Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A szeptembertől érvényes 60-as sürgősségi kormányrendeletnek köszönhetően a fogyatékkal élők eddigi kevés munkalehetőségét is alaposan megnyirbálták a döntéshozók. Az Írisz Ház igazgatója, Makkai Péter lelkész lapunknak elmondta, Szentgyörgyön 22 személy vált ennek következtében munkanélkülivé.
Amikor a 448-as törvényt 2006-ban kiadták, biztos piacot teremtettek azoknak a védett egységeknek, amelyek termelő tevékenységben vagy szolgáltatásokban foglalkoztatták alkalmazottaik legalább 30%-át, azáltal, hogy a nagyobb vállalkozásokat arra kötelezték, minden 50 alkalmazott után fizessenek be egy fél minimálbért, vagy vásárolják le annak értékét a védett egységeknél. Ez évente mintegy 200 millió euróra rúgó összeg. Ezt a piacot, illetve ezt a kitételt a törvényben megszüntették, most már csak befizetni vagy alkalmazni lehet fogyatékkal élőket, és tették ezt állítólag azért, mert nagyon sok volt a visszaélés ezen a területen.
– Nálunk mindennel visszaélnek, éppen a minisztériumban nyúlták le az otthongondozásra fordított pénzt jó részét, de a megoldás nem az, hogy az egész rendszert eltöröljük, hanem megbüntetjük a visszaélőket – adott hangot méltatlankodásának Makkai Péter.
Valóban sok volt a visszaélés (például egy papír-írószer-forgalmazó egy fogyatékkal élő személy részmunkaidős és egy másik alkalmazásával bonyolított jelentős kereskedelmi tevékenységet), a tudomásukra jutott eseteket többször is jelezték különböző fórumokon, konferenciákon az illetékeseknek. Azt, hogy ennek az intézkedésnek valódi célja csupán az államkassza hízlalása, az is jelzi, hogy ezeket a befizetéseket nem egy elkülönített alapba utaltatják a befizetőkkel, amelyből az érintetteken lehetne segíteni valamilyen formában, esetleg támogatnák minden személy után egy összeggel a védett egységeket, hanem az állami költségvetésbe irányítják. S bár a kormányrendelet szerint lehet választani az alkalmazás és a befizetés között, egy hónappal korábban az állami intézményeknél befagyasztották a személyzetfelvételt, számukra tehát egyedüli alternatíva a pénz átutalása maradt.
Kovászna megyében az Írisz Házzal kötött szerződésekből évente 300 és 400 ezer lej közötti összeget fordíthattak a fogyatékkal élők foglalkoztatására (minden 4-5 főre jut egy csoportvezető is). A vécépapírgyártásban, zöldövezet-karbantartásban, kertészetben vagy irodában foglalkoztatott 19 személy és 3 irányítójuk munkaszerződése szűnt meg elsejével. Az Írisz Ház továbbra is foglalkoztatja őket nappali központjában, mert az otthoni tétlenség biztosan nem vezetne jóra esetükben.
– A román állam irracionalitása ellenére irántuk felelősséget és szeretetet érzünk, miután 15 éve dolgozunk velük, tehát továbbra is keressük a megoldást – mondta Makkai Péter.
A vállalkozók, cégvezetők hozzáállása pozitív, nagy a munkaerőhiány is, de sok esetben a cég tevékenységének olyan átstrukturálására lenne szükség – az egységben az akadálymentesítés még a kisebb része a dolognak, az integrációt is elő kell készíteni –, ami nagy kérdéseket vet fel. Azonban különösen az érintett gondozottak számára teszi nagyon bizonytalanná a jövőt ez a kormányrendelet – vonta le a következtetést az Írisz Ház igazgatója.