A piacot a kereslet és a kínálat közötti összefüggés szabályozza, így ha valamiből több van, akkor olcsóbb. Érdekes, hogy bár papíron Kézdivásárhely lakossága legalább kétezer fővel csökkent, és lakások is épültek, az ingatlanpiaci árak már az abszurdba fordultak, így e vidéki kisváros jelenleg drágább, mint Bukarest egyes részei, Brassóról nem is beszélve. Ingatlanpiaci mustrát tartottunk.
Kézdivásárhelynek 1989-ben papíron húszezer volt a lakossága, jelenleg 18 ezerről szól a fáma. A rendszerváltás után épült néhány új tömbház, gombamód jelentek meg családi házak, elég, ha csak a Torjai úton és a Fortyogón körvonalazódó kertvárosokra gondolunk. Tehát érdekes helyzet alakult ki: a városból gyakorlatilag eltűnt kétezer ember, lényegesen több az ingatlan, de az ingatlanpiac egyszerűen üres, a fel-felbukkanó lakásokért pedig az abszurditáson is túltevő árat kérnek. Ami jó az eladónak, de nem jó a vásárlónak, amely a fél veséjét is eladhatja, hogy egy negyven évvel ezelőtt épült, a szocreál kilátástalanságát magán viselő kaptárlakást megvásárolhasson.
A Facebook ingatlanpiacán és az OLX hirdetőportálon néztük meg, mennyiért kínálnak a céhes városban lakásokat. A Petőfi Sándor utcában egy nagyobb méretű, 60 nm-es, második emeleti lakásért 47 ezer eurót kér a tulajdonosa. A Bethlen Gábor utcában egy földszinti, kétszobás, állítólag felújított, 30,5 nm-es lakás 26.900 eurót kóstál, a Hóvirág utcában egy negyedik emeleti, 3 szobás, 47 nm-es, felújításra szoruló pedig 37 ezer eurót – igaz, ez utóbbi alkudható.
A családi házak jelentősen drágábbak, holott általában parányi udvar tartozik hozzájuk. Egy hirdetés szerint a város központjában kétszintes, több szobás családi házat lehet vásárolni, aminek összterülete 190 nm, belakható területe pedig 172 nm, és 97.500 eurót kellene fizetni érte. Az egyik udvartérben is van egy eladó lakás, a felújított ingatlanért 72 ezer eurót kérnek. Időnként a piacon fel-felbukkannak drágább lakások is, lehetett már látni tömbházlakást 90 ezer, családi házat pedig jóval 100 ezer euró fölött is.
Ezzel szemben a jóval tehetősebb bukarestiek vagy brassóiak dúskálhatnak a jobbnál jobb ajánlatokban, és lényegesen olcsóbban, ha az építkezés idejét, a lakás beosztását, felszereltségét és a lakható terület nagyságát vesszük figyelembe. Így például az Otopeni negyedben egy luxuskategóriát képviselő, vadonatúj, tágas lakásért 55 ezer eurót kér a fejlesztő, ugyanott egy konyhai gépekkel is ellátott, légkondicionált, bebútorozott, 72 nm-es, udvarral is rendelkező új lakás ára 60 ezer euró. Az Alexandriei–Bragadiru sugárúton egy 2020-as építésű, 120 nm-es, kétáras udvarral rendelkező villa ára 75 ezer euró, a Haliu-RATB közelében pedig ennél is nagyobb, 150 nm-es, 2020-as építésű villát lehet vásárolni 79.990 euróért, amihez jár egy 2,5 áras terület is. Találtunk még 130 nm-es, szintén új villát 67.500 euróért, aminek a négyzetméterenkénti ára 519 euró, míg Kézdivásárhelyen egy jóval régebbi családi ház esetében ez 566 eurónál kezdődik.
Kézdivásárhely közelében sem sokkal jobb a helyzet a potenciális vásárlók szemszögéből: Kézdiszentléleken egy családi házért 99 ezer eurót kérnek. A legolcsóbb ingatlant Kézdimartonoson találtuk, a vélhetően lebontást igénylő ház és telek ára 16 ezer euró.
Az ingatlanárak robbanásának oka egyesek szerint az, hogy a tehetősebb emberek a piacon lévő lakásokat felvásárolták, amiket bérbe adnak ki. Más vélemény szerint a külföldön dolgozók mentik téglába és betonba a pénzüket. Bármi legyen is az oka, tény, hogy Kézdivásárhelyen súlyos ingatlanválság alakult ki,_SzH vélhetőn egyre többen adják majd a fejüket arra, hogy vidékre „meneküljenek”.
Nem ártana egy hasonló felmérés Szentgyörgyön sem. Ott még jobban elszálltak az árak!