Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az ivóvíz öntözésre való használata nemcsak felelőtlen, de káros is lehet a földeknek

Az ivóvíz öntözésre való használata nemcsak felelőtlen, de káros is lehet a földeknek Kovászna megye

A Kovászna megyei regionális vízszolgáltatóhoz több panasz is érkezett a száraz hetek során Kilyénből, Szotyorból, Kökösből, Uzonból, Szentivánlaborfalváról, Bikfalváról és Lisznyóból a víznyomással kapcsolatban. A Közüzemek Rt. szerint időszakos problémáról van szó, de annak is utána járnak, hogy megalapozott-e a szóbeszéd, miszerint bizonyos személyek tűzcsapokból „tankolják” az öntözőberendezéseket.

Hirdetés
Hirdetés

A hetek óta tartó kellemetlenségről már korábban is beszámolt egy szotyori lakos, aki szerint a faluban naponta csak néhány óráig működik a vízszolgáltatás. Az ő meglátása szerint a gondot az ipari mennyiségű vizet elhasználó nagyfogyasztóknál kell keresni, Kozsokár Attila, a Közüzemek Rt. ügyvezető igazgatója szerint azonban ez nem új keletű probléma, minden nyáron nehézségekbe ütköznek a felelőtlen fogyasztás és a hálózatbeli hiányosságok miatt.

Érthető a gazdák igénye, csak nem élvez prioritást

A szolgáltató legfrissebb tájékoztatása szerint továbbra is a nem rendeltetésszerű fogyasztás a gond, ugyanis sokan mezőgazdasági tevékenységekre, főként öntözésre használják az ivóvizet, holott ez ez egyrészt törvényellenes, másrészt nem is ideális a klórtartalma miatt.

„Nyilván sok gazdának nincs más választása, függetlenül attól, hogy mi vagy a szomszédjai, akik jóformán víz nélkül maradnak örvendenek, vagy sem ennek a döntésnek. Az ivóvíz ellátási rendszer lakossági felhasználásra volt tervezve, nem mezőgazdasági igények lefedésére” – fogalmaznak az illetékesek.

Sokkal célszerűbb a magas nitrit vagy nitrát tartalmú kutakból öntözni a földeket, amelyek emberi fogyasztásra nem javallottak: ehhez is kell infrastruktúra, de tekintettel arra, hogy a száraz periódusok elkerülhetetlenek, Kozsokár Attila szerint el kellene ezen a lehetőségen is gondolkozni.

„A Közüzemek Rt. hiába tud kellő vízmennyiséget elállítani, mert a meglévő infrastruktúrán keresztül nagyobb mennyiséget, mint a vezetékek szállítási kapacitása nem lehetséges eljuttatni a felhasználás helyszínére, ameddig jelentős beruházás nem történik. Nekünk a mezőgazdasági felhasználás nem lehet prioritás, mi a lakóknak kell szolgáltassunk elsősorban” – szögezte le a vezérigazgató.

Mi a gond a hálózattal?

Bács-Benke Eszter, a Közüzemek Rt. műszaki igazgatója kifejtette: a hálózat kezdetben úgy volt tervezve, hogy a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Kilyént és Szotyort lássa el ivóvízzel, nem sokkal a vezeték kiépítése után Kökös falut is erről a vezetékről látták el.

„Regionális szolgáltatói kötelességünknek eleget téve 2016-ban átvettük Uzont és próbáltuk az ottani víz minőségét a törvény által előírt paraméterek közé illeszteni. Sajnos a beruházások ellenére nem jártunk sikerrel, ezért az önkormányzattal közösen műszaki terv alapján lefektettünk Uzon felé egy 125 mm-es átmérőjű addukciós vezetéket, amelyet a korlátozott anyagi keret miatt, illetve a műszaki tervre hagyatkozva Kilyénben csatlakoztattuk rá ugyanarra a 110-es átmérőjű vezetékre” – részletezte.

Uzont követte Szentivánlaborfalva, Bikfalva és Lisznyó. Mindezt összegezve egy 110 mm-es átmérőjű vezetéken keresztül látják el Sepsiszentgyörgy ipari zónájának egy részét, Kilyént, Szotyort, Kököst, Uzont, Szentivánlaborfalvát, Bikfalvát és Lisznyót. „Bár normális körülmények közt jól működik a rendszer, ha a fogyasztás meghaladja a normál  kerteket, akkor a víznyomással kis vagy nagy problémák is adódhatnak” – fogalmazott Bács-Benke Eszter.

