A tegnapi megyei tanácsülésre több meghívott jelenlétében került sor, a tanácsosoknak alkalmuk nyílt többek között Kozsokár Attilát, a Kovászna megyei Vízművek igazgatóját is meghallgatni, a szinte folyamatos kézdivásárhelyi vízszolgáltatási problémák ügyében.
Kozsokár Attila elmondta, 2020-ban a céhes városban szinte 50%-kal, átlag havi tízre nőtt a csőtörések és egyéb problémák miatti közbelépések száma az előző két évhez képest, aminek oka az elöregedett vezetékhálózat. A kézdi önkormányzattal együttműködésben próbálják ezeket megoldani, a Fenyves utcában már befejezték a vezetékek cseréjét, a Molnár Józsiásban és a Bem József utcában jelenleg is dolgoznak. Kritikus pontként említette a Csernátoni, Eminescu, Molnár Józsiás utcákat és a Gyárak útját, majd elsősorban azokra a problémákra tért ki, amelyek miatt többet reklamálnak a fogyasztók: ezek közül az első, hogy nem mossák a hálózatot.
Az első negyedévi betervezett mosatás valóban elmaradt a járvány miatt, de ezt egyébként is csak ott tudják elvégezni, ahol vízcsapok vannak. A lakosság hiányolta a megfelelő időben történő tájékoztatást főleg a víz elvételét illetően: most új kommunikációs szakember van a vízműveknél, tudtuk meg, aki a honlapot és a közösségi oldalt is friss információkkal tölti fel, a vízszolgáltatásnak betervezett és váratlan felfüggesztéseit ezeken a felületeken, és ha lehet, a sajtóban is közzéteszik.
Balázs Attila, kézdivásárhelyi megyei tanácsos számonkérésére válaszolva Kozsokár azt is elmondta, hogy azért nem a kritikus pontokon dolgoznak legelőször, mert az önkormányzat dönti el, hol folytathatnak munkálatokat. Továbbá, hogy a víznyomás a tömbházak harmadik, negyedik emeletein akkor esik, amikor valamilyen munkálat miatt egy víztartály kiesik a rendszerből, és a maradék nem elegendő a szokott nyomás fenntartására, hogy a víztorony (amely működésének idejében a jelzett probléma nem állt fenn) az önkormányzat tulajdona és az ő döntése lehet annak visszaállítása is. (12 évvel ezelőtt szintén a városvezetés és a vízművek akkori vezetése döntött annak használaton kívül helyezéséről is).
A fogyasztás túlszámlázása kapcsán szóba került, hogy a törvény szerint a fő csatlakozón levő vízóra lehet az egyedüli számlázási alap, ezt osztják tovább, de az is probléma, hogy a lakások vízóráinak többsége nagyon rég lehetett metrológiailag hitelesítve, a vállalat által kihelyezetteket viszont kétévenként ellenőrzik. A Vízművek profitját firtató kérdésre válaszolva pedig elhangzott: tavaly a szolgáltató vállalat bruttó 700, nettó 400 ezer lejes profitját az Európai Fejlesztési Banktól felvett hitel törlesztésére fordították.
Sok hűhó, semmiért! Kampányfogás az egész!