Legfeljebb két héten belül kénytelenek elaltani azt a 15 négylábút, akik már jó ideje lakói a baróti önkormányzat által működtetett menhelynek. Bár eddig egyetlen személy sem jelentkezett, a tappancsosok utolsó reménye továbbra is az örökbefogadókban van.
Szakács László, Barót város alpolgármestere elmondta, nem tudnak bővíteni a jelenleg 15 ebet befogadó menhelyen addig, ameddig az önkormányzatnak mindezt saját költségvetéséből kell finanszíroznia. Ezenfelül a jelenlegi törvény előírja, hogy azokat a kutyákat, amelyeket több mint 14 napja fogtak be, és nem jelentkezett értük gazda, el szabad altatni, és amennyiben a menhely túlzsúfolttá válik, el is kell. Az állami számvevőszék emberei pedig rendszeresen ellenőrzik az önkormányzat költekezését, és többször nehezményezték már, hogy az állatokat két hét után sem altatják el, holott ezt a jogszabály lehetővé teszi.
Márpedig ebben a pillanatban is tele vannak a ketrecek, és a lakók időről időre a még szabadon csatangoló kóbor kutyák miatt is panaszkodnak. Ilyen körülmények közepette viszont hiába gyűjtenék be azokat, mert nincs ahová elhelyezni. Legutóbb a felsőrákosi iskola udvaráról gyűjtötték be a rendszeresen odalátogató falkát. Ugyan nem mutatták agresszivitás jeleit, a gyerekeket semmiképpen nem akarták kitenni a veszélynek, így az onnan elszállított hat négylábú is Barótra került, ekkor vált igazán túlzsúfolttá a menhely.
Az utcakutyák száma főleg a szegényebb, romák lakta területeken szaporodott meg, ezeken a helyeken számon sem tudják tartani, hány eb kószál szabadon. Ezenkívül valószínűleg sok kutya kerül be a városba a környékről is, sőt az alpolgármester szerint az sem kizárt, hogy más, nagyobb városokból is hoznak ide, főleg a hetente megtartott piacnapokon, amikor nem keltenek feltűnést.
„A város lakói nem fogadják be a kutyákat, ellenben rendszeresen etetik. Az ebek így tudják, hogy mikor és hol jutnak ételhez, ezért jellemzően a környéken sétálnak. Jöttek már hozzánk azzal a kéréssel, hogy adjuk vissza a befogott kutyájukat, de utána is csak etették, ténylegesen nem fogadták örökbe. Ez így nem működik, ezt kellene megérteni”- mutatott rá egy másik gondra Szakács László.
Baróton áprilisban indították újra a menhelyet, miután teljesen felújították azt. Az elmúlt fél évben 5-6 kutyát sikerült örökbe adni, de ez nem elég, többre volna szükség. Az alpolgármester kihangsúlyozta, azokat az ebeket, amelyeknek sikerül gazdát találni, minden esetben mikrochippel ellátva, féregtelenítve, ivartalanítva és oltva adják át.
„Azt mondják, mindenki megérdemel egy második esélyt. Ők is. Talán számukra még az első sem adatott meg, mert gazdátlanul csatangoltak a város vagy a falvak utcáin. Szeretnénk, ha otthonra találnának, mindannyiukba valaki beleszeretne, ezzel biztosítva nekik az új élet kezdetét”– áll a városháza Facebookon közzétett felhívásában. Azok, akik adnának egy esélyt a tappancsosoknak, a következő telefonszámok bármelyikén jelentkezhetnek: 0267 377507, 0727 327 536.