Két kézdivásárhelyi lakos is százezer lej fölötti összeggel tartozik az önkormányzatnak
Kézdivásárhelyen kimagasló arányban fizették be a fizikai és jogi személyek egyaránt...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„Olyan szűrőn keresztül látják a világot, amelyet úgy gondolom, hogy tanítani kellene” – fogalmazott Olcsvári Tünde pszichológus és az Írisz ház vezetője az általuk foglalkoztatott értelmi fogyatékkal élő fiatalok kapcsán, akik már lelkesen készülődnek az ünnepekre és az azt követő táborozásra. A műhelyben javában zajlanak a munkálatok, a gyertyákba egy csepp hálát is öntenek, a díszekbe reményt fonnak, hiszen nemcsak adnak, hanem kapnak is. A bevételt ugyanis élményre váltják, méghozzá egy igazi téli táborozásra.
A Diakónia Alapítvány akkreditált intézménye így programokban gazdag decembernek néz elébe, ugyanis az adventi vásárokon túl évzáró konferenciára is készül. A karácsonyi forgatagok sorát a december 8-án kezdődő múzeumi bazár nyitja meg, amelyet minden évben gazdagítanak a fiatalok munkái, ugyanezen a napon kerül sor a hálózatépítő konferenciára és a képzőművészeti pályázatra beérkezett munkák kiállításmegnyitójára. Később a sepsiszentgyörgyi Gyöngyvirág utcai Református Gyülekezet egynapos bazárján, illetve a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által szervezett karácsonyi vásáron is megtalálhatók lesznek a termékeik.
Olcsvári Tünde tizenkét éve dolgozik az intézménynél, nap mint nap tapasztalja, mit is jelent a sérült fiatalokkal való együttműködés. „Hazudnék, ha azt mondanám, hogy soha nem fáradtam bele. Sokszor nem is annyira fogyatékkal élők, hanem az akadályok miatt, amelyek még mindig útjában állnak annak, hogy társadalmi szinten is előrébb tudjuk mozdítani az ügyeiket” – mesélte a szakember. Állítja, hogy mégis érdemes, és kell is küzdeni, hiszen olyan értékekkel szembesítenek nap mint nap, amelyről az átlagember már rég megfeledkezett. „Ha a mindennapjaik részesei vagyunk, akkor ráébredünk, hogy mennyi mindent rontottunk el az évek alatt. Olyan értékeket, mint az egymásra odafigyelés, kedvesség, mosolygás még akkor is, hogyha egyáltalán nem olyan a hangulatunk, egy kedves kérdés, egy észrevétel – ezeket mind elfelejtettük. Pedig ezek olyan érzelmi gazdagságot jeleznek, ami már a legtöbb emberben sajnos egyre inkább nincs meg”-– fogalmazott a pszichológus.
Olcsvári Tünde szerint az ember ilyenkor kénytelen lelassulni, vissza kerülni önmagához és ezzel együtt egy tanulási folyamat is elkezdődik. Az adok-kapok nemcsak az ünnep során nyer értelmet, hanem a hétköznapokban is, hiszen a szellemi fogyatékkal élőknél minden nap különleges. „Ahhoz, hogy észrevedd, hogy nem csak te adsz, hanem neked is adnak, alázat és rezonancia szükséges. Ha ezt nem veszed észre, akkor kiégsz” – hangsúlyozta a vezető.
Az ünnepi készülődéssel kapcsolatban az igazgató kiemelte, idén is a természetesség jegyében születnek meg a díszek, a gyertyaviaszon kívül minden elemet maguk az alkotók gyűjtöttek be az elmúlt hónapok folyamán, saját maguk szárították meg a gyümölcsöket, amelyeket dekorációs elemként használnak fel. A környezettudatosságra célzottan nevelik a fiatalokat az intézménynél, főképp a kreatív jellegű tevékenységek során.
A szakember szerint az alkotások nem mindig egyetlen személy munkáját takarják, hiszen vannak esetek, amikor egyedül csak nehézségek árán tudnának eredményesen dolgozni. Értelmi fogyatékosságuk ellenére azonban biztosan tudják, hogy a folyamat minden lépése, a munkának mindegyik fázisa létfontosságú ahhoz, hogy egy dekoráció elkészüljön. „Ezt pedig olyan nagy szeretettel és lelkesedéssel csinálják. Egyrészt azért, mert tudják, hogy ez egy ajándék annak, aki megveszi, de ugyanakkor ajándék számukra is, mert az összegyűlt összegből elmehetnek a téli táborba” – fogalmazott a pszichológus.
A tél legmeghatározóbb programpontját nem szívesen hagynák ki sem az intézmény munkatársai, sem a fiatalok – annak ellenére sem, hogy a síszezonban drágábbak a szállások. Az általában január és február között esedékes hargitafürdői táborban nagy örömmel vesz részt felnőtt és gyermek, hiszen ilyenkor minden a hó körül forog, a szervezők igyekeznek minél több kinti szabadidős tevékenységet biztosítani. Az Írisz háznál jelenleg 52 személlyel foglalkoznak napi szinten, ebből 33-an a nappali fejlesztő központ tagozatán, ahol például az alkotói kreatív tevékenységek is folynak. Ide viszont rendszerint ellátogatnak a többiek is, azok, akik más szintű fejlesztést igényelnek. „Ők gyakorlati fázisban vannak, így foglalkoztatjuk őket akár kertészetben, boltban, éppen ahol lehetőségünk van rá, vagy akár a nyílt munkaerőpiacra is kihelyezzük, ha tehetjük. Viszont mindig szívesen visszajönnek a foglalkozás lejárta után is az Írisz házhoz besegíteni, ötletelni, vagy egyáltalán részt venni egy-egy programon” – részletezte az intézményvezető.
Végezetül Olcsvári Tünde hozzátette, szeretettel várnak mindenkit a közelgő adventi vásárokra, leghamarabb december 8-án, pénteken a múzeumi bazárra a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium konferenciatermébe. Ugyanezen a napon már délelőtt 10-kor elkezdődik a zárókonferencia az Írisz-ház székhelyén, amelyet a Reziliencia fejlesztése a segítő szakmában címmel kapta. Ugyanakkor délután 3-kor kiállításmegnyitóra kerül sor a Dohány gyárban, ahol 34 szellemi fogyatékkal élő személy képzőművészeti alkotásait tekinthetik majd meg az érdeklődők.