Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Célkeresztben a feketemunka

Célkeresztben a feketemunka Kovászna megye

Az elmúlt évek tükrében, az ellenőrzések során szerzett tapasztalatok alapján elmondható, egyre törvénytisztelőbbek a háromszéki munkaadók” – derült ki tegnap, a megyei munkafelügyelőségen megtartott sajtótájékoztatón, ahol főként a feketemunkáról, ennek megelőzéséről, kockázatairól beszéltek a házigazdák.

Míg pár évvel ezelőtt több száz feketemunkást füleltek le egy esztendő alatt, idén a 343 ellenőrzés során csupán 12 személy került nyilvántartásba a megyében: ezt a sikert a számos ellenőrzés és a most is zajló feketemunka-ellenes kampányok számlájára írják a szakemberek.

Liliana Balmuş főfelügyelő-helyettes kifejtette, legtöbbször „megsúgják” nekik, hogy hol dolgoztatnak feketemunkásokkal, de rajtaütésszerű ellenőrzéseket is végeznek ezen a téren, és nem ritka ilyenkor, hogy egy-egy munkás a kerítést átugorva menekül, amikor meglátja a felügyelőket, és bár nem bizonyítható, de nyilvánvaló, hogy az illető feketén dolgozott.

Míg a szomszédos országokban főként az otthoni javításokra, renoválásokra, illetve kerti munkákra, kisbabák mellé fogadnak meg feketén személyeket, Háromszéken leginkább az építőiparban, köz­élelmezésben, kereskedelemben, illetve bároknál használják ki ezt a törvénytelen lehetőséget az alkalmazók, de más szakmákban sem ritka jelenség.

Jó tudni, hogy bűnténynek számít, ha egyetlen alkalmazónál 5-nél több feketemunkást kapnak el. Ilyenre idén még nem volt példa.

Minden törvénytelenül, feketén dolgoztatott személy után 10 ezer lejes bírsággal sújtják a vállalkozót, illetve a lebuktatott munkásnak 500 lejes büntetést szabhatnak ki.

– A jelenlegi gazdasági helyzet miatt több személy vállalja ezt a kockázatot, annak ellenére, hogy tudatában van az ezzel járó rizikókkal: például minimális összeggel fizetik meg a munkáját, de biztonságát, egészségét is veszélyezteteti, miközben semmilyen garanciája nincs arra, hogy egyáltalán kifizetik a munka végén, illetve utólag, időskorban nem kap nyugdíjat, és sorolhatnánk – magyarázta Balmuş.

Kiderült, többen azzal hárítanak, ha az ellenőrök a munkaszerződés hiányát róják fel, hogy épp próbaidőre vették fel a munkást, ám a főfelügyelő szerint ennek is nyoma kell legyen: a próbaidőre felvett személy is köteles aláírni egy szerződést.

A munkafelügyelők hangsúlyozták, a háromszéki munkaadók hamar feladják konkurenseiket, egy-egy ellenőrzés során többször kapnak tippet azzal az indokkal, hogy „bezzeg ide jönnek, de tudják-e hogy xy-nál hányan dolgoznak feketén”.

Amúgy panaszokból sincs hiány. Ördög Lajos, a megyei munkafelügyelőség vezetője elmondta, míg 2016 első szemeszterében 115, addig idén 113 panaszt juttattak el hozzájuk, és jelentősen több panasz érkezik a munkaviszonyokra, mint a munkabiztonságra.

– A legtöbb panaszt a fizetések kiadásának elmulasztása, a túlórák, a le nem töltött szabadságok, betegszabadságok ki nem fizetése, az ételjegyek megvonása, a munkaszerződések törvénytelen felbontása miatt kaptuk – összegezett Ördög.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2017. június 29., 8:54
    ÉRTÉKELÉS: 26

    Falun ,az erdeszeknek fakitermelo cegjuk van ,evi tobb szazezres jovedelemmel .A konyvelesukbol is latszik ,hogy csak egy vagy ket alkalmazotjuk van !!!Ez nem tunik fel a munkafelugyelosegnek ?

  • User
    Dátum: 2017. június 29., 22:37
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Úgy úgy ,nyomorítsák csak büntetéssel a nyomorult feketemunkást mert biztos majd kiugrik a bőréből „örömében”, hogy feketén dolgoztatják.Gratula a kommunista beköpős módszerekhez, egyesek életük végéig csúszómászók maradnak …