Védett lakásokra pályáznának Sepsiszentgyörgyön
Fogyatékkal élők számára létesítene védett lakásokat egyik üresen álló ingatlanában ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A folyamatban lévő munkálatok finanszírozására vehetnek fel igen kedvezményes körülmények között kölcsönt a gazdák. Sok papír és utánajárás nélkül, a támogatási keretösszegük 80 százalékáig, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) által kiállított garanciával, gyakorlatilag azonnal hozzájutnak az alacsony kamatú kölcsönhöz.
Az így kapott pénzből fedezhetik az idénymunkákat, közvetlen beruházhatnak. A pénzt természetesen nem az APIA adja, arra a hivatalnak nincs jogosultsága. Ez egy reguláris bankkölcsön, aminek azonban van két igen figyelemreméltó előnye: a garancia és a kamat – mondta el megkeresésünkre György Ervin, az APIA igazgató-helyettese.
– A kölcsön egyik nagy előnye a garancia. A bankok ugyanis látják, hogy a támogatási rendszer évek óta működik, ezért biztos pénznek számít az, hogyha a gazda – teszem azt – 20 ezer euró támogatásra jogosult, akkor azt meg is kapja. Tulajdonképpen annyi, mintha ez a pénz, egyféle letétben, amelyet októberben oldhat fel, a gazdának megvolna. Ezen az alapon, a bank, a támogatás 80 százalékáig terjedően, a fenti példánk szerint 16 ezer euróig, gyakorlatilag azonnal ad kölcsönt, hisz biztos abban, hogy a gazdának lesz miből megadnia – magyarázta György Ervin.
Az igazgató szerint „nem utolsó szempont” az sem, hogy mindezért egy kéréssel, egy személyiigazolvány-másolattal és egy bankszámlakivonattal kell bejönnie az APIA-hoz, majd az innen kapott igazolvánnyal elmennie a bankhoz. Ennél sokkal egyszerűbben nemigen lehet mostanában pénzhez jutni ebben az országban – vélekedik az igazgató.
György Ervin elmondta: a másik nagy előny a kamat. Az érvényben lévő jogszabályok szerint ugyanis, az ilyen jellegű kölcsönökért a pénzintézetek legtöbb 2 százalékkal alkalmazhatnak nagyobb kamatot, mint az ún. hat hónapos ROBOR.
A jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb tegnap 3,46%-ról 3,45%-ra mérséklődött, azaz, jelen állás szerint, a kölcsön legmagasabb kamatja évi 5,45%-os lehetne. A fenti példában ez 552 eurót jelentene évente, de tekintettel arra, hogy a kölcsön legtöbb két–három hónapra igényelhető, ez 92–138 euró közötti összeg, ami jóval az össztámogatás 1%-a alatt van.
György Ervin azt mondja: senkit nem akar befolyásolni, de ha mezőgazdász volna, „biztos élne” ezzel a lehetőséggel.
– Természetesen lehetnek még egyéb kezelési, eljárási költségek, hisz 16 bankkal állunk szerződésben, és nincs egységes eljárás, tehát azt tudom mondani, hogy a gazdák figyelmesen olvassák el a szerződésnek erre vonatkozó passzusát, beleértve az apró betűs részeket is – mondta az igazgató.
Az APIA Kovászna megyei fiókjánál eddig mindösszesen 15-en igényeltek igazolást banki kölcsönhöz. A kéréseket folyamatosan fogadják. A határidő – elvben – a kifizetések megkezdése, azaz október közepe, amit, Romániában rendhagyónak nevezhető módon, az elmúlt két évben napra pontosan betartottak.