Keddtől próbavizsgáznak a nyolcadikosok
Kedden kezdődött, és csütörtökig tart a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő p...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Szép számban gyűltek össze a megemlékezők Baróton az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján. Az erdővidéki városban két helyszínen is ünnepi műsor keretében tisztelegtek a bebörtönzöttek és mártírok előtt: előbb az iskolaudvaron, majd a Petőfi Sándor utcai ’56-os emléktáblánál.
A Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum diáktanácsa és nevelőtestülete szervezésében zajlott megemlékezésen benépesült az udvar.
A forradalom élharcosairól, a pesti srácokról, de főleg a négy, Baróton tanult középiskolás fiatalról – Moyses Mártonról, Bíró Benjaminról, Józsa Árpád Csabáról és Kovács Jánosról – az iskola történelem szakos tanára, Soós Kázmér beszélt. Felidézte, hogy a négy ifjú november 8-án indult, hogy csatlakozzanak magyarországi társaikhoz, de közülük csak ketten jutottak át a határon.
Őket 1957-ben ítélték fogságra. Később Moyses Mártont is bebörtönözték, megkínozták és mivel mindez a szabadulása után is kihatott az életére, 1970. februárjában Brassóban, a kommunista párt székháza előtt benzinnel leöntötte és felgyújtotta magát.
Ma, 68 évvel a forradalom kirobbanása után a líceum udvarán elhelyezett, a négy ifjú nevét őrző márványtáblához, valamint a mártíremlékműhöz helyezték el koszorúikat a megemlékezők. A szabadság értékét hangsúlyozó beszédet mondott Derzsi-Ráduly Kázmér iskolaigazgató, a diákok előadásában elhangzottak Illyés Gyula, Bartis Ferenc, Márai Sándor költeményei, de a Kormorán és Bródy János dala is felcsendült.
Márai Sándor Mennyből az angyal című költeményét szavalta Kelemen Csongor, homoródoklándi születésű, félig csíkszeredai, félig uzonkafürdői lakos. Csongi bácsi – akivel korábban az uzonkai helyzet kapcsán beszélgettünk – ahogy minden évben, ma is megemlékezett, hiszen annak idején 15 év fogságra ítélték, ebből több mint 5 évet töltött bezárva. Idén nem Csíkszeredában, hanem Baróton idézte fel: voltak idők, amikor a nemzet sorsa bizonytalan, az ember pedig reményvesztett volt.
Csongi bácsi már a Petőfi utcai, ’56-os emlékműnél lépett az egybegyűltek elé. Az ünnepi műsor második felében rajta kívül Benkő Levente történész, újságíró is visszatekintett a múltra, de közben a fiatalokhoz is szólt. Felhívta a figyelmet az egykori Erdélyi Magyar Ifjak Szövetségére, a sepsiszentgyörgyi „mikós” diákokból verbuválódó Székely Ifjak Társaságára, a csíkszeredai verselő diákokra, a pesti srácokra és minden ifjú forradalmárra, értelmiségire, „akiknek ’56-ban, előtte és utána a szívük a helyén volt.” Kérte a fiatalokat: ne feledjék a múltat, de nyitott tekintettel menjenek előre az életben, és találják meg a jó utat.
A Petőfi utcai emlékműnél zajló eseményen felszólalt továbbá Gál Károly RMDSZ-es parlamenti képviselő, aki részletesen felidézte az 1956-os történéseket. A zenei műsorról a Gaál Mózes Általános Iskola zenekara, énekes diákjai gondoskodtak, imádságot és áldást Tordai Árpád baróti református lelkipásztor mondott. Koszorút helyeztek el a baróti intézmények képviselői, valamint a Történelmi Vitézi Rend Bardoc-Miklósvárszéki állományának tagjai is.
Fotó: Farkas Orsolya
A Jo Isten eltesse meg nagyon sokaig Csongi bacsit !!!!!!!!!! Udvozli az elhunyt Szekelyszaldobosi osztalytarsa ,leanya !