Hosszas bürokratikus akadályoztatás után úgy látszik, végre az történik a szépmezői ipari parkban, amiért létrejött: beköltöznek a cégek, új vállalkozások indulnak, fejlesztenek, munkahelyeket hoznak létre. Kedden Antal Árpád polgármester és Miklós Zoltán, az ipari park igazgatója összegezte az eddigi eredményeket.
2007-ben kezdődött az ipari park története, akkor vette meg a város a 33 hektáros telket, amelynek egy részét bérbe adta, az izraeli vállalkozóval azonban hamar perre mentek, mert nem fizetett. A megmaradó, jogilag tiszta 16 hektáros terület rendezésére egy olyan uniós pályázatból kaptak támogatást a szintén pályázó Kézdivásárhellyel együtt, amely a szennyezett területek rehabilitálását, ipari infrastruktúrával való betelepítését célozta meg. 2016-ban kapták meg erre a területre a minősítést, 2018-ban sikerült a teljes területre, 28,79 hektárra megszerezni az ipari park címet. A 2016-ban kinevezett Zsombori László igazgató tavaly februári elhunyta, majd egy rövidebb átmeneti periódus után, novembertől Miklós Zoltán vette át a vezetést, Antal értékelése szerint a térség legjobb gazdaságpolitikusaként.
– Hármas célunk volt – mondta a polgármester: teremtsünk munkahelyeket, növekedjenek a térségben a fizetések, hiszen verseny alakul majd ki a munkaerőért, ha ezek a cégek is megkezdik működésüket, ez pedig a bérek növekedéséhez vezet, illetve költözzenek ki a városközpontból az ipari létesítmények, a helyüket parkok, parkolók, szolgáltatások vegyék át.
Tény, hogy novembertől benépesültek az irodaépület helyiségei, jelenleg 28-ra van igénylő a 29-ből, és hat cég bérel összesen 48,8 hektár területet, további ötre pedig komoly érdeklődő is van. A legnagyobb befektetést a park területén a Cultivo marhavágóhíd és húscsomagoló-üzem létesítése jelenti, amelyről szerdai lapszámunkban számoltunk be, de lesz itt kézműves sört (Rutin Bauleitung Kft.) és bútort gyártó cég (Sebagomob Kft.), mezőgazdasági vállalkozás (Biofarm) és az Urban Locato, valamint a Sepsi Útépítő cégek munkapontjai is itt kapnak helyet. Miklós Zoltán becslése szerint év végére az ipari park területének 40 %-át leszerződik a cégek.
Annak ellenére, hogy fennállása óta sokan nagyon szkeptikusan viszonyulnak a létesítményhez, kidobott pénznek tekintik a befektetést, a polgármesternek meggyőződése, hogy ez egy sikertörténet lesz, 3–4 év múlva már nem lesz hely az igénylők számára. S hogy ez így történjen, és a befektetők, vállalkozók ne más, környékbeli (pl. Brassó megyei) (magán) ipari parkot válasszanak, a park vezetése és az önkormányzat maximálisan támogatja őket, elsősorban az alacsony bérleti díjakkal, más kedvezményekkel, az engedélyek beszerzésében és minden más téren, például nem erőltet rájuk kötelező szolgáltatókat.
Mindemellett az igazgató teljesítményként értékelte azt is, hogy az elmúlt négy hónapban 1,2 millió lej bevételt valósítottak meg, eladtak öt régi istállóépületet 650 ezer lejért, és bérekből, visszaigényelt összegekből a Sepsi Ipar Kft.-nek is 450 ezer lejes haszna származott.
Az állitollagos nemhozzáértö ,kicsinyes hozzászolásara máris jön az új magyarázkodás .
Nem kell pénzügyi szakértönek legyünk ,nincs szükség érvekre ,szimpla matematika ,az épület eladása nem jövedelem, és tovabb nem fog generálni jövedelmet mivel ,hogy eladták .
Tessenek 2016. es jelen pillanatig egy kimutatást közölni ,költségek,bevételek,profitrol nem is beszélnék.
Megjegyzés a Biofarm cég még mielött megálmodták volna az ugynevezett ipari parkot már létezett azon a területen.