Kézdivásárhely polgármestere, Bokor Tibor nemrég Bukarestben három, az Országos Helyreállítási Alaphoz (PNRR) benyújtott és kedvező elbírálásban részesült pályázat megvalósítására írt alá támogatási szerződést 9 millió lej értékben. A részletekről az elöljáróval beszélgettünk.
„Két pályázat bicikliutak létesítését célozza, pontosabban a Kézdivásárhely és a sárfalvi letérő közötti, illetve a metropoliszövezeten belül Szentkatolnával közösen megpályázott, a két települést összekötő bicikliutakét”, osztotta meg lapunkkal az elöljáró. Hozzátette, utóbbit nem a főút, hanem a Fortyogófürdő irányába vezető mezei út mentén építik majd.
A harmadik szerződés két környezetbarát és energiahatékony kétemeletes lakóház építését célozza, amelyet fiatal orvosok és tanárok igényelhetnek majd.
„A egyenként hat kétszobás, 65 négyzetméteres lakrészes tömbházak a kézdivásárhelyi kórházzal szomszédos területen épülnek” – hangsúlyozta az elöljáró. Megjegyezte, a pályázatban nZeb (Near-zero energy building – nullához közeli energiaigényű épület – szerk.) elnevezésű épületeket áramtermelés és melegvíz-előállítás céljából napelemekkel látják el, hőszigetelik és hatékony nyílászárókat szerelnek rá. Hőpumpák segítségével meleg vizet vagy 10 Celsius fokos levegőt vonnak fel az altalajból, amelynek köszönhetően nyáron hűthető az épület, télen pedig kevesebb energiával melegíthető fel szobahőmérsékletre. Az épületekben intelligens informatikai rendszerek működtetik majd a fűtést, a klímát, a világítást, a felszerelésnek köszönhetően a lakások fenntartási költsége kisebb lesz, ami a növekedő energiaárak tükrében fontos szempont.
„A hagyományos lakásokéval összehasonlítva mindössze 30 százalékos ezeknek a zöldházaknak az energiafogyasztása” – jegyezte meg.
„Ugyanebben a pályázatban 10 elektromos töltőállomás létesítése is szerepel a város területén” – tette hozzá.
Bokor Tibor a pályázati pénzek jelentőségét hangsúlyozta a településfejlesztésben. „A magánszemélyektől évente valamivel több mint 3 millió lej folyik be a városkasszába épület-, terület- és gépjárműadó formájában. A sárfalva felé vezető bicikliút létesítése egymillió lej körüli összeget kóstál, a Szentkatolna felé vezetőé két és félmilliót, míg a lakóházaké bő hatmilliót. Ezeket önrészből sosem tudnánk megvalósítani. Az Országos Lakásépítési Ügynökség (ANL) támogatásával fiatal házasok számára szánt tömbház (kiemelt fotó – szerk.) építése is célegyenesben van, néhány hónap múlva, vélhetően májusban tizenöt lakrészt adunk át, óriási az érdeklődés, nagyon sokan szeretnének ott lakni. Azt sem tudtuk volna a mi adónkból felépíteni soha. Saját bevételből minimális fejlesztést lehet megvalósítani”, összegzett az elöljáró.
A bicikliut „csak” Sárfalváig fog tartani? Pedig gondoltam kinyújtózkodik Nyújtódig is, hogy megoldódjon a járdák sorsa!!!! Akinek nincs személygépkocsija, vagy esetleg gyalogolna, az pár éve az uttesten kell megtegye!!! Meddig? Amig valaki/ valakik meghalnak? Vagy az sem prioritás! Dusterrel könnyű Főni!🤣😎
Apropó Kézdi is a béka töke alatt van! Sok ut, járda alig járható! Kinek, h tetszik a központ környéke?!