Olcsóbb lett a vagyonmegosztási pereskedés
A mindent átfogó dráguláshullám elkerülte a vagyonmegosztási perek költségét, egy tö...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az előző pár év aggasztó érettségi eredményeire, valamint a tanügyminisztérium gondatlanságára hivatkozva indítja útjára az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete a tanfolyamot, amellyel elsősorban a pénzügyileg hátrányosabb helyzetben levő családokból származó fiataloknak kívánnak segíteni, valamint mindazoknak, akik idén tizenkettedikesek vagy tavaly végeztek, de sikertelenül vizsgáztak román nyelv és irodalomból.
Bodor László, a területi szervezet ügyvezető elnök a keddi sajtótájékoztatón felidézte, hogy 2022-ben a nyári, illetve őszi érettségi vizsgákon a megyében összesen 17,17 százalék bukott el, közülük 10,39 százalék csak románból, 2023-ra ez az arány körülbelül 4 százalékkal növekedett. „Ezen meg lehet botránkozni, mi viszont sajnálkozás helyett megoldást keresünk a problémára. Konzultáltunk a tanfelügyelősséggel, és közösen a pedagógusokkal, iskolaigazgatókkal beindítjuk a gyorstalpalót” – fogalmazott a vezető.
Március 7-ig lehet jelentkezni a díjmentes tanfolyamra, amely 11-től június 16-ig tart, és heti két alkalmat ölel fel, 15-20 fős csoportokkal. Bodor László kiemelte, hogy érdemes komolyan venni a programhoz való csatlakozást, ugyanis azok a résztvevők, akik több mint kétszer hiányoznak indokolatlanul a találkozásokról, kizáródnak.
A tanórákat Kézdivásárhelyen Szekeres Jolán tartja a Minorita házban, Baróton pedig Hegedűs Enikő a BRK-irodában. Sepsiszentgyörgyön a háromszéki RMDSZ székhelye ad otthont a tanfolyamnak, ahol Csere Gyöngyvér, Szép Helga és Kiss Mária várják a diákokat.
A sajtótájékoztatón résztvevő Kiss Mária pedagógusként is igazolta, hogy nagy szükség volt egy ilyen típusú program kidolgozására. „Tanárokként mindannyian azt szeretnénk, ha az általunk befektetett energiával vágjanak bele a hallgatók is, mert ez közös munka” – fogalmazott az oktató, aki 26 éve van a szakmában, így kellő rálátással rendelkezik a végzős diákok erősségeire és gyengeségeire, a román érettségi buktatóira.
Hangúlyozta, hogy a hallgatók motivációja kulcsfontosságú a tanulási folyamatban, de a pedagógiai módszer is éppolyan számottevő, ezen a képzésen ugyanis a tanárok nem csak a vizsgaanyagokkal, hanem az általános szókincs fejlesztésére alkalmas csoporkommunikációs feladatokkal is készülnek az ijfúság számára.
„Inkább a bizonytalanság miatt nem teljesítenek megfelelő szinten, ugyanis a nagy többség esetében nem igaz, hogy nem tanulnak románból” – fejtette ki Szép Helga román nyelv és irodalom tanár, aki állítja, hogy a diákok zöme komolyan veszi az érettségit. A fiatalokban felmerülő kétségek és félelem a román nyelvű próbatétellel kapcsolatban viszont egyre növekszik, és erre csak rátesz az idei érettségi dolgozatok digitalizált javítási módszere, amellyel a tévedés lehetőségét, ugyanakkor a jóhiszemű elbírálást is is kizárják.
Ambrus Zsombor, a Komitátusz elnöke a márciusban induló program kapcsán hozzáfűzte, hogy az ifjúsági szervezethez is számos visszajelzés érkezik a fiatalok részéről, miszerint a román nyelv és irodalom a legnehezebb próbatétel az érettségin Háromszéken.
„Megggyőződésünk, hogy a tanügyi rendszer nem azon dolgozik, hogy a magyar gyermek románul akarjon tanulni, a tanügyi rendszer azt éri el, hogy a fiatalok megutálják a román nyelvet” – mondta az elnök, aki örömét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a Komitátusz is partnerként vehet részt a programban, ami segíti a kisebbség nyelvtanulását.
Fotó: Kocsis B. János