Évekbe telik megoldani

 A Közüzemek Rt. műszaki igazgatója szerint a nagy infrastruktúrai beruházások között szerepel egy 160 mm-es vezeték kiépítése Uzon felé a sepsiszentgyörgyi Építők utcai 355-ös vezetékre való csatlakozási ponttal, ami segítene a kialakult helyzet orvoslásában. Viszont ez még csak a megvalósíthatósági tanulmány fázisban van, évek telhetnek el ameddig fizikailag el is kezdődik a munka.

„Egy másik kivitelezhető megoldás, amin gondolkodunk az lenne, hogy Szépmező és Szentivánlaborfalva között lefektetünk egy 160 mm-es vezetéket és ezáltal gyűrűs rendszert tudnánk kialakítani Uzon község és a korábban említett falvak ellátására. Az ehhez szükséges felméréseket jövőre tudjuk elkezdeni” – szögezte le.

Fennáll a lopás gyanúja

A Közüzemek Rt. olyan híreket is kapott, amelyek szerint bizonyos személyek a tűzcsapokból tankolják az öntözőberendezéseket, ami szintén hozzájárul a nyomás csökkenéséhez. „Az ügyet alaposan kivizsgáljuk, amennyiben beigazolódik, hogy ilyesmi történt, úgy az elkövetők rendőrségi eljárásra számíthatnak, hiszen nem csak a vízszolgáltatás folytonosságát zavarták meg, hanem lopást is követtek el” – fogalmaztak az illetékesek.

Képünk illusztráció.

Fotó: Gecse Noémi

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. július 13., 6:51
    ÉRTÉKELÉS: 13

    Szomoru, hogy egy létszükséglet problémáját évekbe telhet orvosolni. A gyűrűs rendszer kialakítása nem hejtelen gondolat, de nemhogy kivitelezni mihamarabb, még a felméréseket is csak jövőre kezdik. Csak gratulálni tudok.
    Holott nem egy zsúfolt főváros utcáit kellene felásni, ami nyilván kellemetlen lenne, ebben a helyzetben ha jól értelmezem szépmezei földek mentét kellene megbojgatni. Uraim !!! Ha önök nem hallottak még a vízszintes irányított fúrásról , hadd említsem meg önöknek !!! Rövid időn belül, minimális károkat okozva a földek tulajdonosainak , pár héten belül kész lenne a hálózat. Nem nagyon erőltetik meg magukat. Sajnos.

  • User
    Dátum: 2024. július 13., 20:24
    ÉRTÉKELÉS: 18

    Le kell fektetni egy-egy 400-600mm vezetéket es máris megoldódik a probléma. Nincs pénz? Fel kell fuggeszteni a falunapokat, Uzonba tűzijáték is volt, varosnapokat, Tabaco fesztivált és a tobbi közpénz temető rendezvényeket, magán cégeket fel kell kérni szponzorálasra, új részvényeket kell kibocsátani hiszen R.T.- ként működik. Kalákaval kiasni a gödröt, hogy a szakik fektesek le minél hamarabb az új vezeteket. Munkára fel uraim és hölgyeim. Természetesen nem lesz egy ilyenfajta összefogás, marad minden ahogy volt, mert a munka nemesit, de már nemesekre nincs szükség.

    • User
      Dátum: 2024. július 16., 20:58
      ÉRTÉKELÉS: 10

      Igen. Egy 600 mm-es vezeték lefektetéséhez nem kell más, csak három dolog: pénz, pénz és pénz. Tegyük fel, hogy ad rá pénzt az Unijó vagy Soros vagy Elon Musk vagy az állam vagy Orbán Viktor, vagy akárki, akinek van kidobni való. No de vizet bele, azt nem adhat se Soros, se Viktor, se az Unió, se az állam, sem pediglen az önkormányzat, csak egyedül az Úristen. Ahhoz viszont ővéle is jóba kellene lenni!

  • User
    Dátum: 2024. július 15., 12:44
    ÉRTÉKELÉS: 2

    A kloros viz karos a novenyek locsolasara . Erdekes mi ezt a vizet iszuk , ebbol fozunk ,mosogatunk , furodunk . AKKOR AZ EGESZSEGUNKRE NEM KAROS ??? Peldaul tegnap
    julius 14-en sem volt viz Uzonban a tombhazaknal ,sem Szentivanlaborfalvan meg este 11 orakor sem ! Ervek vannak , hogy locsolnak es azert nincsen viz nyomas vagy korlatozzak a fogyasztast .Ellenorizzek azokat a fogyasztokat akik nagy mezogazdasagi teruleteket locsolnak mint pl.Szepmezo stb. es allitsak le a fogyasztast !

