Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az erdővel ismerkedtek

Az erdővel ismerkedtek Kovászna megye

Élménydús napban volt részük szerdán a száraz­ajtai és nagybaconi diákok mintegy hatvanfős csoportjának: az Iskola másképp hét keretében a szárazajtai közbirtokosság erdejében facsemetéket ültettek. A nap során megismerkedhettek az erdő fontosságával, működésével, sőt, még azt is láthatták a helyszínen, hogy miként zajlik annak kitermelése.
A diákok reggel 9 órakor gyülekeztek Szárazajta központjában, innen a helyi közbirtokosság gondoskodott szállításukról – tíz óra is volt, mire a csapat megérkezett a Falupataka nevű erdőrészen található 10A jelzésű erdőparcellához, ahol két évvel ezelőtt tűz pusztított, s melyen emiatt a 40–50 éves fákat ki kellett termelni, most pedig a parcellát facsemetékkel újraültetni. Mielőtt nekiláttak volna a munkának, Keresztes Attilának, a Hatodi Magán­erdészet mérnökének jóvoltából igazi szabadtéri biológia-előadást hallgathattak meg a diákok. Megtudhatták belőle, hogy a fák között is versengés folyik a minél több fény és tápanyag megszerzéséért, hogy az erdők haszna nemcsak a tűzifa vagy az építőanyag biztosításában merül ki, de szerepük van a talajvédelemben, a vízháztartásban, az állandó hozamú vízforrások fennmaradásában, a levegő tisztításában, nem utolsó sorban pedig az erdők melléktermékei, a gombák és az erdei gyümölcsök is hasznosak az emberiség számára, következésképp erdők nélkül nem is tudnánk létezni.
Szólt az erdőgazdálkodásról is. A Hatodi Magánerdészet 17.500 ha erdőt kezel, ebből évente 50–60 ezer köbméter fát termelnek ki, ami soknak tűnhet, ám a növekedés ennél sokkal nagyobb, eléri akár az évi 100 ezer köbmétert is.
– 120 éves kor fölött a fa minősége már romlik, ezért addig, hogy jó árban értékesíthetőek legyenek, kivágjuk. Az utánpótlás az erdős területek 70%-án a természetes újulat (az elhullatott magokból kinőtt facsemeték) révén biztosítva van, csak ott kell ültetni, ahol az újulat is elpusztult, vagy a fenyőerdőkben, ahol a vastag avarréteg miatt a magok nem tudják a talajréteget elérni – magyarázta a diákoknak.
A facsemete-ültetés mikéntjének ismertetése után az iskolások jókedvvel láttak munkához: több száz kis fát ültettek el, miközben szemmel láthatóan arra is büszkék voltak, hogy a Plant for the future (A jövőnek ültetni) feliratú trikókat viselhették, amelyeket a facsemetéket, munkaeszközöket is biztosító Mihai Eminescu Trust Alapítványtól kaptak. A nagybaconi származású Kádár Tibor erdészmérnök közbenjárása folytán kapott alapítványi segítséget Nagy Károly szárazajtai közbirtokossági elnök is köszönte, mondván, a húsz­ezer facsemete (ennyit kaptak összesen) sokat jelent nekik, ezekből még csütörtökön, pénteken is ültetnek a diákok, a többi földbe tevéséről a későbbiekben gondoskodik a közbirtokosság, miután a felégett parcellán a kitermelést végleg befejezik. A facsemete ültetésben való részvételért az alapítvány még egy 900 euró értékű felszerelést is adományoz majd az iskolának. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások