A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A megnyitón Abod Éva egyetemi adjunktus, dékánhelyettes üdvözölte a megjelenteket, majd Náhlik András, a Sepsiszentgyörgyi Kar dékánja vette át a szót, aki bevallása szerint „nagy híve a hazai rendezésű magyar tudományos konferenciáknak”. Elismerte, hogy fontos ott lenni a külföldi angol nyelvű előadásokon, hiszen azokon nemzetközi együttműködések, kutatások, publikációk születhetnek a kapcsolódásoknak köszönhetően, de a magyar szaknyelv ápolása és fejlesztése is fontos, és a konferencián bemutatott eredmények közvetlenül is hasznosulnak a társadalom javára.
Csiszér Levente tanszékvezető a lokális és globális hely összefonódásaira, kölcsönhatásaira mutatott rá, meglátása szerint a bemutatott dolgozatok az agrárium specifikus módján világítanak rá ezekre a viszonyokra.
Nyárádi Imre-István, az EME agrárszakosztályának elnöke rávilágított, az EME-nek sikerült megújulnia a rendszerváltás után és egy ügy szolgálatába állni: a konferencia célja is az, hogy határokon átívelő fórumot biztosítson tapasztalt szakembereknek és fiataloknak, hogy kapcsolatok köttessenek és a tudományos munkásság szükségességéről meggyőzze a hallgatókat. Ugyanakkor kiemelte, egy szűk diszciplína nem tud megoldást hozni a problémákra, ezért értékelte az interdiszciplináris megközelítést.
Bíró Boróka, az EME sepsiszentgyörgyi fiókegyesületének elnöke három kulcsszóban foglalta össze, mi az, ami a kutatási eredményeken túl a legnagyobb erénye a rendezvénynek: együttműködés (intézményen belül és szervezetek között), magyar nyelvű tudományművelés, interdiszciplinaritás.
A konferencia délelőtti és délutáni szakaszai egy-egy plenáris előadással kezdődtek: előbb Komlósi István, a Debreceni Egyetem oktatója beszélt a lean mendzsment (egy vállalatirányítási módszer) alkalmazásáról az állattenyésztésben, majd Sikó Barabási Sándor nyugalmazott egyetemi tanár tartott előadást a háromszéki vadállományra vonatkozó 35-40 éves munkájának eredményéről, illetve Péter Leventével, a zabolai Mikes-birtok rangerével végzett közös kutatásaik következtetéseiről. Ezután került sor a szekcióelőadásokra a Sapientia agrár-, erdő- és kertészmérnök, valamint tájépítészet szakos hallgatóinak, e karokon oktató tanároknak az előadásában. Mindezek végén a szervezők örömére tartalmas párbeszéd is kibontakozott.
Az eseményre az Erdélyi Múzeum Egyesület Agrártudományi Szakosztálya és sepsiszentgyörgyi fiókegyesülete, a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi karának élettudományi tanszéke és marosvásárhelyi karának kertészmérnöki tanszéke, valamint a LAM Alapítvány közös szervezésében került sor.