Megis miert butak te nagyokos , anno sok evvel ezelott oreg apaink es nagyszuleink is igy egettek el az avart es nem tortent semmi egbe kiallto dolog csak most keverunk ennyire nagy port minden szarnak!!!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Márciushoz közeledve ismét elkezdték a kaszálókon a növényzet és bozót felégetését, amely jócskán ad munkát a tűzoltóknak és é környezetőrségnek. A Kovászna megyei katasztrófavédelem tájékoztatása szerint kedden este Uzonból riasztották a hatóságokat egy lángoló egy hektáros területhez, amelyen sikerült megfékezni a tüzet, a tettest azonban nem azonosították. A régóta gyakorolt, de rendkívül veszélyes szokással kapcsolatban Kozma Bélát, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjét kérdeztük. Ő megfontoltságra inti a gazdákat, elsősorban a környezeti kockázat, másodsorban a tetemes büntetés miatt.
Az elöljáró jól tudja, hogy a munkavégzés megkönnyítése céljából folyamodnak a tűzgyújtáshoz a gazdák, a le nem kaszált növényzet eltakarítása ugyanis időigényes feladat lehet, ha hagyományos módszereket használnak. „Főként a sáncok és patakpartok melletti részeken gyújtanak tüzet, ahol nehezen megoldható a kaszálás. A törvény viszont minden területen ugyanúgy tiltja ezt a módszert” – fogalmazott Kozma Béla.
Hangsúlyozta, mostanra már nem olyan könnyű megúsznia a felelősségre vonást annak a gazdának, aki szabadon, felügyelet nélkül égni hagyja a területet, mondván, hogy más okozta a tüzet. Emlékeztetett, hogy a mezőgazdasági támogatásban részesülőknek a szerződés szerint kötelezően jelentenie kell a parcellán történő bármilyen incidensről a hatóságoknál, illetve a megyei ügynökségnél, ahová benyújtotta a támogatási kérelmét, ahhoz, hogy mentesüljön a büntetés alól.
Abban az esetben ugyanis, ha beigazolódik, hogy az addig támogatásban részesülő gazda gyújtotta fel a szántóföldjén, legelőjén vagy kaszálóján a növényzetet, nem részesülhet többé a juttatásból a GAEC (Good Agricultural and Environmental Conditions – Jó Mezőgazdasági és Környezeti Körülmények) szabványa szerint.
„Kár lenne egy ilyen meggondolatlanságért elveszíteni a támogatásokat, mert nemcsak arra az időszakra és parcellára veszíti el a gazda az összeget, hanem a tulajdonában lévő összesre” – fűzte hozzá az igazgató. Kiemelte, hogy Kovászna megyében is komolyan veszi az ellenőrzést mind az APIA (Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség), mind pedig a megyei környezetőrség és katasztrófavédelmi felügyelőség.
A Kovászna Megyei Környezetőrség felhívja a figyelmet, hogy a bozót, tőzeg, erdei alom, nád, cserjék vagy lágyszárú növényzet felégetését törvény tiltja, annak megszegése esetén a magánszemélyek 7.500 és 15.000, jogi személyek 50.000 és 100.000 lej közti bírságra számíthatnak. Mi több, a természetvédelmi, illetve ökológiai helyreállítás alatt álló földterületeken való gyújtogatás bűncselekménynek minősül, ebben az esetben három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetés sújtja az elkövetőt.
Az uzoni tűz apropóján a megyei katasztrófavédelem ezenfelül emlékeztet, hogy törvények szerint a növényzet égetése csak a tűzveszélyes környezetben történő munkavégzésre vonatkozó engedéllyel végezhető, amelyet az önkormányzat bocsát ki. Az előírás szerint csak nappal, szélcsendben gyújtható meg a halmokba összegyűjtött növényi maradvány, méghozzá olyan területen, ahol nem terjedhet át erdőre, más ültetvényekre vagy lakóházakra a láng és nem veszélyeztet áram- és gázvezetéket, kommunikációs hálózatokat. Kötelező az állandó felügyelet, az oltáshoz szükséges eszközök biztosítása és a teljes eloltás távozás előtt, a tüzet pedig tilos földdel fedni.
Fotó: Tuchiluș Alex
Megis miert butak te nagyokos , anno sok evvel ezelott oreg apaink es nagyszuleink is igy egettek el az avart es nem tortent semmi egbe kiallto dolog csak most keverunk ennyire nagy port minden szarnak!!!
Én örvendek annak, hogy okosabbak vagyunk, mint nagyszüleink voltak.
Sok évvel ezelőtt is ugyanilyen idióták voltak. Akárcsak te most.
Égetnek ész nélkül a sok bunkó!Nem gondolnak mennyi kis élőlény pusztul el kínok között!!Újabban még a temetőben is felgyujtottak a le nem kaszált füvet!!
Butak a gazdak, cirkuszolni tudnak, felvonulni is, de egy kicsit muvelodni, az mar nagy feladat szamukra.