Fél éve úgy néz ki a város, mintha minden felelős vezető szabadságon lenne, de a napokban „megmozdult valami” – állapították meg az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) tegnapi sajtóértekezletén. Elhangzott: ha az idén megússzák, következő évben már némi védelmet is élveznek az árvízveszélynek kitett sepsiszentgyörgyi lakosok.
A László Ferenc utcában, ahol „természetesen folyamatosan fizetni kellett az A besorolási kategóriának megfelelő adót”, rendeződni látszanak a dolgok, de hiányzik az utcafelújítások összehangolása, lesz egy jó szakasz a Kós Károly utcán, egy a László Ferenc utcán, és közöttük van a „fagyott szántóföld” kategóriájú Táncsics Mihály utca – sorolta az értekezleten Bálint József.
Az EMNP Kovászna megyei elnöke „régi témájukról”, a Puskás Tivadar utca és annak környékéről is szót ejtett. Elmondta: ott is „lesz valami”, a burkolatot már felszedték, de a „pezsgővel még várnak”, mert egyáltalán nem látszik a munkálatok vége.
– Több mint egy fél éve pangás van az Oltmező utcában is, ahol villanyoszlopok jelentek meg, amelyek közül néhánynak meglehetősen furcsa helyzete van. Hétfő reggel is bokáig lehetett járni a vízben, a helyzet rosszabb, mint amikor nekifogtak – állapította meg az EMNP elnöke.
Meglátása szerint teljes a káosz, az oszlopok ide-oda dőltek, egyeseket eltávolították, helyettük „kanálisfedő-szerű fémdarabok vannak”, folyamatos a balesetveszély, és egyetlen dolog szünetel: a munka.
Korábbi árvízvédelmi projektjükre utalva, amelyben a város 12 pontján mérték fel a helyzetet, és ajánlottak megoldásokat is, közölték: négy esetben kezdődött meg a kivitelezés.
– A Jókai Mór utcában újraásták a vízelvezető árkot. Volt, aki el volt utazva, és miután hazajött, első dolga volt, hogy betemette. Most újra kiássák. Kilyénben hasonló munkafolyamat zajlott, mindkettőnél az önkormányzat emberei dolgoztak. Árkos patakánál a vízügyi hivatal dolgozott, fákat vágtak ki, hogy a hódoknak kevesebb „alapanyaga” legyen gátakat építeni, egy részét megoldották a gondoknak. A maradékot, amelyeket a domboldalról lezúduló víz okozhat, azzal lehetne orvosolni, hogy átereszeket építsenek a Sepsiszentgyörgyöt Csíkszeredával összekötő műút alá, legkésőbb akkor, amikor az Sepsi Aréna elé körforgalmat építenek – sorolt tovább Bálint.
Elmondta: a város határozott arról is, hogy szivattyút vásárol a katasztrófavédelem megerősítésére. A szakmai megbeszéléseken az a döntés született, hogy nem több kisebb, hanem egy százezer lej nagyságrendű összegbe kerülő, nagyteljesítményű, jó minőségű, könnyen mozgatható, hatékony eszközt szereznek be.
Kolcza István, az EMNP országos alelnöke a maga során a Mikes Kelemen Líceum udvarán lévő „szomorú sorsú” tornászterem esetét tette szóvá. Mint fogalmazott: „az nem megoldás”, hogy az önkormányzat azt hozta levélben a szülők tudomására, hogy „a terem javíthatatlan állapotban van”, és haladéktalanul le kell bontani. Megoldást nem tudnak, de „felajánlották, hogy segítenek”, ha valaki megfelelő termet talál. Véleménye szerint nem a szülők és nem is az edző feladata infrastruktúráról gondoskodni. Az esetre visszatérünk.
Az, hogy felturtak valamit, nullat jelent, a jelzolampaknal 3 hete ki van turva, azota embert nem latni ott, ha meg az Ag utcan is beindul a vakondozas, teljes a kaosz.