Év végéig beüzemelik az okoskukák többségét, de a lakosság mentalitásának is változnia kell
Ez évben 100, jövőre további 41 okoskukát állítanak működésbe Sepsiszentgyörgyön Az ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A 2017/447-es kormányhatározatban szabályozott, a fakitermelés teljes tiltásával járó TI-es kategóriájú erdők és a korlátolt vágást lehetővé tevő TII-es véderdők után járó kártérítés kifizetése nem volt prioritása eddig a kormánynak, mióta azonban az RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter vette át a tárcát, felgyorsultak a procedúrák és e hónapban elsősorban az elmaradásokat rendezik. Az erdészeti hivataloknál iktatott dokumentációkat Bukarestben ellenőrzik, és a brassói Erdészeti Felügyelőség utalja a pontos összegeket a tulajdonosok számlájára.
2019-re csak Kovászna megyének 889.500 lej elmaradása van, ez 3061 hektár erdő után jár: TI-es kategóriájú véderdő után 633,41 lejre jogosultak évenként a tulajdonosok, TII-es után 290,90 lejre. 2020-ra 1.212.800 lejt igényeltek megyénkből 3726 hektárra, nőtt a juttatás összege, 763,50 lej a szigorúan védett, 323,07 lej a mérsékeltebb védelem alatt álló erdők után. 2021-re is ugyanezekkel az értékekkel számolnak (ez egyébként a fa árának a függvénye), az idei igényléseket legkésőbb június 30-ig lehet benyújtani.
Mint Porzsolt Levente elmondta, várhatóan e hónapban végére járnak a 2019-es kifizetéseknek, hamarosan sor kerülhet a tavalyi évre járó összegek utalására is, ennek nem lesz akadálya az, hogy a minisztériumnak nincs erre elégséges költségvetési kerete. „Van pénz és van szándék is” – fogalmazott a tanácsadó.
Azt is elmondta, hogy az RMDSZ módosíttatni szeretné a vonatkozó kormányhatározatot, mert az a polgármesteri hivatalokat kizárta a kártérítésre jogosultak köréből, holott esetükben sem az állam, hanem egy kisebb közösség az erdő birtokosa.
Ami a szintén nagyon várt, már alig remélt vadkárok után járó kártérítéseket és az állam 3-4 évre visszanyúló adósságait illeti, erre vonatkozóan is biztató hírekkel szolgált a megkérdezett, szerinte már e hónap végén sor kerülhet a gazdák kártalanítására.