Hat háromszéki oktatási intézmény pályázatok révén összesen 21 ezer lejt költhet egy olyan országos programra, amelynek célja az iskolák biztonságának az erősítése, a békés, nyugodt iskolai légkör fenntartása. Nem nagy összeg, de a kicsit is meg kell becsülni.
Az iskolai erőszakos cselekmények (nemzetközi nevén: bullying) visszaszorítására irányuló programot a romániai oktatásügyi minisztérium illetékes ügyosztálya kezdeményezte a szakhatóságok együttműködésével. Létezik egy országos tervezet és koncepció, ezen belül viszont az oktatási intézmények vezetői, pedagógusai, sőt diákjai és tanulói is bemutathatták ötleteiket, javaslataikat.
A sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Középiskol a Tolerancia, út az elfogadás felé című projektjére 4000 lejt használhat fel, és ugyanekkora összeggel támogatják a Nicolae Colan Általános Iskola Velem lehet beszélni című pályázatát is. A Puskás Tivadar Szakközépiskola Mondj NEM-et az erőszakra jeligével készített pályázatot, erre 1000 lejes résztámogatást kap a minisztériumtól.
Kézdivásárhelyen is van két nyertes pályázat, a Turóczi Mózes Általános Iskola a Harmónia az iskolában, biztonság az életben című cselekvési pályázatára kap 4000 lejt, míg a Nagy Mózes Kollégium ugyanennyit a projektjére, amelynek jelmondata arra utal, hogy az iskolai konfliktusok megfelelő kezelése, a lehetséges vagy valós indítékok feltárása nagyban segítheti az erőszakos cselekmények megelőzését. A hatodik – szintén 4000 lejes támogatásban részesülő – nyertes pályázat a kézdiszentléleki Apor István Általános Iskoláé, a jelmondata így szól: Az együttműködés az erőszakmentes iskolai élet kulcsa – a béke veled kezdődik.
Az országos jellegű program időszaka a tervek szerint 2024 augusztusáig tart, de persze a céljai és üzenetei örök érvényűek. A szakminisztérium illetékese az Együtt bátrabbak vagyunk jeligével indult projekttel kapcsolatosan azt nyilatkozta, a kiskorúaknak és felnőtteknek is alapvető fontosságú az erőszakmentes, békés, nyugodt légkör, csakis ilyen körülmények között lehet eredményesen tanulni és a gyermekek, ifjak szellemi, lelki egészségét óvni. A tanév folyamán illetékes hatósági szervek is bekapcsolódnak a programba, előadásokat tartanak, beszélgetéseken vesznek részt azzal a céllal, hogy az iskolai erőszakos megnyilvánulásoknak és az iskoláskorúak bűncselekményeinek a megelőzését segítsék.
Fotó: Turóczi Mózes Általános Iskola
na és mit fognak csinálni? pszichológusra költik aki megállapítja hogy a támadó elfolytott trauma miatt agresszív? amíg nem büntetik az agressziót addig azt csinálhatnak amit akarnak és jelen lesz addig az agresszió. de ha a gyerek szülei befolyásosak annak még a magaviseletét se fogják levonni.