Nem mindennapi események és műfajok a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet programjában
A kultúra számtalan területén kínál izgalmas programokat a Sepsiszentgyörgyi Liszt I...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Arad megyei Újszentannán romániai és német archeológusok egy csoportja 90 hektárt körülölelő erődítmény nyomaira bukkant. A nagyjából az aradi vár alapterületével megegyező vár fából és agyagból készült, 3400 évvel ezelőtt, még a bronzkor idején. A romokat és az első leleteket még 2009-ben megtalálták, de szenzációs méreteire csak most derült fény, az utóbbi két év intenzív ásatási munkálataival.
Rüdiger Krause (frankfurti Goethe) és Florin Gogâltan (kolozsvári Babeș-Bolyai) professzorok az időszámításunk előtti 14. századra becsülik az építmény keletkezésének idejét, és az egyik legnagyobb amit ebből a korból találtak. Az azonban még mindig tisztázatlan kérdés, hogy miért volt szükségük az itt elő embereknek egy ekkora kiterjedésű védműre.
A román sajtó az erődítményt Trójához hasonlítja, kiemelve, hogy a kőfalakkal körülvett ókori városállam csupán 29 hektárnyi területen terült el, míg az újszentannai erődítmény a 90 hektárjával majd háromszorosa ennek. Eddig ebből 55 hektárnyit vizsgáltak meg mágneses mérőműszerekkel, így bukkantak a föld alatt rejtőző 100 méter hosszú, és 40 méter széles palota körvonalaira is. A régészek szerint a bronzkorban ez jelentős építménynek számíthatott, ezért arra tippelnek, a korabeli Közép-Európa eddig ismeretlen, de előkelő státusú központjára akadtak.
Az aradi múzeum igazgatója, Constantin Inel egy szabadtéri múzeumot vizionál a területre, hiszen meglátása szerint erre alkalmas lenne a kivételes, és meglehetősen épp állapotban megőrződött régészeti leletegyüttes. Az ötletet a megyei és a helyi önkormányzat is támogatja. A részben Hessen, német szövetségi tartomány által finanszírozott régészeti feltárás folytatására még egy évig elegendő a pénzügyi keret.
Apró, bronzkori golyócskák.