Kézdivásárhelyen újra Szilveszter Szabolcs az alpolgármester
Kézdivásárhely képviselő-testülete november 4-től, hétfőtől immáron teljes létszámba...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Com’ON Sepsi célja egy olyan részvételi folyamat lebonyolítása, amely ifjúsági közösségek kulturális és kreatív kezdeményezéseit hozza létre, dolgozza ki, gyűjti össze és lépteti életbe Sepsiszentgyörgyön, a részvétei költségvetés elveit követve – hirdeti a program honlapja. A részvétel nyitott volt bármely kezdeményező csoport számára, amelyet legalább három, 14-35 év közötti fiatal alkot.
A moziban megtartott gálán Knop Ildikó programvezető köszöntötte a megjelenteket és összegezte az elmúlt öt hónapban megszervezett programokat, amelyeknek nagy erénye, hogy minden korosztályt megszólítottak, mozgósítottak: a totyogóktól a szépkorúakig mindenkit bevontak valamilyen tevékenységbe, aktivitásra és kapcsolódásra ösztönöztek. Ezért gratuláció és köszönet járt nekik, mint az önkormányzatnak is a lehetőség megteremtéséért.
Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere személyes hangvételű felszólalásában arra biztatta a fiatalokat, hogy bármikor bátran keressék meg őt minden ötletükkel, kezdeményezésükkel.
A Com’ON programot Farkas András, a Pont Csoport, illetve a Prospero Ifjúsági és Kulturális Egyesület vezetője álmodta meg, aki szintén jelen volt a gálán. Mint arról beszámolt, a program először 2015-ben Kolozsváron indult el, majd 2019-ben Sepsiszentgyörgy is felvállalta, idéntől pedig már Szatmárnémeti is csatlakozott a szervezőkhöz. Az eddig javasolt ötletek száma 200 fölé nőtt, több mint 100 támogatott program valósult meg, talán ennek köszönhetően is fordult meg a fiatalok elvándorlási kedve. A fiatalok szeretik a Com’ON programot, mert nem bürokratikus, könnyen megvalósíthatók a kezdeményezések.
A román törvénykezés olyan, hogy amikor az önkormányzat ad 9 lejt, valaki más támogató is hozzá kell tegyen 1 lejt, ezt a 10 százalékot a Román Kereskedelmi Bank, illetve annak a tulajdonosa, az Erste Bank adja annak a felismerésnek köszönhetően, hogy az az ember, aki tudatos a társadalomban, tudatos a pénzügyekben is – ismertette Farkas András. A bank hosszútávú stratégiájának része tehát a kevésbé látványos, mégis nagyon fontos ifjúsági programok támogatása. Az ötletek megvalósítása sok tapasztalatot nyújtott a fiataloknak, ugyanakkor közösséget is épített, de buktatókat, akadályokat is tartalmazott.
Csutak József Lóránd a SepsiÉRT csapat képviseletében beszámolt arról, hogy elültetett facsemetéik egy részét ellopták, ezért más helyszínt kellett keresniük. A Föld Szint nevű csapat nevében Ilyés Réka nyilatkozott: mint elmondta, a reggel 7 órakor zúgó fűnyírók ihlették arra, hogy a tömbházak között kis konyhakertet létesítettek, és ehhez sok támogatást kaptak, főleg a nyugdíjasok segítették őket nagy lelkesedéssel.
Györgyjakab Pál cserkészvezetőként szerzett tapasztalatát kamatoztatva a gyógynövényeket akarta megismertetni a fiatalokkal, az őszi időszak azonban némileg beszűkítette a lehetőségeiket: ennek ellenére jól sikerült a kivitelezés.
Majd Pető Ágnes a MásKént MásKépp csapat képviseletében mesélt arról az érzékenyítő programról, aminek a részeként gyerekeknek építettek akadálypályát, és több módszerrel is elérték, hogy átélhessék a kerekesszékes mozgássérültek, látássérültek és hallássérültek helyzetét és nagyobb empátiával viszonyuljanak hozzájuk.
Az idei Com’ON keretében 21 csapat 25 kezdeményezést vitt véghez, szinte mindegyikről kisfilm készült, az ezekből készült összeállítást is levetítették a moziban: jó hangulatú, színes összképet nyújtott a nézőknek (akiknek zöme a programszervező fiatalokból került ki), akik aztán telefonos applikációval helyben vissza is jelezhettek az egész programra, a facilitátorokkal folytatott munkára vonatkozóan, és szavazhattak is a legjobbnak ítélt kezdeményezésre. A már említett érzékenyítő program lett a nyerő.
Végül minden csapat kis ajándékot – noteszeket, tarisznyát, mozi- és színházjegyeket – kapott a szervezőktől, majd a fiatalok kis állófogadáson ismerkedhettek, tekinthettek vissza élményeikre.
Uristen mennyi a szajabol elo megelhetesi, ejsze elsok vagyunk ebben orszagszinten.