A választók meghálálják az értük végzett munkát
Az elmúlt évek választásait tekintve, minden alkalommal kitűnik egy felsőháromszéki ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Háromszéken időszerű téma a tűzifa méterenkénti árának emelkedése: bő 3 év alatt az árfolyam látványosan 80–100 lejről egészen 230–300 lejre emelkedett. Arra voltunk kíváncsiak, hogy ez mivel magyarázható, a közvélekedés mellett szakemberek álláspontját is kikértük. Kiderült, a nagy felvásárlók megjelenése, az illegális fakitermelés visszaszorítása, illetve a megnövekedett igény együttesen járul hozzá a dráguláshoz.
Elsőként fával tüzelő személyeket faggattunk, és legtöbben rögtön a Holzindustrie Schweighofert okolták a jelenségért. Az utca hangja szerint az üzem „mindent felvásárol nagy áron, a HS volt az első, amely 150 lej/köbméterért kezdett el fát vásárolni a megyében, így pumpálta fel az árakat”. A rétyi fűrésztelepen konkrétan rákérdeztünk, idén mennyi bükkfát vásároltak a megyéből. Számadatok helyett az alábbi választ kaptuk: „A rétyi üzem kizárólag gyantás fafajtákat dolgoz fel, erre van tervezve a technológia. A hő és elektromos energia előállítására leginkább biomasszát (fakérget, fahulladékot) használunk. Ennek kiegészítésére elenyésző mennyiségű tűzifát is vásárolunk. Itt fontos megjegyezni, hogy az energiatermelő egységünk zöld tanúsítvánnyal rendelkezik, birtoklásának egyik feltétele, hogy korlátozza a biomasszaként használható tűzifa mennyiségét”– áll a válaszlevélben.
Az egyik sepsiszentgyörgyi környezetvédő aktivista (név a szerkesztőségben) csóválni kezdte a fejét a HS válaszától, és feltette a kérdést: vajon az ugyancsak eladásra termelt pelletet milyen fából, hulladékból készítik az üzemben, hiszen köztudott, hogy a fenyőfa hőértéke túl alacsony erre a célra.
Cornea Emilian mérnök, a Romsilva állami erdészet Kovászna megyei képviseletének igazgatója szerint az áremelkedést „mesterségesen” idézik elő valakik.
– A HS fenyőfát dolgoz fel, így meglátásom szerint nincs logikai összefüggés a rétyi üzem és a drágulás között. Nem tudom, miért van tűzifa-krízis Háromszéken, főképp annak tükrében, hogy a megye több mint 40%-át erdők teszik ki, és az erdős területekről idén sem termeltek ki kevesebb fát, mint az előző években – magyarázta.
A közbirtokosságok képviselői több tényező számlájára írják az áremelkedést, szerintük a szigorítások miatt visszaszorult a feketepiac, a „törvényes” tűzifa ára pedig számos „plusz” költséget foglal magában, és a kereslet is megnőtt.
A Romániai Fafeldolgozók Egyesületének (ASFOR) elnöke, Nicolae Țucunel nemrég úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy az utóbbi év folyamán főleg a síkvidékeken mutatkozik egy erőteljes növekedési tendencia (Arad megyében például 280 lejt is elkérnek egy űrméter fáért).
Schweighofer jól megtömte az UDMR-s zsebeket, felépítette a gyárat, megveszi jó drágán a fát, ha lopott – ha nem, kitaszítja a helyi konkurenciát, most aztán fizet a nép is ezért. Fa helyett UDMR-esekkel kellene tüzelni.