Túrázni hívnak Kovásznán, a borvizek, források megismerése a cél
Újévi túrára hívják Kovászna város sportolni vágyóit szombaton. Az útvonal rövid és ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
E fontos jogszabályi változás részleteiről a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság tegnapi sajtótájékoztatóján hallhattunk Vass Mária vezérigazgatótól, valamint Fejér Anamaria osztályvezetőtől és Fehér Gabriella sajtófelelőstől.
A fogyatékkal élő személyek jogainak védelméről rendelkező törvényeket két tavalyi jogszabály egészíti ki és módosítja, és bár ezek január elsejétől már életbe is léptek, alkalmazásuknak részletei csak e hónap folyamán tisztázódtak.
Ha tavalyig csak autóbuszos vagy vonaton történő helységközti utazáshoz biztosítottak utazási igazolványokat (jegyet) a sérülteknek – 12 menettérti jegyet a súlyos, 6-ot a középsúlyos fogyatékossággal besoroltaknak – ez évtől az előbbiek 24 egyszeri utazásra szóló igazolványt kapnak, utóbbiak 12-t. Ám új kedvezményként bevezették, hogy a fogyatékkal élő személy érdekében történő autós utazások árát is megtérítik, ha nem is teljességében, amint az kitűnik a módszertanból.
Az igénylőnek (vagy gondozójának) akkor kell jeleznie, hogy melyik típusú kedvezményre tart igényt, amikor a fogyatékkal élőnek kiállítják vagy megújítják a besorolását, amely általában egy évre érvényes. A személygépkocsival történő utazás elszámolásához egy típuskérvényt kell kitölteni (az intézmény honlapjáról letölthető), majd az elszámolandó út időpontjától számított 60 napon belül le kell tenni a térítéshez szükséges dokumentációt. Igazából ez nem túl bonyolult, típusnyomtatvány kitöltése szükséges hozzá, továbbá csatolni kell a tankoláskor kapott és lepecsételt kasszaszámlát, egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot és egy, a fogyatékkal élő nevére kiállított bankszámlakivonatot, melyről leolvasható az a számlaszám, ahová utalják a térítést.
Egy kérvényen akár több utazást is el lehet számolni egyszerre, több üzemanyagszámlát is csatolva, de a felső határ a 24 út a súlyos, 12 a középsúlyos besorolásúaknak, illetve az 1500 és 750 lejes költségtérítési keret. Az elszámolási alap az állami vasúttársaság Interregio járatára szóló másodosztályú jegyek ára, azaz ha valaki 180 kilométert tesz meg autóval Marosvásárhelyig, és a jelzett járaton erre az útvonalra 50 lej a jegy, annyit térítenek vissza. Ez nem fedi a valós üzemanyagköltséget, de tekintve, hogy eddig egyáltalán nem adtak térítést a személyes tulajdonban levő járművel történő utazások után, mégis jelentős újítás. A fogyatékkal élőknek amúgy általában nehéz a közszállításhoz hozzáférni, ezért sokan inkább lemondanak róla.
Kovászna megyében mintegy 6500 sérült személyt tartanak nyilván, közülük 5500-an súlyos és középsúlyos besorolásúak. Számuk egyre nő, talán mert egyre többen szereznek tudomást arról, hogy milyen jogokkal és kedvezményekkel élhetnek. Vannak viszont olyan szülők is, akik nem akarnak arra jogosult gyermeküknek kiváltani ilyen igazolást.