A városok központi iskoláiban az osztályok több mint fele körzeten kívüli, csak papíron létező lakhelyváltoztatással odatartozó gyermekekből kerül ki – derül ki a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség által az előkészítő osztályba való iratkozás első szakaszának lezárulta után készített kimutatásból. Minden törvényesen folyik, de a beiskolázási tervet, az iskolai körzeteket nem a szakemberek alakítják, hanem a szülők – derült ki a tegnapi sajtótájékoztatón.
Miközben Szentgyörgyön például a Székely Mikó Kollégium körzetében nincs sok nagycsoportos, már több mint 90 gyermek iratkozott a nulladik osztályba, (41%-uk ideiglenes lakcímváltoztatással), tehát gyakorlatilag egy negyedik osztályt is jóvá kellene hagyni a tanfelügyelőségnek, ahogy ezt tavaly is megtette. A Mikes Kelemen-líceumba a leendő nulladik osztályosok 57, a Váradi József-iskolába 42%-a is ilyen módon iratkozhatott be. Eközben az Olt- és Állomás-negyedi iskolákban (Nicolae Colan, illetve Ady Endre) 17 és 14 gyermek szerepel az iratkozási listán.
– A következő években komolyan át kell gondolni a város iskolahálózatát, akár összevonások is szóba jöhetnek, ha létszámon aluli kis osztályok alakulnak ki – vetette fel Kiss Imre főtanfelügyelő.
Kézdivásárhelyen a Turóczi Mózes-iskolában eddig meglévő két osztály helyett idén alig egy elsőre való diák gyűlt össze (17 – a maximális osztálylétszám 25), a Nagy Mózes-líceumban viszont meg kell adni egy plusz osztályt, idejárni a gyerekek 68%-a ideiglenes átköltözéssel nyert jogot.
– Ez sok bonyodalmat okoz a rendszerben, előbbi iskolában ottmarad egy felszerelt osztály, utóbbiban pedig a törvényes előírásoknak megfelelően egyet ki kell alakítani, és a Turóczi Mózesben megszűnhet egy tanítói állás. Ha magától nem távozik senki, akkor az összes tanítót felmérik, s a legkisebb pontszámot elérő tanítót áthelyezik máshova. Pedig a főtanfelügyelő tapasztalata szerint a jegy sem mindig mérvadó, vannak szívvel-lélekkel dolgozó pedagógusok, akiknek a papírforma, kreditpontok szerzése kevésbé fontos, ilyenkor ők kerülhetnek hátrányba.
– A szülők tulajdonképpen tanítónőt választanak, holott igazából ebben a szakaszban csak iskolába íratják a gyermeket, a tanító személyének a megválasztása csak egy fizetett rendszerben lenne lehetséges. Javasolni fogom, hogy a következő tanévtől néhány iskolában alkalmazzuk a Temes megyében már most gyakorolt eljárást: az összes gyermeket betűrend szerinti táblázatba írják, ha négy osztályra való van, az első gyermek megy az egyik osztályba, a második a következőbe, a harmadik a következőbe és így tovább. Végül a tanítók is sorshúzással döntik el, hogy melyik csoport az övék – mondta Kiss Imre.
Tavaly 2182 előkészítős kezdte meg az iskolát, idén 2496 nagycsoportos van, de ahogy az lenni szokott, nem mindenkit íratnak be. 230, a törvényes életkornál a szülők szándéka szerint hamarabb iskolába adandó gyermeket mértek fel a pszichológusok, 214 esetében jóváhagyták a beíratást.
A beiskolázási tervet a 2019/2020-as tanévre 2275 gyermekre állították össze, az első szakasz után a gyermekek 85,65%-a van beíratva. A következő szakaszban, mely április 8-ig tart, iskolakörzettől függetlenül lehet iratkozni előkészítőbe a fennmaradó szabad helyekre.
A tanfelügyelőség a szülőkkel való találkozó alapján úgy mutatkozott be, mint akik nem valami kompetensek, semmit nem tudnak és/vagy nem akarnak megoldani. Bármilyen kérdést tettek fel, bármilyen problémára hívták fel a figyelmet, a válasz vagy nem volt, vagy azt mondták, hogy nem lehet megoldani, nem tőlük függ, nem merik meglépni, nem tudják mit kell tenni.
Ez a nyilatkozat is beleillik a képbe. A lakcímzsonglőrködés egy igényt jelent, de nem, mi jobban tudjuk, lenyomjuk a szülők torkán a mi elképzelésünket. Tanítónőt is azért választana az szülő, mert a visszajelzések alapján sajnos nem mindenki megfelelő. Ezen kéne dolgozzanak, megfelelő felmérési módszereket kell kidolgozni, így ha jók a tanárok a lakónegyedi iskolában, akkor nem fognak a szülők a központba „költözni”. Erre a válaszuk az, hogy nem tőlük függ. Igaz, de a törvényeket meg lehet és kell változtatni, dolgozzanak ezen a választottakkal együtt, ne csak szolgák legyenek és végrehajtók. Igaz, ez sokkal több energiabefektetéssel jár….
A 30-as létszámú osztályok is megérnek egy misét, az se a gyerekek érdekeit szolgálják. Kíváncsi vagyok arra a negyedik osztályra a Mikóban. 91 gyerek van beírva, ami azt jelenti, hogy egyik osztályban 31 kisdiák lesz. Törvény szerint 25 gyermek kell egy osztályba, négy ilyen osztályhoz még 9 helyet kéne meghirdessenek, ha meg merik ezt lépni… Pillanatnyilag úgy szerepel, hogy 0 szabad hely van.