Nem eldobandók a kupakok – élményre, jó lehetőségekre, egészségre válthatók
Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyéből 222 óvodai csoport és iskolai osztály ne...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Minden jel arra mutat, hogy telt ház lesz a karácsonyi ünnepeken és szilveszterkor is a háromszéki szállodákban és panziókban. A húsvéton és a Szent György-napokon kívül ez az a periódus, amikor gazdaságos a Kovászna megyei idegenforgalom.
Az általunk megkeresett turisztikai szálláshelyek tulajdonosai azt mondják: szeptemberben keltek el az utolsó helyek a karácsonyi ünnepekre és szilveszterre. Fülöp László, a Sugás szálló tulajdonosa szerint „soha nem volt baj” a téli ünnepekkel. Körülbelül száz vendéget várnak, akik négynapos programra fizettek be. Ennek része egy múzeumlátogatás, egy árkosi disznóvágás (december 30-án), egy szilveszteri vacsora és reggelig tartó mulatság, valamint egy január 1-jei álarcosbál.
– A legtöbb vendég turisztikai irodán keresztül foglal szállást. Természetesen saját honlapunkon vagy telefonon is megtehetnék, még olcsóbb is lenne, de így biztonságosabbnak tartják. Románia távolabbi részéből, leginkább Bukarestből és Konstancáról érkeznek, akiknek különlegességnek számítanak a székelyföldi szokások, a helyi konyha – mondja Fülöp.
A vállalkozó kommandói panziójában szintén nem lehet már helyet kapni. Nagyon sokan visszatérnek ide, vannak, akik már többször itt töltötték a karácsonyi ünnepeket vagy a szilveszter-éjszakát. Fülöp szerint „meg kell becsülni” a turistát, mert – turizmus éve ide vagy oda – az év többi hónapjában inkább „fenntartó turizmus” működik, amelynek bevétele épphogy elég arra, hogy a fizetéseket és egyéb kiadásokat fedezze. Szerinte a megyei tanács látványosnak szánt akcióiból „egyelőre semmi a világon nem érződik” a mindennapi gyakorlatban.
Szakács István, a sepsibükszádi Sólyomkő Panzió tulajdonosa úgy véli, inkább belföldi vendégei lesznek, mert a külföldi turistának „nem éri meg” idáig eljönni.
– Még magyarországi is nagyon ritkán vetődik erre, hiszen autópályán 3-4 óra alatt akármelyik ausztriai vagy szlovéniai üdülőt vagy éppen gleccsert eléri, nincs ideje, hogy félnapokat zötykölődjék Székelyföldre – mondja.
A megyei tanács nyilvántartása szerint tavaly mintegy 100 ezer turista érkezett Háromszékre, ennek bő 90 százaléka belföldi. Szakemberek szerint a helyzet valójában ennél is sokkal rosszabb, hiszen a turistáknak mintegy fele Kovásznára jön, az úgynevezett „szociális turizmus” keretében, azaz olyan – zömmel nyugdíjas – személyekről van szó, akik az országos nyugdíjpénztártól kapott üdülőjegyekkel háromhetes turnusokban érkeznek a fürdővárosba, ahol gyakorlatilag semmit nem költenek.
Ilyen körülmények közepette nem csoda, hogy hivatalos kimutatások szerint a turizmus a megye bevételének alig két százalékát adja. Tekintve a fenti körülményeket, meglehetősen bátornak tűnik a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által kitűzött cél, amely 2021-re szeretné ezt az arányt öt százalékra feltornászni. Országos szinten 9,4 millió turista szállt meg az idei év első kilenc hónapjában a romániai szálláshelyeken, ez körülbelül 11 százalékkal több, mint 2016 azonos időszakában.