Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bacon község az élen

Bacon község az élen Kovászna megye

A múlt heti, nagybaconi gazdatalálkozón dr. Albert Imre, az 1997-ben alakult Bioterra Egyesület ügyvezető igazgatója az ökogazdálkodás előnyeiről, az ökogazdálkodás vagy biogazdálkodás, illetve organikus gazdálkodás útján (a három jelentés egy és ugyanaz) való elindulás nehézségeiről beszélt.

Hirdetés
Hirdetés

Az előadó egyértelművé tette, hogy a székelyföldi, javarészt felaprózott földparcellák alkalmasak erre a célra, viszont érdemes odafigyelni arra, mit vállal fel a gazda, és amit felvállal, azt vajon meg is tudja-e csinálni. Erre Kozma Béla, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője is felhívta a figyelmet. Mint kiderült, a megyében 9900 hektáron folyik ökogazdálkodás, ebből 2700 hektár Bacon községben található. Tehát Bacon község nemcsak az állattenyésztés területén élenjáró, hanem az ökogazdálkodásban is.

Első lépések

Mint az elhangzottakból kiderült, az első lépésben ahhoz, hogy valaki ökogazda legyen, szerződést kell kötni egy ellenőrző szervvel a tanúsítvány (certificat) megszerzéséhez, majd a szándékot jelenteni kell a mezőgazdasági igazgatóságnál is. „A gazda első lépésben kiválasztja a tanúsító céget, felveszi vele a kapcsolatot, és kap egy bejelentkező csomagot, amely tartalmazza az adatlapokat; a gazdának ezeket kell kitöltve visszaküldenie. Bejelenti azokat a parcellákat, ahol ökogazdálkodást szeretne folytatni, valamint azt, hogy mivel foglalkozna. Ezután megkötik a szerződést, amit iktatnak a megyei mezőgazdasági igazgatóságnál, minden évben május 16. az utolsó nap, amikor az erre vonatkozó kérést be lehet nyújtani – mondta egy korábbi interjújában.

A falugazdászok segítenek

Az előadók hangsúlyozták, hogy amennyiben Erdővidéken van igény, illetve érdeklődés az ökogazdálkodás iránt, az adminisztrációban, valamint az eljárásban szívesen segítenek a falugazdászok, nem kell félni az ellenőrző szervektől sem. Az uniós agrárpolitika is abba az irányba halad, hogy a 2023–2030 közötti időszakban növeljék a biogazdálkodásra áttérő gazdák támogatását. Kovászna megyében jelenleg 157 biogazda van – jegyezték meg.

Bármi lehet bio

Elmondható, hogy bármilyen területen lehet biogazdálkodni, gyümölcsösöket például már 10 ár nagyságtól is be lehet íratni biónak. A biotermelésre való átállási időszak 2 vagy 3 év lehet, gyümölcsösöknél például 3 év, itt az átállási időszakban hektáronként évi 620 euróval támogatják a gazdát, utána pedig 442 euró az évi juttatás. Zöldségtermesztők esetében ugyanezek az összegek 500, majd 432 euró értékűek. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. február 8., 16:58
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Van akí nem híszí a 2700 hektárt . Lesz az még tőbb is ,mert műtrágyáról ,vegyszerekről lassan csak álmodozni fognak a gazdák az égbement árak míatt ./ Maros V.hely leállt és Pét is/ És ítt válik be jól az amít a kommentelő társam gúnyosnak szánt .

  • User
    Dátum: 2022. február 9., 19:47
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Igaza van uram!Annyira ökogazdálkodás folyik Nagybaconba hogy még a maradék utjukat is vastagon trágyázzák a jobb termés reményében.