Nem eldobandók a kupakok – élményre, jó lehetőségekre, egészségre válthatók
Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyéből 222 óvodai csoport és iskolai osztály ne...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A közösségnek van ereje, csak meg kell találni a közös hangot és közös célt, és akkor lehet eredményeket elérni – tekintett vissza a közelmúltbeli történésekre Bagoly Levente, majd felkonferálta az est témáit: erdészet, erdővédelem, erdőkitermelés.
Ezután Toró Attila mutatta be vetített képeken a Honvéd-kút szűkebb-tágabb környékét, jellegzetes és védett növényeit, évszázados tölgyeit, melyekhez hasonló már nem sok van a környéken. Néhány műholdas fotón azt is szemléltetve, az elmúlt tíz évben mekkora területen termeltek ki erdőket a várostól egészen a Görgő-csúcsig.
Csákány László erdészként, erdőtulajdonosként és a fenntartható erdőgazdálkodás híveként kapott szót, ámbár kiderült, nincs módja lemondani arról az üzemterv szerinti gazdálkodásról, amelynek az alapjait Bedő Albert dolgozta ki, amely ma törvénybe van foglalva, és amely egy-egy erdőrész kötelező kitermelését tartalmazza, amennyiben az azon levő fák elérik a vágásérett kort. A gazdasági lobbi hatására ez a terminus egyre csökken, valamikor 120 év volt, ma 90, és a gazdasági szereplők nyomása állandó, tehát bármikor tovább csökkenhet.
Az üzemterv szerinti gazdálkodásnak van alternatívája, az ún. örökerdőben a végvágások megszűnnek, mert csak szálaló vágást folytatnak, de az ökoszisztémának ez is káros, a vadaknak pedig kevésbé jelent jó életteret. A tarvágások helyén kialakult bokros-bozótos területeken a vad talál élelmet és nyugalmat, amire egyre kisebb az esélye, mert az ember vagy sportol, vagy állatot legeltet, vagy fát vág az erdőben. A jelenlegi tudás szerint a kétfajta gazdálkodás váltogatása jelentene megoldást, de ez százéves léptékben számolva, a legjobb megoldásnak az mutatkozik, ha az emberiség visszafogja a fogyasztását és az igényeit: nem föltétlenül kell 23 fok a lakásban.
A csütörtöki beszélgetés jó részében arról folyt a szó, hogy milyen (pénzben is mérhető) társadalmi haszna van az erdőknek. Víztisztítóként működnek, árvizek okozta károkat előznek meg, szén-dioxidot kötnek meg, a megfelelő csapadékhozamot biztosítják. Ma az oxigén árucikk a világtőzsdén, ha valaki egy ipari létesítményt létre akar hozni, akkor kap engedélyt a beruházásra, ha oxigénkvótát vásárol. Ezt erdőtulajdonosoktól lehet beszerezni, a fák faja és életkora szerint kvantifikált oxigént bocsáthatják áruba, és bár a jövedelem elsősorban a helyi közösségeknek hasznára kellene lennie, az állam sajátjaként kezeli.
Végkövetkeztetésként elmondható, a lábon álló fa értékesebb, mint a kivágott, illetve hasonló beszélgetéseket nagyon igényelnek a természetbarátok, akiket a faradar, a fa útjára vonatozó technikai részletek is igencsak érdekeltek.