A templom körüli fák kivágásától tartanak Zalánpatakon
A katolikus templom és a környezete tervezett felújítása osztja meg Zalánpatakon a k...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Országos Hegyvidéki Ügynökség azzal a céllal indította a képzést, hogy bátorítsa, elősegítse a háztáji gazdaságokban fellelhető termények, helyi termékek értékesítését, illetve a hagyományos, vidékre jellemző étkek népszerűsítését. A gasztropontok ugyanis tulajdonképpen olyan kisvendéglőkként működnek, amelyekben legfeljebb két menüsorból lehet választani, és legtöbb tizenkét személy étkezhet egyszerre: az ember megfőzi magának az ebédet, kicsit nagyobb adagban, és azt kínálja a betérőknek is. A programot a működtető maga szabja meg, lehet ez csak egy nap a hétből, vagy kettő-három, de azt is megteheti a gazdasszony (vagy gazda), hogy csak hétvégén áll a vendégek rendelkezésére.
Természetesen mindez törvényileg szabályozott keretek között történik: engedélyezett fizikai személy, egyéni vállalkozó, családi vállalkozás, egyesület is bejegyeztetheti a gasztropontot. A jogi forma kiválasztásához, a szükséges iratok kitöltéséhez, a cégbírósági bejegyzéshez az ügynökség, illetve az Agrosic munkatársai minden segítséget megadnak, illetve a gasztropontok reklámozásában és az egységes arculat kialakításában is segítenek. Crișan Maria, az ügynökség szaktanácsadója szerint igaz ugyan, hogy az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági igazgatóságtól is jóváhagyást kell kérni, de a feltételek nem olyan drákóiak, mint egy vendéglő esetében, tulajdonképpen csak folyóvíznek, gáztűzhelynek, hűtőnek kell lennie a főzésre szolgáló helyiségben. Az étkeztetésből befolyó jövedelem azonban természetes adózandó.
Maga a képzés egy hévégét vagy legfeljebb négy munkanapot vesz igénybe (hatórás programmal), ezen minden szükséges ismeretet megkaphatnak a résztvevők: a nyersanyagok beszerzésére, tárolására, a higiéniára vonatkozó feltételeket is ismertetik a szervezők, de ugyanúgy a vendéggel való bánásmód alapjait, marketingfogásokat is megtanítanak, hogy minden vendéglátó maga is népszerűsíthesse a gasztropontját.
Igyártó Réka, az Agrosic igazgatója elmondta, idén márciustól kilenc községközpontban (Vargyason, Kézdiszentkereszten, Bükszádon, Illyefalván, Bodzafordulón, Uzonban, Mikóújfaluban, Gelencén, Csernátonban) tartottak képzéseket, átlag 15–20 érdeklődővel, de például Vargyason ötvenen jelentkeztek. Ez összesítve több mint 250 személyt jelent, ehhez képest jelenleg Háromszéken egyetlen gasztropont működik: Sepsibükszádon kínál halételeket egy pisztrángtenyészetet fenntartó vállalkozó. Ő korábban kezdte vendéglátói a tevékenységet, később választotta hozzá ezt a működési formát. Zágonbárkányban és Bodzafordulón további két gasztropontot jegyeztek be – és ezzel a végére is értünk a Kovászna megyei listának. A szomszédos Brassó megyei Bodzavám községben ehhez képest 14 hasonló pont van, és Hargita megyében is már legalább öt.
Mi az oka annak, hogy miután ennyin elvégezték a képzést, még hónapok elteltével sem kerül ki a falusi portákra az éhes turistát, vendéget vonzó gasztropont-cégér? Igyártó Réka úgy látja, egy magyarázat lehet az, hogy nem ésszerű télen beindítani ezt a tevékenységet. „Addig nehéz, míg elindul egy-kettő, aztán lendületet kapnak majd”, bizakodik.
A képzés szervezői remélik, továbbra is lesz érdeklődés a gasztropontok iránt, terveik szerint a megye minden községközpontjában tartanak majd hasonlókat, de ha valaki nem jut el saját községében ilyenre, vagy nincs türelme kivárni, akár más helységbeli tanfolyamra is bejelentkezhet, sőt, online képzésre is van lehetőség. Az érdeklődőknek érdemes figyelni az Agrosic egyesület honlapját, Facebook-oldalát, ahol az újabb és újabb tanfolyamokat meghirdetik, de az Országos Hegyvidéki Ügynökség oldalán is tájékozódhatnak.