Ez a kérdésnek csak az egyik töredéke…
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tankönyvön öt erdélyi, román szakos tanárnő dolgozott január óta: Forgó Éva Erika Marosvásárhelyről, Kaitar Roxanda és Pop Bogdana-Ioana Szatmár megyéből, valamint Cserei Gyöngyvér. A koordinátor szerepet pedig Elena Platon, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatója vállalta. Mint Cserei tanárnő elmondta, a tankönyv öt fejezetet tartalmaz, ebből három kötelező, kettő fakultatív.
Az iskolák ingyen szerezhetik be az ArtKlett kiadótól az említett tankönyvet. Amint a tanárnő kiemelte, szerinte most már várható változás a székely diákok románnyelv-ismeretében. Eddig az lehetett a legnagyobb gond az oktatásban, hogy a román diákokhoz hasonlóan a magyaroknak is anyanyelvi szinten kellett tanulniuk a hivatalos nyelvet.
– Ez a tanterv, illetve a tankönyv a kommunikációra fekteti a hangsúlyt. Ha ezentúl sem tudják elsajátítani a nyelvet a diákok, akkor nem tudom, mi lehet a gond. Irodalmi szövegeket továbbra is beviszünk az oktatásba, azok azonban adaptálva lesznek a diákok szintjéhez. Az új tanterv szerint a IX-eseknek a B1-es szintet kell elérniük év végére – hangsúlyozta.
Cserei Gyöngyvér szerint Felső-Háromszéken a legnagyobb gond az, hogy a gyerekek nem használják a román nyelvet iskolán kívül.
– Egy Maros megyei tanár például biztosan másképp tud úgy dolgozni, hogy tudja, a fiatalok nem csak órán használják a nyelvet. Kézdin vannak olyanok, akik sportolnak, kiszállásokon pedig beszélnek románokkal, de aki a városból nem megy ki, az csak a tanárral kommunikál román nyelven. Én azt ajánlom, hallgassanak román zenét, rádiót, híreket, valamint olvassanak románul, a filmeket legalább román felirattal nézzék. Hihetetlen, mennyit fejlődnek ezáltal – tanácsolja.
A tankönyvnek egyébként digitális változata is van, ahol több mint száz pluszfeladat, prezentáció, érdekesség található. Továbbá a hanganyagok is ott válnak elérhetővé. Abban az esetben, ha nincs internet-hozzáférése a tanárnak, a szövegeket ő is felolvashatja a könyv hátsó részéből. A szerkesztők útmutatóként éves munkatervet is összeállítottak azok számára, akik a könyvből szeretnének tanítani. <<
Ez a kérdésnek csak az egyik töredéke…
Mindenfele idegen nyelvet kell gyakorolni, nem eleg csak az a par ora az iskolaban, ez a legfontosabb