Ki ültette és hol? Melyik határba? Milyen csemetéket? Milyen média volt jelen? Hülyeséget nem kellene terjeszteni! Azóta sok idő telt el, és soha nem mondta senki, hogy valahol ilyen fák lennének! Honnan szeditek most ezt a marhaságot?
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Pénteken országos szintű, rekordkísérletként bejelentett egynapos csemeteültetési akció zajlott Romániában. A háromszéki illetékesek érdeklődésünkre kifejtették, megyénkben is több helyszínen bekapcsolódtak, ám a fagyott föld, s a néhol még el sem olvadt hótakaró nem engedte, hogy jelentős számmal járuljanak hozzá a rekordfelállításhoz. Természetesen a célkitűzést ettől függetlenül igyekeznek megvalósítani, így megyénkben egy nap helyett több héten át tart majd az „erdőfrissítés”.
Az is kiderült, hogy a Szemerja–Görgő Közbirtokosság tavaly áprilisban önkéntesek segítségével ültetett csemetésében a kis fáknak csupán 70 százaléka élte túl a telet: hamarosan pótolnák a kipusztultakat. Középajtán a pénteki jó időt kihasználva diákok bevonásával ültettek, Kézdiszéken az almási magánerdészet szervezett akciót, de Orbaiszék sem maradt ki.
Kurtapatakon is ültettek
Kézdiszéken a kézdialmási magánerdészet szervezésében indult a csemeteültetés, ebbe az esztelneki iskolások, felnőtt lakosok és természetesen az erdőgazdálkodási hivatal munkatársai is bekapcsolódtak, összesen mintegy ötven személy. A helyszínen jelen volt Domokos Ferenc polgármester és Varga Attila községmenedzser is – tudtuk meg Miklós Barnától, az erdészet munkatársától.
Az ültetés az Esztelnekhez tartozó Kurtapatak végében zajlott, a helyi közbirtokosság területén, az önkéntesek ötezer juhar- és cserefát helyeztek földbe, szerencsére pénteken az idő mindvégig kitartott. A kis fák a magánerdészet csemetekertjéből származtak. Miklós Barnától azt is megtudtuk, hogy a tavaly Veresvízen elültetett csemeték 95 százaléka megélt, ami rendkívül jó aránynak számít.
Rekordszámú csemete egy nap alatt
Cornea Emilian, a Romsilva állami erdészet háromszéki szervezetének igazgatója lapunk érdeklődésére kifejtette, országos szinten március 15-én rajtolt, és április közepéig tart a csemeteültetés hónapja. Pénteken volt a program csúcspontja, az Ültess csemetéket Romániáért nevet viselő rekordkísérlet, ennek során egy nap alatt rekordszámú csemetét iparkodtak elültetni országszerte. Háromszéken a megyére jellemző fafajták csemetéit szedték ki a tenyészetkertekből, illetve ültették ki az alacsonyabban fekvő területekre, hiszen hegyvidéken mifelénk még fagyos, sok helyen hóréteg is takarja a földet.
– A Romsilva szervezésében pénteken három olaszteleki helyszínen közel 10 ezer csemetét ültettek el (állami részre 3500-at, más tulajdonban lévő területekre 6500-at), továbbá Kovásznán két telepről állami részre 2000-et, illetve a helyi hivatal tulajdonában lévő területre 1100 csemetét ültettünk). Az időjárásnak ki vagyunk szolgáltatva, csupán a múlt hét elején tudtunk csemetéket kiszedni a tenyészetkertből – részletezte Cornea, hangsúlyozva, hogy hegyvidéken egészen májusig ültetnek.
Pénteken egyelőre szakcéggel, illetve zömében saját személyzettel ültettek, ám a továbbiakban önkénteseket, civileket is bevonnak az „erdőfrissítésbe”: a Romsilva állami erdészet háromszéki szervezete számos megyebeli iskolával együttműködik, ez által is népszerűsítik a fiatalok körében az erdő- és természetszeretet.
