„Van munkánk mára, holnapra és holnaputánra is”
Számos beruházási terv szerepel a Kovászna városi önkormányzat idei listáján. Habár ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Markó Attila a Bibliából vett idézetre építette mondanivalóját: „Miért keresitek az élők között a holtakat?” A továbbiakban kiemelte, hogy a vértanúkkal együtt nem halt meg a magyarok hite, vágya a szabadságra, önbecsülésre, önrendelkezésre, ez máig él a közösségben.
„Hogy az 1990-ben megnyílni látszó lehetőségek valóban azok voltak-e vagy sem, azt majd történelmi távlatból lehet megítélni” – mondta, de az a ma bizonyossága, hogy kötelességünk kitartani a végsőkig. Téglát a téglára kell tenni, széthúzásnak helye nincs.
Magyarország csíkszeredai konzulátusa nevében Beke Mihály Pál első beosztott konzul a szabadságharchoz és leveréséhez kapcsolódó, de tényekben megtestesülő jelképekről beszélt: arról, hogy szimbolikus üzenete volt annak, hogy a szabadságharcosok az oroszoknak, a túlerő előtt tették le a fegyvert, mint ahogy annak is, hogy a szabadság eszméje különböző nemzeteket vont egy zászló alá, vagy az, hogy éppen tizenhárom vértanút végeztek ki október 6-án – bár a mártírok száma sokkal több volt. Már október előtt és még 1850-ben is több szabadságharcos lett a megtorlás áldozata Aradon, például Ormai (Auffenberg) Norbert honvédezredes, Kazinczy Lajos, Zádorfalvi Lenkey János honvédtárbornok, Ludvig Hauk honvéd alezredes, de Beke Mihály András megemlékezett a székely vértanúkról, köztük a Sepsiszentgyörgyön kivégzett Váradi Józsefről és Bartalis Ferencről is.
A kollégiumi diákok az aradi vértanúk emlékét őrző első kopjafák felállításától kezdve rendszeresen részt vettek az október 6-i ünnepségeken. A Dobra Judit tanárnő által felkészített fiatalok idén is irodalmi összeállításban idézték meg a honvédek tragikus sorsát és helytállását.
Majd Balázs Antal, az emlékpark kopjafáinak faragója lépett a mikrofonhoz, aki egyszer a tizenhárom vértanúnak, majd utóbb még három mártír szabadságharcosnak állított kopjafát, aztán további kilenc emlékjel került az eddigiek mellé azoknak szentelve, akik a szabadságharc zászlaja alatt harcoltak, Kossuth Lajostól Végh Antalig. Sajnálattal jegyezte meg, hogy évről évre szinte ugyanazokat az arcokat látja az ünnepségen, majd a mikós diákokhoz fordult: gyerekek, higgyétek el, a helytállás a harmadik évezredben is nagy dolog.
Péterfi Ágnes unitárius lelkész áldása után a diákok és a megjelent elöljárók megkoszorúzták a kopjafákat, majd a magyar himnusz eléneklésével záródott ezen a helyszínen a megemlékezés. Folytatódott azonban a központi parkban a 48-as emlékműnél, ahol a Sepsiszentgyörgyi Magyar Férfidalárda előadása után szintén koszorúztak a jelenlévők.
Fotó: Klárik Lóránd