Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Csúnya titkosszolgálatok akcióban

Csúnya titkosszolgálatok akcióban Kovászna megye

Mint azt már több sajtókiadvány is megírta, a parlamentbe került egy olyan törvénytervezet, amelyet a hazai titkosszolgálatok, valamint a belügy- és hadügyminisztérium alkottak meg, úgymond a nemzetbiztonság érdekében. Ennek azonban több pontján is visszaköszön a kommunista diktatúra. Az intézkedéscsomag ellen petíciót fogalmazott meg a civil társadalom hangját kihangosító Declic csoport is, múlt heti sajtótájékoztatóján pedig Antal Árpád véleményét is kikértük.

Hirdetés
Hirdetés

A nem publikus, de kiszivárgott tervezet szerint a titkosszolgálat vezetőit ezentúl csak az elnök válthatná le, a parlament ellenőrzése megszűnik a testület fölött, az ügyész csak előzetes bejelentés után végezhetne házkutatást az államvédelmi tiszteknél, a parlament és a számvevőszék már nem ellenőrizhetné az operatív tevékenységre fordított összegeket, továbbá a titkosszolgálatok szeretnének saját cégeket és egyesületeket, amelyeket szintén nem ellenőrizhetnének más szervek. A polgárok és vállalkozások titoktartás kötelezettsége mellett jelentéstételre lennének kötelezhetők. A tervezet még nem szerepel a parlament napirendjén.

Antal elfogadhatatlannak nevezte, hogy kötelezhessenek valakit az együttműködésre, hogy a titkosszolgálatoknak olyan ügyei lehessenek, amelyekre senkinek nem lehet rálátása, illetve alkalmazottaiknak olyan immunitása legyen, amilyen sehol máshol a világon nincs.

– Ne felejtsük el, hogy csúnyák a politikusok, de őket négyévenként le lehet váltani, a titkosszolgálat embereit viszont nem lehet leváltani, mert őket egy egész rendszer védi. Egy NATO és Európai Uniós tagországban nem ez a jó irány – vélekedett a polgármester.

Formailag egy ilyen törvénytervezetet a kormánynak kellett volna benyújtania, de itt úgy néz ki, hogy a titkosszolgálatok maguk dolgoztak ki egy intézkedéscsomagot, és azt akarták a kormány asztalára tenni, ami azért is visszás, mert az alkotmány értelmében nincs törvénykezdeményezési joguk – állapította meg Antal Árpád. Ez azonban csak folytatása annak a titkosszolgálatok részéről eddig is megnyilvánult szándéknak, hogy minél több előjogot biztosítsanak maguknak. Ehhez pedig felhasználják azt a politikai és gazdasági hatalmat, amelyet a kommunizmus bukása után átmentettek a régi rendszerből.

– Én olyan országban szeretnék élni, ahol a titkosszolgálatok fölött minden tekintetben valós civil kontroll van. Szokták mondani, hogy jelenleg az alkotmány értelmében egy parlamenti bizottság végzi a titkosszolgálatok ellenőrzését, de sokan úgy gondolják, hogy a titkosszolgálatok a bizottságon keresztül ellenőrzik a parlamentet. (…) Ez a törvénytervezet világosan jelzi, ők hogyan képzelik el a maguk szerepét a társadalomban, és ez ijesztő. Nagyon fontos a civil társadalom reakciója ebben a kérdésben – mondta az elöljáró. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. június 14., 9:08
    ÉRTÉKELÉS: 10

    Most is azok élnek jól, akiknek a családja a régi rezsimben besugó volt! Ők időben megkapták a fülest a házkutatásra! Napokig hordták szét a szajrét! 89 végén meg fogadták a magasrangú tiszteket pár napra! Az ilyeneknek van most is cégje, jól fizetett állása, hatalma, bérletes a pályázati pénzekre!!!! Tisztelet a kivétel….

  • User
    Dátum: 2022. június 14., 13:24
    ÉRTÉKELÉS: 7

    A megye vezéreinek a családfáját is lehetne vizsgálgatni! Ott is sok olyan akad akinek papa, mama, nagytata pártkönyvvel rendelkezett!!!