Ötszáz fa a reformáció emlékére
Pénteken délelőtt nagyajtai és középajtai iskolások lepték el a Kicsifenyő nevű helyet Középajta határában. A diákok azért érkeztek ide, hogy az 1,9 hektáros területnek – melyről korábban kitermelték a fát – az újraerdősítését elkezdjék. A megmozdulást a baróti magánerdészet karolta fel – ők biztosították a facsemetéket és a szakmai irányítást a helyszínen –, a faültetés szervezői pedig a középajtai iskola és a középajtai közbirtokosság voltak. A tervek szerint az említett helyre végül 500 tölgyfacsemete kerülne, így idővel egy olyan erdő keletkezne itt, mellyel a helyiek a reformáció 500. évfordulójára is emlékeztetnék az utókort.
– Mindemellett célunk, hogy diákjaink figyelmét is felhívjuk a természet értékeire, hogy tudatosítsuk bennük az erdős területek folytonosságának fontosságát – mondta Gazdag Katalin, a két falu iskoláinak igazgatója.
A diákokat Kovács Katalin, a baróti magánerdészet erdőalap-felelőse köszöntötte, majd Balázsi Imre erdőmérnök, kerületvezető, maga is az erdészet munkatársa beszélt hosszasan az erdőgazdálkodás jelentőségéről, szükségességéről. Elmagyarázta, hogyan zajlik a facsemete-ültetés, majd gyakorlatban is bemutatta. Az ötven iskolás lelkesen vágott neki a nem egyszerű feladatnak, melyet a meredek terep is nehezített.
Kipusztult csemetéket pótoltak
A Sepsiszentgyörgy határában területekkel rendelkező Szemerja–Görgő Közbirtokosság elnökétől, Csákány Lászlótól megtudtuk, idén nem terveznek egységes felületen új ültetvényt létrehozni. A tavaly áprilisban önkéntesek segítségével elültetett csemetésben, ahol az idei felmérés szerint a kis fák alig 70%-a élte túl a telet, most pótolják az kipusztultakat. Erre a célra már megvásároltak 3100 tölgy-, bükk- és juharcsemetét – ez a mennyiség körülbelül 0,65 hektárra elég –, ezek szakszerűen elvermelve várják az ültetésre alkalmas időt.
Idén is tartanak olyan nyílt napot, amikor ültetnek, ehhez szintén várnak önkéntes jelentkezőket, de a Babeș-Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatának környezettudomány szakos hallgatói is jelezték már, hogy bekapcsolódnak. Tavaly mintegy 15 ezer csemetét ültettek ki a közbirtokosság területén.
Ki ültette és hol? Melyik határba? Milyen csemetéket? Milyen média volt jelen? Hülyeséget nem kellene terjeszteni! Azóta sok idő telt el, és soha nem mondta senki, hogy valahol ilyen fák lennének! Honnan szeditek most ezt a marhaságot?
Ha ott lett volna On is valamelyik csemeteultetesi akcion akkor tudna!!!
Miért kellett volna feltétlenül ott legyek egy ilyenen? Hátha még csak 10 éves voltam? Ön gyerekektől is számon kéri az állítólagos akciójukon a részvételt? A butaság mikor nagyképűséggel párosul, érdekes dolgok sülnek ki! Ha valóban létezett volna ilyen csemeteültetés, akkor eddig rég elmondta volna, hol történt, és nem ilyen süket dumával próbálna kibújni a normális válasz elől!
Ez nem válasz. Miért nem tudja megmondani, hogy ekkor, itt és itt ültettük a csemetéket? Én is kíváncsi vagyok, mi történt velük, de most hol keressem?
Ki ultette,es hol?A Kezdii iskolasok a volt IFET hata mogotti teruleten.! 1996 ban,a Polyp tv arhivumaba kell keresni.
500 tolgyfacsemete….jut eszembe:az1100 evunk,emlekere Kezdin is ultettek volt facsemeteket a varos hataraba,ugy ahogy illik,a mass-media jelenletebe,de ma meg megvannak leteznek eggyaltalan?Vagy az is olyan tessek lassak ,inkabb kenyszer esemeny volt?Ha igen akkor nagyon nagy szegyen a varosra nezve.