Védett lakásokra pályáznának Sepsiszentgyörgyön
Fogyatékkal élők számára létesítene védett lakásokat egyik üresen álló ingatlanában ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nemcsak a művészi igénnyel fotózóknak volt ez a III. Székelyföldi fotóbiennálét is magába foglaló hétvége rendkívül izgalmas, hanem a szépet kedvelőknek és a hobbi fotósoknak is volt mit tanulni, volt miben gyönyörködni. A Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében zajló események gyors egymásutánban követték egymást, és az őszi vásár zsibongása, nyüzsgése keretezte őket.
A Székelyföld-napok nyitórendezvényeként is ismert biennálé fotóit elbíráló zsűri tagjának, Eifert János magyarországi fotóművésznek Ars poetica – A klasszikustól a modernig című kiállítására invitálták péntek délután az érdeklődőket. A több mint 200 egyéni, 900 csoportos kiállításon túllevő Eifert az 50 év fotóiból készült válogatáson élvezetes ad hoc tárlatvezetést tartott.
Szombaton a biennálé másik meghívottjával, Eberhard Schuy nemzetközileg elismert ipari- és reklámfotóssal együtt Eifert egy, a későbbi műhelymunkákat megalapozó előadáson beszélt az általuk alkalmazott trükkökről, kreatív megoldásokról. Schuy a világítás, reflexfények, szűrők alkalmazásával minimalizálta a képein az utómunkálatokat, gyakorlatilag saját bevallása szerint photoshop nélkül dolgozik. Ezeket a trükköket a gyakorlatban is megmutatta a későbbiekben a Kastély vendéglőben zajló gasztrofotózáson, míg Eifert – akit akt- és alkalmazott fotói mellett táncfotói is híressé tettek – az M Studio táncosainak bevonásával adott lehetőséget kísérletezésre a fotósoknak. Răzvan Voiculescu a fotográfia és mozi ötvözésével született három projektjéről tartott bemutatót a Művész Moziban. A műhelymunkák a maximális létszámmal zajlottak, a három megyéből regisztrált fotósok hozzáállásával nem vallottak szégyent a szervezők.
Most először, Sepsiszentgyörgyön!
A székelyföldi fotóklubok közös kiállításának képeit a vásársoron felállított pannókon tették közszemlére, még mielőtt szombaton a hivatalos megnyitóra is sor került volna. Tíz régi–új társulás mutatkozott be, az 1953 óta megszakítás nélkül működő marosvásárhelyi Marx József Fotóklubtól a legfiatalabb, 2016-ban alakult sepsiszentgyörgyi Transnatura Természetfotóklubig.
„Biztos, hogy nem minden fotónk művészi alkotás, és nem minden képünk halhathatatlan érték, de az is egészen biztos, hogy a fotósmozgalmak feléledése és az ezek iránt való fokozott érdeklődés a nézők körében egy társadalmi igénynek tesz eleget” – értékelte Hlavathy Károly, a Mohos Fotóklub elnöke a megnyitón a jelent.
A III. székelyföldi fotóbiennálé díjátadó gáláját a hagyományhoz híven a Tamási Áron Színház nagytermében tartották számos vendég jelenlétében: Tamás Sándor tanácselnök, a társszervező Hargita és Maros megyei tanácsok, illetve kulturális központok képviselői, Eugen Negrea, a Román Fotóművészek Szövetségének elnöke, zsűritag, Soós Árpád, Magyarország csíkszeredai konzulja, Török Ferenc, az esemény főszponzorának, a Canon cégnek a kelet-európai igazgatója is ott ültek a nézőtéren.
Három kategóriában hirdettek eredményt, miután az öttagú zsűri (Ádám Gyula, Eifert János, Eugen Negrea, Louis Guermond, Tordai László Ede) több körben megvitatta, elbírálta a 17 országból 238 alkotótól beérkezett 1516 pályaművet. A szabad téma kategória vonzotta a legtöbb nevezést, így a biennálé 100 legjobb képéből készült katalógusba is innen került be a legtöbb mű, szám szerint 41. A kenyér-kategóriában várakozáson alul volt mind a képek száma, mind azok minősége, így itt a fődíjat nem osztották ki, hanem azt nagy egyetértésben a zsűri átcsoportosította a mozgás-kategóriába, mivel ott a toplista élén szereplők közül egyik sem érdemelte volna meg, hogy második legyen, azonos pontszámot is értek el, így ott két első díjat hirdettek.
Íme, az díjazottak listája:
Nyílt téma kategória: 1. díj Hans Gindesberger (Németország) – Cím nélkül (Gőz) – A rossz filmben vagyok című fotósorozatból; 2. díj Teresa Meier (Egyesült Államok) – Cinkosság; 3. díj: Kralovánszky Balázs (Kanada) – Munkában az árnyék.
A Román Fotóművészek Egyesületének díját és a Magyar Fotóművészek Világszövetségének oklevelét Haragos Zoltán nyerte el Az út végén című munkájával.
Kenyér-kategória: 2. díj: Jiexiong Ye (Kína) – Rizskenyér; 3. díj: Kozma Erzsébet (Zetelaka) – Házikenyér.
Mozgás-kategória (itt 2–5 képből álló sorozatokkal neveztek): 1. díj: Máté Bence (Magyarország) – Lendületben és Jiexiong Ye – Iskola; 2. díj: Hlavathy Károly (Sepsiszentgyörgy) – Illúziók; 3. díj: Gábor Lajos (Máréfalva) – A csönd mozgása
Az Eifert János által felajánlott különdíjat Balázs Attila, a Napban táncoló sorozat szerzője kapta.
A kiállítás 100 legjobb képét nemcsak a gálán – a Malterego együttes improvizációi által kreált hangulatban – hanem az igényes katalógusban és az EMÜK harmadik emeleti kiállítótermében is megnézhették-megnézhetik az érdeklődők (november 5-ig). A szombat esti kiállításmegnyitón Ádám Gyula zsűrielnök értékelte a jó szervezést, de kissé értetlenkedve tette szóvá a székelyföldi fotósok alulképviseltségét a mezőnyben. Eugen Negrea azonban csak szuperlatívuszokkal beszélt az esemény nívójáról, a székelyföldi természetfotósok kiválóságáról és összetartásáról.
A hétvégi napok teljes munkaidőt jelentettek azoknak a személyeknek, akik a Székely Mikó Kollégium konferenciatermében a Canon cég által felajánlott ingyenes szervizelést, géptisztítást végezték, de ugyanitt meg lehetett barátkozni, ismerkedni a neves márka legújabb innovációival, új típusú gépeivel is.
Bár hasonló nagyszabású rendezvény csak 2 éve múlva lesz, Tamás Sándor megyetanácselnök azt javasolta a fotósoknak, hogy jövőre, a Marilyn Monroe-ról készült fotósorozatáról elhíresült Ikafalvi Dienes György (André de Dienes) születésének 105. évfordulójáról is méltóképpen emlékezzenek meg, ehhez szavatolta az intézményi-logisztikai támogatást.
További fotók itt
Ikafalvi Dienes Andor és nem György.