Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egyre több a koronavírusos beteg

Egyre több a koronavírusos beteg Kovászna megye

A múlt héten hét koronavírussal fertőzött személy hunyt el a kézdivásárhelyi kórházban. Az egészségügyi intézmény vezetősége vészharangot kongat, meglátásuk szerint a védőoltás beadatása nélkül tarthatatlanná válik a helyzet.

Hirdetés
Hirdetés

A kézdivásárhelyi kórház belgyógyászatán működik a koronavírusos betegeket kezelő részleg. Az épületszárnyban az összes ágy foglalt, és minden oxigéncsapra beteg van kapcsolva. A helyzet rendkívül súlyos, amennyiben több beteg kerül kórházba nagyon nehéz lesz ellátni őket. A meglehetősen komoly helyzetről Canea-Kocsis András kórházmenedzser és dr. Madaras Szilárd orvosigazgató számolt be a sajtónak.

Az orvosigazgató kifejtette: Kézdivásárhelyen a negyedik hullám az országos helyzethez képest két hét késéssel robbant be, ennek egyrészt a kisvárosi izoláltság lehet az oka, illetve az is, hogy a székelyek mentalitása más. „Ennek ellenére míg ezelőtt két héttel 2–3 koronavírusos esetünk volt, addigra most naponta 8–10 beteget kell ellátnunk. Szerencsére az esetek többségében a tünetek enyhék, ami azt jelenti, hogy elégséges az otthoni kezelés. Viszont a növekedés magával hozza a súlyos esetek számának az emelkedését is, ami már gondot jelenthet, hiszen a belgyógyászaton 18 oxigénreduktoruk van, és mind foglalt. „Gondjaink voltak az oxigénellátással, ezen dolgozunk, oxigénpalackokat vásároltunk, ugyanakkor oxigénkoncentrátorokat béreltünk. Tevékenységünket segíti a sürgősségi felügyelőség, illetve a megyei önkormányzat is” – számolt be Madaras doktor, aki a közösségi médiában terjengő álhírekre is kitért. „Tudomásunkra jutott, hogy a közösségi oldalon arról pletykáltak, hogy beoltottak voltak szorult helyzetben. Két olyan esetünk volt, hogy az illetők be voltak oltva, enyhe lefolyású volt a betegségük, ki vannak utalva. Most, aki a belgyógyászaton van, mind oltatlan, és kivétel nélkül mind súlyos esetek” – hangsúlyozta.

Az orvosigazgató felhívta a figyelmet: nem rendelkeznek csodaszerrel, a megbetegedést a szervezet kell legyőzze. „Semmilyen gyógyszerünk sincs a koronavírus ellen, amivel mi tudunk segíteni, az az oxigén és a gyulladáscsökkentők, esetenként antibiotikum. Egyetlen fegyverünk van, és az az oltás. A szérum ingyenes, programálást sem kell kérni, arra kérünk mindenkit, hogy adassa be, mert nem csak magát védi ezáltal, hanem a hozzátartozóit is” – fejtette ki. Ugyanakkor a fertőzés módja is eltér az előző hullámoktól. „Most nem az utcán vagy az üzletben lehet összeszedni a vírust, mert nagyon el van terjedve. Vagyis a szűk baráti vagy rokoni kör fertőz meg, az a 40–50 személy, akivel naponta összefutunk, akiket nem tudunk elkerülni. Ezen picit segítene a helyes maszkviselés, az, hogy a szájunkat és orrunkat egyaránt eltakarjuk” – taglalta a fertőzési folyamatot.

Az egészségügyi szakember hozzátette: az a tapasztalatuk, hogy a túlsúlyos betegek a veszélyezettek, ugyanis a társbetegségben szenvedők mellett elsősorban azok távoztak közülünk, akik pluszkilókat hordtak magukon. „Ez a hét katasztrofális volt, a mortalitás 10–15 százalékos. Kivétel nélkül beoltatlanok hunytak el, volt köztük 39 éves is, de nagyrészük idős személy” – mondotta.

A tünetek is eltérőek lehetnek. „A sajtóban hangoztatott íz- és szaglásvesztés állja a helyét, de akik hozzánk bejöttek, arra panaszkodtak, hogy levertek, nincs étvágyuk. Tehát, aki ilyesmit tapasztal, az keresse fel a kórházat, vagy szóljon a családorvosának, hogy teszteljék le, és amennyiben pozitív, vonuljon elkülönítőbe. Ezzel óvjuk szeretteinket” – hangsúlyozta.

Canea-Kocsis András kórházmenedzser hozzáfűzte: 18–20 személyt látnak el a 42 ágyas belgyógyászaton. „Minden kórteremben egyetlen oxigéncsap van, ez maximálisan ki van használva. A többi beteg mobilgépről kapja az oxigént” – magyarázta.

A kézdivásárhelyi kórházban jelenleg mind felsőháromszéki betegeket látnak el. „Brassó naponta felhív, hogy betegeket akarnak küldeni, Sepsiszentgyörgy nem. Sajnos, a kapacitásunk le van födve, nem tudunk máshonnan fertőzötteket fogadni. Korábban voltak betegeink a szomszédos megyéből, most már oda jutottunk, hogy mindenki házon belül kell megoldja a súlyos eseteket” – hangsúlyozta a meglehetősen komor képet az orvosigazgató, aki szerint a nagy esetszám azt eredményezte, hogy krónikus betegeket már nem tudnak kezelni.

 

Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere telefonos megkeresésünkre elmondta: a céhes város 19.917 lakosából a pénteki helyzetjelentés szerint 86 COVID19-cel fertőzött. „Vasárnap már 5,27 ezrelékes volt a fertőzöttség, de Kézdivásárhely még mindig nincs olyan rossz helyzetben, mint a többi település, viszont nagyon tartok attól, hogy a helyzet rosszabbodni fog” – mondta a város vezetője.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2021. október 25., 7:36
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Tyühaj! Jobbulást a betegeknek!
    Tombol a járvány, de miért nem kezelik a többi beteget?!😤
    Délután, este fele a betegeket hazaküldik, hogy otthon szenvedjen! Ez nem szép kedves belgyógyász urak! Önök jobbak voltak ennél!!! Üzlet a világ….Mindenki kedves, de szabadul a betegektől!

    • User
      Dátum: 2021. október 25., 10:20
      ÉRTÉKELÉS: 6

      Pedig magyarul van irva, mondva. Akkor meg egyszer, a gyengebbek kedveert: a nagy esetszam Covidos betegekbol azt eredmenyezte, hogy mar nem tudnak kronikus betegeket kezelni.

  • User
    Dátum: 2021. október 25., 9:10
    ÉRTÉKELÉS: -5

    „Semmilyen gyógyszerünk sincs a koronavírus ellen, amivel mi tudunk segíteni, az az oxigén és a gyulladáscsökkentők, esetenként antibiotikum. Egyetlen fegyverünk van, és az az oltás.” Na itt a baj, „kedvelt” romániánkban-így kisbetüvel-az egeszségügyi ellátás koronavirus fronton teljes mértékben egy kétes hatásosságú „csodaszerre” támaszkodik, valamint az oxigénre, mert azt gondolom a tisztelt belgyógyász úr is tudja, hogy virusfertőzés esetén az antibiótikum kb. annyira hatásos mint halottnak a csók!!!???!!! És a másik védekezés az oltatlanok demonizálása.

    • User
      Dátum: 2021. október 25., 10:10
      ÉRTÉKELÉS: 19

      Bizzuk csak az orvosokra, hogy mikor kell az antibiotikumot bevetni. Itt mindenki mar okosabbnak erzi magat naluk, maholnap a sok facebookon doktoralt virologus es gyogyasz rendelot nyit.

      • User
        Dátum: 2021. október 25., 20:30
        ÉRTÉKELÉS: 4

        Semmi okoskodás, keress még rá a hírcsatornákon, egyre több orvos nyilatkozza, hogy antivirális kezelés szinte nullával egyenlö jelenleg az országban és ugyanez elmondható a monoclonális antitest kezelésről is…azon egyszerű oknál fogva, hogy a „felelős” állam meg sem próbálta ezeket beszerezni a nyár folyamán. De hát minek mikor Ionopotchivánok elnökünk azt nyilatkozta, hogy legyőztük a járványt. De hát most egyszerűbb az oltatlanokat hibáztatni és rinyálni mindenki segítségéért.

      • User
        Dátum: 2021. október 25., 21:36
        ÉRTÉKELÉS: 3

        Az itteni mondjuk háziorvosokra, akik mindenre antibiotikumot írnak, teszt nélkül? Igaziból néhány körrel le vagyunk maradva. A nyakatlan antibiotikum szedés az egyik oka az antibiotikum rezisztens kórházi baktériumoknak is.

        • User
          Dátum: 2021. október 26., 10:15
          ÉRTÉKELÉS: 1

          Ismerek olyan sulyos koronavirusos betegetl, akit pontosan a haziorvos kezelese mentett meg. Ne irjunk mar mindent ossze-vissza, csak azert mert van egy felulet, ahova irkalhatunk. Hagyjak inkabb meghalni a beteget? Ne inkabb probaljon meg mindent az orvos, ha ugysincs csodaszer erre? Inkabb egy hetig antibiotikumot szedek, minthogy az orokletet valasszam ketlab melyen.

          • User
            Dátum: 2021. október 26., 11:28
            ÉRTÉKELÉS: 3

            Van eset amikor kell az antibiotikum, csak annyi, hogy egy eset nem jelenti azt, hogy mindenkinél vagy akár másnál működik. Ha az volt a baj, mert a tüdőgyulladása felülfertőződött, akkor működik. Ha az a baj, hogy a vírusra olyan immunreakciója lett, hogy a tüdő már nem működik, akkor a világ összes antibiotikuma se fogja megmenteni. Az is az egyik baj, hogy az emberek képtelenek megérteni, hogy ami működik 1, 2, 100 esetben nagy számoknál semmit sem jelent. Ez sok mindenben észrevehető „nekem semmiség volt a kovid”, „a szomszéd beteg lett az oltástól”, „nekem meghalt a rokonom”, stb.

  • User
    Dátum: 2021. október 25., 9:56
    ÉRTÉKELÉS: 12

    Vilagos, ertheto magyarazat az orvosigazgato reszerol, aki ebbol sem ert, magara vessen. A baj az, hogy a mas betegsegekben szenvedok nem jutnak majd orvosi ellatashoz a nagyszamu Covid beteg miatt.

  • User
    Dátum: 2021. október 25., 11:08
    ÉRTÉKELÉS: 8

    Ön szerint a tüdőgyulladásra antibiotikum nem kell? A kórházban levők nagy része tüdőgyulladásba szenved. Az okoskodás, a mindenhez értés és a kritizálás a legkönnyebb.

    • User
      Dátum: 2021. október 25., 12:59
      ÉRTÉKELÉS: 1

      Művész úr, a vírusos tudőgyulladás ellen az antibiotikum annyit ér, mint egy falábnak a dianás bedörzsölés!

      • User
        Dátum: 2021. október 25., 14:35
        ÉRTÉKELÉS: 11

        Doktor ur, minden beteget szemelyesen megvizsgalt, hogy igy tudja, hogy csak a virus rombolja a beteg szervezetet? Bakterialis fertozes mar nem is lephet fel a virusfertozes altal legyengult szervezetben, ha valaki elkapja a virust?

        • User
          Dátum: 2021. október 25., 21:27
          ÉRTÉKELÉS: 0

          Attól még az antibiotikum pont fix semmit sem ér a vírus ellen. Se az általa okozott gyulladás ellen.

        • User
          Dátum: 2021. október 26., 11:48
          ÉRTÉKELÉS: 0

          Művész úr, egy tanult orvosnak főlösleges vitatkoznia az orvostudományról egy művésszel. A művészetről esetleg vitatkozhatunk, ha óhajtja.

  • User
    Dátum: 2021. október 25., 22:38
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Doktor Úr, akkor a 39 éves fiatal el hunytat miért küldték tovább boncolásra,ami nem történt meg, ha fertőzött volt? (pozitív), (előző két negatív tesztel) ? és két napig tartották Sepsiszentgyorgyön?

  • User
    Dátum: 2021. október 25., 22:42
    ÉRTÉKELÉS: 12

    Isten őrizzen mindenkit, mindnyájunkat ettől a betegségtől. Aki átesett, rajta nem is olyan könnyedén, az tudja, hogy ennek fele sem tréfa…A rossz és a negatív kommentek megírása helyett jobb lenne elmondani egy szívből jövő őszinte imát családjainkért, ember társainkért, s hogy tűnjön el ez a vírus minnél hamarabb.

  • User
    Dátum: 2021. október 26., 9:49
    ÉRTÉKELÉS: -10

    Az oltás a csodaszer!!! ELeTEt MEnThet.!! Olwass a sorok közt… Ki wallalja érte a felelősséget????a dr úr? A polgármester? Wagy maga Bill Gates?

  • User
    Dátum: 2021. október 26., 9:37
    ÉRTÉKELÉS: 11

    A ” kedves” hozzászólónak okosabb lett volna ha hallgat. A Covid betegek sürgösségi ellátásra szorulnak míg a krónikusok sajnos várhatnak. Értük (is ) kell beoltatni magunkat, mert ezek foglaljak most el a más beteget helyét, csak ezt az oltasellenesek nem akarjak felfogni

  • User
    Dátum: 2021. október 26., 12:13
    ÉRTÉKELÉS: 13

    Rajottem. Bunko a szekely, de nagyon. Feszbukon doktoralt idiota nep. Tisztelet a kivetel. Lassan nincs miert buszkelkedjunk a szekelyseggel. Szegyen.

    • User
      Dátum: 2021. október 26., 13:59
      ÉRTÉKELÉS: 12

      Itt a pont! Kar ezt ragozni, az orvosok azok, akik naponta eleteket mentenek, ha hagyjak oket dolgozni, nem a szomszed vagy Janos, Pista, Csilla, stb tavoli ismeros a facebookrol, aki osztja az eszt virusrol es immunerositesrol keretlenul es kacagja, aki vedekezik vagy ne adj Isten, beoltatja magat. Baj eseten nem Pista, Janos, Csilla vagy a szomszed fog kuzdeni az eletedert.

    • User
      Dátum: 2021. október 26., 14:34
      ÉRTÉKELÉS: 15

      Hát kb .így van! És akkor kimegy énekelni ,hogy ,porlik mint a szikla’.Önmagát porlassza!Ha meghalok ,de akkor sem kell a ‘vakcsina’!Ilyen mentalitással mit lehet kezdeni?