  • User
    Dátum: 2024. július 15., 18:39
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Hogy lehet a tűzcsapokbol vizet lopni? Tudtommal fő úton vannak és csak a tűzoltók férnek hozzá, úgy hogy bizonyos nyomást kell a szolgáltató biztosítson különben nem lehet nagyon gyorsan feltölteni a tűzoltó autót. Az a gond hogy nem tudják biztosítani a víz ellátást a falvakban csak keveset mert nem megfelelő a rendszer. Ez a következőkben meg nagyobb gondot fog okozni mert nálunk is egyre nagyobb a csapadék hiánya,így a folyók vízhozama is csökken.

    • User
      Dátum: 2024. július 24., 9:12
      ÉRTÉKELÉS: 5

      A folyók menti növényzet kötik meg a földet, a fák biztosítanak árnyékot, hogy lassabban parologjon el a viz a melegben, meneket nyújtanak az állatoknak, a kanyarok lassítják a vizfolyast, stb.

  • User
    Dátum: 2024. július 19., 16:18
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Ha jol olvasok a sorok kozott akkor mar nem is kell vezetekes viz, csak jol kell lenni Ovele es akkor az Úristen beviszi a hazba, a furdokadba meg akar fel is melegiti mindenkinek a kivant homersekletre.

    • User
      Dátum: 2024. július 22., 22:29
      ÉRTÉKELÉS: 8

      Nem kell a sorok között olvasni, mert ott nincs mit. A sorokat kell olvasnunk, azokat tudni kell értelmeznünk és nem árt, ha van melléje egy küsdég elvonatkoztató képességünk es. Akkor megértenők, mint ahogy 10 ember meg es értette, hogy miért es kell jóba lenni Istennel víz-ügyben. Ha nem értjük, megpróbálom távirati stílusban megmagyarázni, nem tudom, sikerül-e? Vagyis: nem kell szembemenni az ő törvényeivel, amit nevezhetünk nyugodtan a természet törvényeinek is. Csakhogy ezt mü régen elbaxtuk itt 3széken is. Néhány példa erre: nem kellett volna felszámolni a vizes élőhelyeket (nem szabadott volna lecsapolni a mocsaras, lápos helyeket pár ha plusz gabona- és pityókatermő területért, házhelyért: azokat meg kellett volna hagyni a békáknak s a szitakötőknek, uram bocsá’ – a cseszléknek). Nem kellett volna agyonszabályozni s kiegyenesíteni, gátak közé szorítani a patakokat: Kászon, Torja, Feketeügy, Olt! Meg vannak rövidítve, a meanderek le vannak vágva, a holtágak fel vannak töltve! Emiatt lecsökkent a talajvíz szintje, így a jóisten ha akarna sem tudna vizet biztosítani sem a 600, sem az akárhány mm-es vezetékbe, mert neki sincs, ahonnat. Nem szabadna beleszarnunk az ivóvizünkbe. Szó szerint ezt tesszük pedig, mindahányan, akik vízöblítéses budit használunk. Ahol egy kicsi zöldet látunk, azt könyörtelenül felszámoljuk. Az udvaraink le vannak tékövezve, flaszter, beton, ciment mindenütt. Az a pár négyzetméter gyepesített terület két centisre nyírva… A fákat kivágjuk az udvarunkról, mert „mocskolnak”! Az erdők tarra vágásáról most ne is beszéljünk, helyette térjünk át a mezőgazdaságra. Csak 1 példa: pityóka helyett kukoricát kezdtünk termeszteni, mert gazdaságosabb. Ez igaz. De: egyetlenegy kifejlett kukoricanövény egy forró, száraz, szeles napon akár két liter vizet is képes kivonni a talajból és elpárologtatni. Egy ha-on akár 70000 tő kukorica is lehet: tessen számolni: akár 140 köbméter víz/ha egyetlen forró napon! És van a megyében vagy 20000 ha… Ez a kukoricát sem mi használjuk fel, hiszen nem nevelünk állatokat, mert azzal dolog van, a dolog bajjal jár s a bajt kerülni kell, ugye… hanem 70-80 baniért eladjuk. Vele megy a vizünk es, de az ingyen… Vannak ugyan vízmegtartó mezőgazdasági technológiák, de azokot nem használjuk mert mi okosabbak vagyunk és különben es nagyapánk se csinálta másképp…(Bizony másképp csinálta, de nagyon… csak mi nem tudjuk úgy csinálni, mert mi modernül élünk…).