Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tegnap délelőtt a megyeháza épülete előtt tiltakozott mintegy 100 szentivánlaborfalvi gazda képviseletében egy csoport, mert a megyei tanács alárendelt intézménye, a természetvédelmi, vidékfejlesztési és hegyimentő központ nem adta meg a jóváhagyást egy létfontosságú híd megépítéséhez.
A Szentivánlaborfalvát és Sepsimagyaróst összekötő mezei utat már tavasszal községi úttá nyilváníttatta a községvezetés azért, hogy az azon levő jelenlegi, ingatag, megromlott állapotú, Feketeügyön átívelő fahíd helyett pályázati pénzből új betonhidat tudjon építeni. A Nemzeti Helyi Fejlesztési Program keretében meg is nyerték ennek a 3,9 km hosszúságú útszakasznak a felújítására és az új hídra a pénzt (összesen 9 és fél millió lejt), ám a munkálatok megkezdéséhez előírt urbanisztikai engedély kiváltásához szükséges 15 jóváhagyás beszerzése után elbuktak a tizenhatodiknál, az utolsónál. Ezt a környezetvédelmi hivataltól kellett volna megkapniuk, de mert az említett út egy Natura 2000-es természetvédelmi területen halad át, annak gondnoksága indoklás nélkül megtagadta a rábólintást.
Ráduly István uzoni polgármester feldúltan érkezett a tüntetésre, hiszen ha nem sikerül megszerezniük ezt az engedélyt, hatalmas pénzösszegtől eshetnek el, de elsősorban attól a lehetőségtől, hogy a szentiváni gazdák megművelhessék a földjeiket. Közel 1000 hektáros területről van szó.
A polgármester egy korábbi tanulmányra hivatkozva állította, a község területén fekvő Rétyi Nyír élővilágára nem lehet káros hatása az útfelújításnak, illetve hídépítésnek, hiszen egy mezei útról van szó, amelyet a csorda is rendszeresen használ, és a gazdák is azon érik el földjeiket. Egy kitaposott földút, amelyen és amely mellett is több sávon mennek a mezőgazdasági gépek, ott se védendő békák, se hódok életét nem veszélyeztetik, ám a gazdálkodást ellehetetleníti, ha a jelenlegi életveszélyesnek nyilvánított hidat lebontják. Ez 7 kilométeres kerülőút megtételére kötelezné a gazdákat, de a csordával amúgy sem lehetne a országúton vonulni – kommentálták áldatlan állapotukat a tüntetők.
November 30-ig kellett letenni a pályázati iratcsomót, az meg is történt ennek az utolsó engedélynek a híján, ám ha a hiánypótlásra is lejár a terminus, vége a történetnek, miközben csak a pályázati dokumentáció 200 ezer lejbe került, s a községnek nincs pénze új hídra. Korábban egyébként megpróbálták a régi, faszerkezetű hidat megerősíteni, felújíttatni, de azt csak garancia nélkül vállalta volna az egyetlenegy érdeklődő, így pedig nem jött létre az egyezség.
– Felhagyunk a hídépítés tervével, ha a megyei tanács vállalja, hogy helyi költségvetésből építtet nekünk hidat, ellenkező esetben kész vagyok beperelni azt a hatóságot, amelyik miatt elveszítünk 9 és fél millió lejt, amit az infrastruktúra-fejlesztésre költhettünk volna.
Ráduly megfogalmazta azt a gyanúját is – a tüntetőktől is hallottuk –, hogy a vadászlobbi állhat az ügy hátterében, amelyik nem akarja, hogy a környéken élő vadakat zavarják a mezőgazdasági gépek. „Csak elvesznek, de cserébe nem ajánlanak semmit a természetvédelmi terület megőrzéséért” – kommentált egy gazda.
Kevéssel a tüntetés után a megyei tanács közleménye kompromisszumos megoldást ígért: lehetővé teszik a gazdáknak, hogy az állatok és maguk eljussanak a kaszálókra, földekre, a hidat is megépítik, de aszfaltút helyett csak tört kővel borított utat lehet a természetvédelmi terület értékeinek megőrzésével építeni. „Az emberek gondját meg fogjuk oldani, viszont nekünk az is kötelességünk, hogy figyelembe vegyük a természeti rezervátumokra és a Natura 2000-es területekre vonatkozó törvénykezést” – fogalmazott Henning László, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke.