Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A héten már megbüntettek két öregotthont

A héten már megbüntettek két öregotthont Kovászna megye

Az érintettek szerint felháborító módon zajlott a Marcel Ciolacu miniszterelnök által elrendelt ellenőrzés, amelyre országszerte igen szűk határidőn belül, e héten kellett sort keríteni az öregeket, fogyatékkal élő felnőtteket és gyermekeket befogadó intézményekben. Mint tudjuk, erre az akcióra azért van szükség, mert Ilfov megyében két idősotthonban is a felelősök elképesztő állapotban és körülmények között, gyakorlatilag rabul ejtve tartottak időseket. „Az ő vétségeikért miért rajtunk kell elverni a port?” – tette fel a kérdést Klárik Mária, a sepsiszentgyörgyi Zathureczky Berta idősotthon igazgatója.

Hétfőtől kezdődött a nagy razzia, a vizsgálatot végző bizottságban több intézmény képviseltette magát: a megyei kifizetési és szociális ellátási ügynökség (AJPIS), a közegészségügyi igazgatóság (DSP), a területi munkaügyi felügyelőség (ITM), az állat-egészségügyi és élelmiszerbiztonsági Hivatal (DSVSA), a készenléti felügyelőség (ISU), a megyei rendőrség és a fogyasztóvédelem (OPC) felügyelői, akik sorra vették – illetve veszik még a mai és holnapi napon is – az összesen tizenkilenc, Kovászna megyében az említett rendeltetéssel bíró intézményt.

A levegőzés, intézményen kívüli séta, kirándulás rendszeres programpont a Zathureczky Berta Központ lakói számára (Fotó: A Zathureczky Berta Központ Facebook-oldala)

Az első ellenőrzött egységek egyike a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által fenntartott Zathureczky Berta Központ volt. Az öregotthon igazgatója, Klárik Mária megkeresésünkre felháborodottan számolt be az ellenőrzésről, pontosabban annak módjáról: „tíz intézménytől tíz ember egyszerre kér több tíz papírt.” És bár nem mindenki, de volt olyan inspektor, aki kifejezetten azzal a szándékkal ment, hogy büntessen, derült ki. Az illető amúgy két hete járt ugyanott ellenőrizni, és akkor is büntetett, mégpedig ugyanazért, mint most: hogy egy szobát, amelyet éppen felújítanak (tehát nem laknak benne), mert beázott, zárva talált. Másik súlyos, a betegek életminőségét rontó vétség, amelyért újabb összeget kell fizetnie a Zathureczkynek, hogy a konyhán nem volt felírva a leves összetevői mellé a mennyiség, a 250 ml. Természetesen megfellebbezzük a döntést, mondta Klárik Mária. Az élelmiszerbiztonsági hivatal ellenőre pedig azért rótt ki büntetést, mert a konyhában a kagylón a mosogatószeren kívül más vegyszert (zsíroldó tisztítószert) is talált, illetve az aznap beszerzett tojás még a raktárban, és nem a hűtőben volt. A büntetések összértéke több ezer lej.

Klárik Mária igazgatónő az egész eljárást embertelennek és megalázónak minősítette. Nemcsak az öregeket ijesztették meg, de „abszurdum így viselkedni, mintha mi lennénk a bűnözők” – elégedetlenkedett. Továbbá amiatt is tiltakozott e fellépés miatt, mert az adminisztratív személyzet így is kis létszámú és leterhelt, nem tudja követni az igen gyakori törvényi változásokat, amelyekért az ellenőrök hajlamosak büntetni. „Először talán kellene értesíteniük ezekről a törvénymódosításokról, azután jöjjenek ellenőrizni” – ezt a meglátását az igazgatónő a prefektusnak is jelezte. Harmadsorban pedig az ellenőrzések nyomasztó gyakoriságát nehezményezte Klárik Mária igazgatónő, hiszen ezek mellett igen megterhelő elvégezni a tulajdonképpeni munkát.

Érdekes zenei foglalkozások, papírhajtogatás, torna - az öregek életét az öregotthonk vezetői többféle módon is színesítik (Fotó: Bodor Tünde)

Szabó Jolán a kézdivásárhelyi Zenóbia öregotthon ügyvezetője, ott szerdán járt egy 17 tagú bizottság. Mint megtudtuk, a felügyelők szóba álltak az ellátottakkal is, akiket kikérdeztek ellátásról, bánásmódról. Ugyanakkor büntettek is – közel 10 ezer lejt kell kifizetni az intézménynek – olyan szabálytalanságokért, mint hogy rozsdás volt egy tusolófej egy része, durvasót használtak a konyhán jódozott só helyett, abban a dobozban, amelybe az estére megsütött fasírtot kitették, nem voltak rajta az összetevők, az elsejétől leszerződött, de éppen beteg kineterapeuta helyett az asszisztens tartotta a foglalkozást az ellátottaknak. Szabó Jolán is elmondta, rendszeresen és sűrűn látogatják őket a hatóságok.

Az egészségügyi ellenőrzés és ellátás kötelező az otthonokban . Mulasztáson való tettenérésről e téren eddig a pillanatig nincs (Fotó: A Zathureczky Berta Központ Facebook-oldala)

Az ellenőrző akciót a prefektúrák vezénylik le. Dr.Ráduly István Kovászna megyei prefektus érdeklődésünkre elmondta, az ellenőrző akció következtetéseit július 17-én, hétfőn összesítik és osztják meg a közvéleménnyel.

Címlapfotó: Zathureczky Berta Központ/Facebook

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások