Két kézdivásárhelyi lakos is százezer lej fölötti összeggel tartozik az önkormányzatnak
Kézdivásárhelyen kimagasló arányban fizették be a fizikai és jogi személyek egyaránt...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tanulmányt a Cult Market Research segítségével és az Ursus Breweries támogatásával készítették, és konkrétan nem kevesebb, mint 4 évig zajlott (2008-ban, 2010-ben, 2014-ben és 2018-ban) az adatok begyűjtése, a közvélemény-kutatás. Érdekes módon, a megkérdezett sofőrök 48%-a nyilatkozta csupán, hogy biztonságban érzi magát a romániai utakon zajló közúti forgalomban, a többi valamitől tartott (ezek az adatok hozzávetőlegesen minden évre érvényesek). A legtöbben (61%) a forgalmi szabályok be nem tartásának gyakoriságát, 47% az útviszonyokat és 43% a figyelmetlen, elővigyázatlan vezetést, a hirtelen manővereket említette. A 2014-ben készített felmérésekhez képest 2018-ban már sokkal többen kifogásolták a rossz utakat, a forgalmi dugókat, más sofőrök viselkedését.
A közutakon alkalmazott sebesség terén a megkérdezett sofőrök 70%-a vallotta, hogy betartja a törvény által előírt sebességet: itt a tanulmánykészítők megjegyezték, hogy minél több a lóerő a sofőr alatt „vágtató” járgányban, annál gyakoribb a veszélyes magatartás, a túlzott sebesség alkalmazása. Persze mentegetőzésképpen legtöbben arra panaszkodtak, hogy „kénytelenek” átlépni a sebességkorlátozásokat, mivel előznek, netán éppen szabad az útszakasz, nem közlekedik senki rajta, vagy úgy ítélik meg, hogy az adott szakaszon felállított sebességkorlátozás nem indokolt.
A biztonsági öv használata terén dicséretes, hogy a sofőrök több mint 80%-a használja azt. Sajnos 13%-a városon belől mellőzi, és 5% vallotta azt, hogy városon kívül sem csatolja be magát. A legtöbben, akik mellőzik az öv használatát, fiatal férfiak (18–25 év között).
Őszinték, és egyben felelőtlenek: 9 százaléka a sofőröknek idén bevallotta, hogy minimum egyszer fogyasztott alkoholt, mielőtt kormány mögé ült volna, ez a szám 2008-ban 29%-ra volt tehető. Ilyen téren a leggyakoribb mentség az volt, hogy „amúgy is kis távolságra kellett vezetni”, illetve a „piások” 28%-a azt vallotta, őt nem befolyásolja az alkoholfogyasztás, alkohollal is biztonságosan vezet.
Többnyire a 25 éves, vagy ennél fiatalabb – főképpen erős motorú járgányokat vezető – férfi sofőrök vállalták fel a kérdőívek kitöltésekor, hogy agresszívek, szitkozódnak a forgalomban. A tanulmánykészítők szerint az elmúlt 10 évben ez a magatartás csökkenőben van.
Az önkritika is hatékonynak bizonyult, a faggatott sofőrök többsége bevallotta, hogy azzal zavarja a forgalmat, hogy tilos helyen áll meg, vagy parkol. De a fáradtan vezetés is gyakorinak bizonyult (42%), illetve a volán mögött különféle technikai kütyük használatát is többen (42%) vállalták.