Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Dolgozzatok úgy, mint eddig, csak tízszer figyelmesebben – kérte kollégáitól a prefektus

Dolgozzatok úgy, mint eddig, csak tízszer figyelmesebben – kérte kollégáitól a prefektus Kovászna megye

A korrupcióellenes ügyészség házkutatását csak a családja és idős szülei miatt fájlalja Ráduly István, Kovászna megye prefektusa, akinek hasonló kivizsgálásokban uzoni polgármesterként már volt része. Igaz, akkor reggel hatkor nem kopogtattak az ajtóban a maszkosok.

Hirdetés
Hirdetés

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) két héttel ezelőtti ellenőrző akciójának részleteiről is beszélt idei első sajtóértekezletén kedden Ráduly István, Kovászna megye prefektus, akitől megtudtuk azt is, ennek egyelőre nem ismert a vizsgálat eredménye.
„Azt hittem, kigyúlt a házam vagy medve tört be az udvarunkra (mert a szomszédban már volt erre példa), azért ébresztenek reggel 6-kor nagy dörömböléssel” – ezek voltak a prefektus első gondolatai, amikor január 16-án reggel 6-kor ébresztették a DNA brassói részlegének munkatársai bikfalvi otthonában.

A néhány maszkos kommandós kíséretében benyomuló DNA-nyomozók, miután bemutatták a  házkutatási parancsot, felolvasták azon dokumentumok lajstromát, amelyeket keresnek és nyomban vallatóra fogták a prefektust.

„A hivatalban történt beruházásokra, egy ingatlan-visszaszolgáltatásra és a prefektúra épületének felmérésére vonatkozó dokumentumokat kerestek. Egészen pontosan most sem értem, hogy ezeket milyen okból keresték nálam otthon. Én nem vagyok polgármester, aki döntéseket hoz. Amikor ugyanis hozzám kerül egy irat aláírásra, azt már három-négy osztályvezető előzetesen leellenőrizte. Lefoglalták a telefonomat, a laptopomat, rajta az egyetemi oktatói munkámhoz szükséges teljes dokumentációval és az összes digitális adathordozómat, köztük hét pendrive-ot is, de semmilyen papírt nem vittek el” – részletezte a prefektus.

Ráduly: a beruházások abszolút szükségesek voltak

Ezzel egy időben a prefektúrán és az intézmény egyik munkatársánál is házkutatás zajlott. A prefektus csak este 9-kor érkezett a kormányhivatalba, miután Bikfalván befejeződött a házkutatás. A munkahelyén addig Cosmin Boricean alprefektus tartotta a frontot. Innen minden, az említett ügyekkel kapcsolatos iratot magukkal vittek a hatóságiak.

„Úgy értettem, hogy egyelőre úgynevezett in rem kivizsgálás folyik, azaz azt vizsgálják, hogy egyáltalán történt-e valamilyen törvénybe ütköző cselekedet” – folytatta Ráduly, aki meggyőződését fejezte ki, hogy egyik kollégája sem követett el törvénytelenségeket a fenti ügyekben, azaz a közbeszerzések vagy az épület felértékelése folyamán. A kormányhivatalban történt beruházások abszolút szükségesek voltak, a villanyhálózat a ’60-70-es évekből való volt, az alumíniumhuzalok nem bírták el, hogy a számítógépeket egyszerre kapcsolják be, vagy elektromos fűtőtesteket, esetleg légkondicionáló berendezéseket kapcsoljanak rá – érvelt a prefektus, aki ebben az állapotában örökölte meg az épületet, de élhetőbb környezetet akart teremteni az alkalmazottak számára. A befektetésekhez mindig sikerült pénzalapot szereznie a belügyminisztériumtól. A tetőzet és a homlokzat felújítását pedig egyenesen a bukaresti fölöttes szerv hagyta jóvá.

A szóban forgó kézdialmási földterület kapcsán, amelyre vonatkozóan szintén dokumentumokat keresett a hatóság, Ráduly elmondta, csupán arról van szó, hogy meghallgatott egy személyt, akinek az volt a feltételezése, hogy földjének visszaszolgáltatása megfeneklett a prefektúrán, majd ezt követően felhívta az osztályvezetőt, hogy ellenőrizze, valóban ott vesztegelnek-e a papírok – és tovább nem is követte az esetet. Visszaszolgáltatási ügyekben egyébként a helyi földosztó bizottságok illetékesek, a döntéseiket pedig a kormányhivatal jogászai ellenőrzik.

A prefektúra épületének felértékelése Ráduly szerint azért volt szükséges, mert meg akarta vásárolni (az intézmény számára) az egykori tulajdonos, Szotyori Nagy Áron tulajdonában levő 1/6 épületrészt. Volt ugyan egy 2016-ból származó felértékelés, azonban az már nem volt érvényes. A vásárhoz decemberben meg is kapta az összeget a belügyminisztériumtól, ám a Fogolyán-örökös meggondolta magát és már nem hajlott semmiféle egyezkedésre. A prefektus szerint ennek hátterében az az incidens is állhat, amikor 2023 szeptemberében a magyar miniszterelnök főtanácsadója, Szili Katalin által a Fogolyán-emléktáblára elhelyezendő koszorúról a prefektúra szolgálatos csendőre eltávolíttatta a magyar nemzeti színű szalagot.

„Nincs szó arról, hogy valakit, valamivel gyanúsítanának. Azt mondtam az alkalmazottaknak is, ne féljetek, dolgozzatok úgy, mint eddig, csak tízszer figyelmesebben” – mondta végső következtetésként a háromszéki prefektus. Ő maga úgy érzi, hogy az esettől csak még felkészültebb, tapasztaltabb, a házkutatást csak a családja, idős szülei miatt fájlalja. Egyébként hasonló kivizsgálásoknak uzoni polgármesterként már korábban is alanya volt is, csak akkor nem nem voltak házkutatások. 

Fotó: Erdély András

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. január 30., 21:33
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Ozsdolán is feneklettek meg földek, de még nem köttek meg senkit!!!
    Hai DNA la Ojdula, dacă vrei să vezi mai multe!!! Praf de douăzeci de ani pe dosare……