Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Már 2020-ban kezdeményezte az RMDSZ, hogy – ellensúlyozandó a nagyvárosok méltánytalan előnyét – a kisebb városok is kapjanak művelődési intézményeik finanszírozására pénzt, hiszen míg olyan gazdag városok, mint Temesvár, Kolozsvár, Bukarest, Jászvásár, állami pénzen működtették színházaikat, szimfonikus zenekaraikat, addig a kisebb városok saját költségvetésükből tartották fenn azokat. 2020-ban be is került az országos költségvetésbe ilyen címen egy tétel, de később – a kormány közreműködésével – ki is kopott onnan. A tavaly, év végén az RMDSZ már az új kormányprogramba és a költségvetés-tervezetbe is belefoglalta a támogatási kötelezettséget, az összesen 260 millió lejes idei kulturális alapból származó finanszírozás majdnem egyenlően oszlik meg a városi és a megyei önkormányzatok között.
Ennek köszönhetően a város idén 8 millió lejt kapott színházai működtetésére, ami a Tamási Áron és az Andrei Mureșanu színházak éves fenntartási költségeinek kétharmadát (pontosabban 69%-át) teszi ki. Ez jelentős könnyebbséget jelent Sepsiszentgyörgynek, főként, hogy a város az eltelt 15 évben körülbelül 25 millió eurót fordított kultúrára, évente pedig 20 millió lejt, beleértve ebbe a művelődési intézményeinek fenntartását is.
Amint azt Antal Árpád elmondta, a 2022-es költségvetési tervezetben a személyi jövedelemadók továbbra is a helyben maradnak, olyan elosztási képlet szerint, hogy 63% azé a településé, amelyben megtermelték, 15% a megyei önkormányzathoz kerül, 14%-át egy képlet alapján a megyei pénzügyek osztanak szét a helységek között, 2% a kultúrára fordítandó országos alapba, 6% pedig egy olyan országos alapba kerül, amelyből egyenlően részesednek majd a megyék, elsősorban a folyamatban levő fejlesztések folytatására. Ezt az idén már működő elosztási képletet érdekképviseletünk szeretné egy pénzügyi kódexbe belefoglaltatni, mert ez pénzügyi szempontból megalapozza az önkormányzatok helyi autonómiáját, ebből már lehet finanszírozni az alapvető szolgáltatásokat. Ugyanakkor egy kiszámítható bevétel kedvezne új kulturális intézmények létrehozásának is.
Végül a polgármester pozitívan értékelte az RMDSZ – a városnak is kedvező – politikai összmunkáját.
– 2021-es kormányzati szerepvállalásunk egyik eredménye, hogy annyi pénzt kaptunk a román kormánytól, amennyi a dohánygyár értéke, tehát azt is mondhatnánk, a dohánygyárat ajándékba kaptuk – mondta Antal.