és fontos, hogy a gyerekek sok időt töltsenek a természetben” – többek között ezzel indokolta a kezdeményezést Antal Árpád.

Antal Árpád: a térség elkötelezett a fenntarthatóság és a környezeti nevelés mellett. Fotó: Tuchiluș Alex

A némi módosítással alkalmazott program keretében a gyermekek – óvodai nagycsoportosok, iskolás csoportok, egyénileg kertészkedők – a metropoliszövezet községeihez tartozó területen, akár egy házi kiskertben vagy  iskolaudvaron vállalkozhatnak a veteményezésre. A kertészkedéshez a magvakat a fejlesztési egyesület biztosítja, de tudással is felvértezi is a gyermekeket a program partnereinek segítségével. Társult a kezdeményezéshez a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Agrártudományi Kara, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság és a megyei tanfelügyelőség is.

A háromszékiek a Hargita megyei sikerek nyomán itt is remélik, hogy sok pozitívumot jelent majd a résztvevőknek a kertészkedés. Hargita megyében mintegy négyezren kapcsolódtak be a programba és sok gyermek, aki addig nem kedvelte a zöldségeket, a saját termesztésűt már szívesen elfogyasztotta – tudtuk meg.

Zsigmond József, a Sepsi Metropolisz Övezet igazgatója. Fotó: Tuchiluș Alex

De az is jó, hogy kapcsolódnak a természethez, és nem mellékesen értékes díjakat is lehet nyerni: az őszi kiértékelés után a csoportos verseny éllovasai 2500, 2000 és 1500 lej értékben kaphatnak olyan tárgyi jutalmat, amit ők kérnek (pl. kerti szerszámokat, didaktikai eszközöket, társasjátékokat). Az egyéni versenyben 2000-1500-1000 lejes jutalomkeret van a legjobbaknak, ezeket az összeget sportolásra, sporteszközökre, természetben eltöltött szabadidős foglalkozásokra lehet költeni, mert a mozgásra való ösztönzés is fontos célja a programnak a közösségépítés mellett.

Kérdezzenek bátran, mert válaszolni fognak

Ami a kihívásokat illeti, a diákok által feltett kérdésekre három alkalommal is válaszolnak a Sapientia szakemberei egy-egy félórás videóban. Ezen túl, olyan további problémák is felmerülhetnek, amelyeket most még nem lehet előrelátni, és amiket menet közben kell megoldani. Ilyen lehet az is, hogy

  • mi van, ha lenne a kertészkedéshez terület, de nem jó a termőföld?
  • ha részvételi szándék van, de terület nincs, hol keressék? (akár egy idős szomszéd kertjét is meg lehet művelni)
  • ki locsolja vakáció idején a veteményest?

Címlapfotó: Lukács Lehel

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás