Szakács László marad az alpolgármester Baróton
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alp...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tízéves az Implom József Helyesírási Verseny, az erdélyi döntőre tizenegy megyéből érkezett diákokat a Mikes Kelemen Főgimnázium látta vendégül. Pénteken hetven középiskolás és kísérőtanáraik izgulhattak a feladatok megoldása közben.
Dr. Erdély Judit a verseny helyszínét biztosító tanintézmény nevében, a bírálóbizottság alelnökeként köszöntötte a szakmai irányítókat, N. Császi Ildikó és Cs. Nagy Lajos budapesti egyetemi oktatókat, a bírálóbizottság elnökét, dr. Péntek János kolozsvári akadémikust, az Oktatási Minisztériumot képviselő Váradi Izabella tanárnőt és Kőmíves Noémi háromszéki szaktanfelügyelőt. Már István igazgató rövid felszólalásában elmondta: a diákokkal való írásbeli kommunikációjában a közösségi hálón úgy tapasztalta, a jó helyesírású tanulók ugyanakkor világos gondolkodású, magabiztos személyiségek is. Péntek János, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének elnöke áttekintette az Implom-verseny történetét, amelyet kezdetben a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar tanszékén szerveztek meg más formában, mindaddig, míg nem sikerült megteremteni a ma ismert kereteit, mert került egy, a szervezést felvállaló intézmény és anyagi fedezet is a költségekre. Csökkenőben a helyesírás presztízse, állapította meg, már az alsó tagozaton is. Váradi Izabella azonban Kovács Irén Erzsébet államtitkár asszony üdvözlete mellé jó hírt is hozott, az eddig az oktatási minisztérium által támogatott versenyek listája idén bővült, többek között a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi vetélkedőt is állami finanszírozással lehet megrendezni.
Arra való tekintettel, hogy a tavalyi Kárpát-medencei döntőn a fődíjas egy erdélyi diáklány, Goró Ágota lett, de egyébként is kiválóan szerepeltek a hazaiak, idén nehezebb, a jóknak is kihívást jelentő, „körmönfont” feladatokat hoztak az egyetemi oktatók: a tollbamondás szövege Barabás Miklósról szólt (hagyomány, hogy ezen a szakaszon mindig egy Erdélyhez is köthető személyiségről írnak a diákok), majd a gyakorlatsorban már a legújabb (2015-ben kiadott) helyesírási szabályzatban leszögezett változások ismeretét is számon kérték.
Kemény volt a próba, a legjobb teljesítményű diák is csak 70%-os teljesítményt nyújtott, azaz 35-ös pontszámot ért el, a dolgozatok egyharmada 0 pontos lett, azaz 50 hibapontnál is többet kapott. Volt, akinél a ly írása esetlegesnek bizonyult, az egybeírás-különírás, hangok időtartama, tulajdonnevek helyesírása sem volt túl könnyű, de a tollbamondásban előforduló „biedermeier” szó szinte mindenkin kifogott, igen kreatív megoldások születtek – hangzott el a kiértékelőn.
Végül 14 diákot díjaztak, közülük kilencen utaznak a február 22–24. között Gyulán megrendezendő Kárpát-medencei döntőre. Legjobbnak a Székely Mikó Kollégium végzős diákja, Erőss Ágota bizonyult, második a tizedikes Kințel Alexandra Nagykárolyból, harmadik Balló Ignác Norbert a Mikesből, szintén tizedikes.