Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az óvodák megújulásáért

Az óvodák megújulásáért Kovászna megye

Egy éve indult el Magyarország Kormányának támogatásával a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program, melynek kivitelezésére Erdélyben az RMPSZ-t kérték fel stratégiai partnerül. E program második szakaszában, az ingatlanberuházások és -fejlesztések (óvodák, bölcsődék), játszóterek, zöldövezetek kialakítása mellett hangsúlyos szerepet kap az óvónők képzése is.

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége kedden, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium konferenciatermében szervezte meg a szakmai programsorozatba illeszkedő, Óvodapedagógusok a gyermekközpontú oktatásban című konferenciáját.

Az óvodások kis hangoló műsora és Szabó Margit alsóháromszéki területi RMPSZ-elnök köszöntője után Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának képviseletében Brendus Réka szólalt fel, értékelvén a közoktatást megalapozó, óvodákban megvalósuló nevelést és képzést. A miniszterelnökség egy hónapja ajánlott fel egy újabb támogatást az erdélyi óvodáknak. Az ünnepség keretében, illetve az óvodáknak azután átadandó ajándék Magyar sarok nevű csomagról szólva a főosztályvezető-helyettes elmondta, azt széleskörű szakmai konzultáció után állították össze, így született meg a gurulós polccal járó játékkészlet, amellyel nagyon sokféle ismeretet lehet játékosan, a kornak megfelelő módszertannal elsajátítani, amivel megalapozhatják a gyermek viszonyulását is a közösséghez, az óvodához, de a tanuláshoz is.

Burus Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke kiemelte, a szakmai továbbképzők programját is úgy állították össze, hogy azzal valóban hasznára legyenek az óvodapedagógusoknak, az ő véleményük figyelembevételével, de a Partiumi Keresztény Egyetem és a Babeș–Bolyai Tudományegyetem alkalmazott didaktikai tanszékének, illetve a Romániai Magyar Néptánc­egyesület és a budapesti Hagyományok Háza szakembereit is meghallgatták. Ilyenformán 90%-os részvételt prognosztizálnak, mondta, annál is inkább, hogy most már mindhárom elméleti–módszertani képzés akkreditált, tehát megkapható értük a kreditpontok.

Az összesen 7 és fél milliárdos óvodafejlesztésre fordítandó büdzséből az RMPSZ több mint 2,5 milliárd forintnyi összeggel gazdálkodhat, ebből 223 játszótér épülhet, 231 millió óvodai eszköz fejlesztésére jut, 227 milliót szakmai képzésre, 1 milliárd 225 ezret pedig óvodák építésére fordítanak.

Kiss Imre további adatokkal szolgált azt bizonyítandó, milyen sok embert érint pozitívan ez a program csak Háromszéken: 4540 óvódás örülhet a javaknak 129 óvodában, ahol 330 magyar óvónő foglalkozik felük 242 csoportban.

Az RMPSZ háromszéki területi elnökei jelképesen átadták az egységcsomagot egy-egy óvoda képviselőjének, majd a három képzést ismertették részletesebben Szőcs Imola, a háromszéki óvodai oktatásért felelős tanfelügyelő, Márton Adél Hargita megyei tanfelügyelő, illetve Deák Gyula, a Romániai Magyar Néptáncegyesület elnöke. A differenciált fejlesztés, az egyre több nehezen beilleszkedő, illetve speciális nevelési igényű gyermek kezelése, illetve az iskolai oktatásban csak szórványosan szereplő népi kultúra átadása azok a problémák, kihívások, amelyek megoldására fogódzót nyújtanak e képzések.

Az ünnepséget állófogadás zárta, az erdővidéki és alsóháromszéki óvodák képviselői pedig átvehették a csomagokat a Kós Károly líceumból, a többiekkel is egyeztetik már az időpontokat – közölte Kiss Imre főtanfelügyelő. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás