Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

„Együttélési övezetben”

„Együttélési övezetben” Kovászna megye

A jövő kulcsszava az együttműködés. Ezt a készséget volt hivatott jelképezni az RMDSZ tegnapi sajtóértekezletén az, hogy a megyei tanácselnök és a sepsiszentgyörgyi polgármester mellett megjelent nyolc környékbeli település polgármestere is.

Tamás Sándor azt mondta: minden szinten együttműködésre van szükség, akár Székelyföld tekintetében a három megye között, akár Háromszék és Barcaság között, akár a háromszéki székek, akár az egy széken belüli települések között. Ez utóbbit jelképezte, hogy a sajtóértekezletre meghívták Kökös, Illyefalva, Uzon, Réty, Árkos, Kőröspatak, Gidófalva és Bodok polgármesterét is.

Hirdetés
Hirdetés

Elhangzott: az együttműködésre már azért is szükség van, mert a 2021–2027-es költségvetési ciklusban a megyeszékhelyeknek jelentős mennyiségű külön pénzkeret áll rendelkezésükre, amennyiben ezt saját kisrégiójuk fejlődésére használják, amiben természetesen benne vannak a környező települések is.
Antal Árpád elmondta: a szakirodalomban fellelhető kifejezések közül (metropolis övezet, növekedési övezet, stb.), neki az „együttélési övezet” a leginkább „otthonos”, mert az kifejezi azt, hogy Sepsiszentgyörgy nem akar „rátelepedni”, a környező falvakra, és nem akarja „bekebelezni” sem azokat. A sepsiszentgyörgyi elöljáró számításai szerint a jelenlévő polgármesterek által képviselt nyolc községből mintegy 2000 felnőtt és 1000 gyerek jár be napi szinten a megyeszékhelyre.

– A 2021–2027-es költségvetési ciklusban szerepel egy olyan lehetőség, hogy a környékbeli településekkel együtt pályázhatunk mobilitási programokra, és ezt ki kell használnunk, hisz olyan „szövetet” alkotunk, amely elválaszthatatlanokká tesz bennünket. Lehetőségünk lesz arra, hogy megoldjuk, hogy ez a 2–3000 ember ne gépkocsival érkezzen reggel nyolckor a városba, hanem jól működő közszállítás biztosítsa a közlekedést, amelyet mellőzhetnek azok, akik a jól kiépített bicikliutakon kerékpárral jönnek – hangoztatta Antal Árpád.
Máthé Árpád árkosi polgármester jelezte, települése a Sepsi Arénával és az épülő házakkal gyakorlatilag egybenőtt Sepsiszentgyörggyel. Hasonlóan nyilatkozott Ráduly István uzoni elöljáró, akinek „oldalára” nem annyira a lakóházak és intézmények, hanem az ipari zóna terjeszkedett ki.

Már csak azért is „közösködnünk kell” – hívta fel a figyelmet Fodor István bodoki polgármester –, mert ezer házszám alatt mégcsak megpályázni sem lehet a gáz bevezetését. Illyefalvi kollégája, Fodor Imre úgy fogalmazott, ez „nem csak egy formális, hanem baráti együttműködés”, amely lehetőséget teremt, hogy „rákészüljünk” a következő pénzügyi ciklusra. Kisgyörgy Sándor kőröspataki polgármester fontosnak nevezte, hogy közösen tegyenek azért, hogy a falu határában lévő „székely Balaton” végre visszakerüljön „jogos tulajdonosához”, hisz az minimális ráfordítással az egész régió turizmusát előre mozdíthatná. Dombora Lehel rétyi polgármester abban is látná a társulás hasznát, hogy a falvak is hozzáférhetnének olyan pályázatokhoz, amelyekhez egyébként nincs lehetőségük. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások